MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 9 w trosce o zdrowie psychiczne uczniów. Będą warsztaty dla rodziców i nauczycieli

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku, Joanna Michalak, opowiadała o założeniach programu na miejskiej konferencji prasowej.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku, Joanna Michalak, opowiadała o założeniach programu na miejskiej konferencji prasowej. Łukasz Capar
Szkoła Podstawowa nr 9 w Słupsku jako jedna z dwudziestu w Polsce zakwalifikowała się do programu „Wspierająca Szkoła”. Nauczyciele i rodzice przejdą szereg szkoleń dotyczących zapobieganiu zachowaniom samobójczym wśród dzieci i młodzieży.

„Wspierająca Szkoła” to pierwszy program w Polsce, który kompleksowo zabezpiecza profilaktykę dzieci w temacie zagrożeń suicydalnych. Organizowany jest przez Fundację Adamed i Fundację Życie Warte Jest Rozmowy. W ramach uczestnictwa w programie ze specjalistami spotkają się nie tylko nauczyciele i rodzice, ale także sami uczniowie.

- Program obejmuje cztery obszary – już rozpoczęły się pierwsze spotkania dyrekcji ze specjalistami, pracujemy z nauczycielami, którzy mają szkoleniowe rady pedagogiczne, ale też pracujemy z rodzicami – będą odbywały się spotkania edukacyjne z suicydologiem. Nie zapominamy o uczniach – oni też będą mieli warsztaty ze specjalistami. Dodatkowo, co jest bardzo cenne, każdy rodzic i nauczyciel będzie miał możliwość skorzystania z indywidualnego wsparcia i rozmowy z suicydologiem, psychiatrą – mówi Joanna Michalak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku. - Tematy, nad którymi będziemy się pochylać dotyczą ucznia w kryzysie psychicznym, jak go rozpoznać, jak wspierać go w trudnym czasie, ale również jak motywować rodziców do współpracy z uczniem w kryzysie psychicznym, jak wspierać ucznia w powrocie do szkoły po próbie samobójczej – wymienia.

Jeden z bloków tematycznych dotyczy samych nauczycieli i tego, jak mogą radzić sobie ze stresem i silnymi emocjami. W całym programie przewidziano 10 bezpłatnych konsultacji online dla rodziców i nauczycieli, w formie indywidualnych spotkań ze specjalistą-suicydologiem, podczas których każda zgłaszająca się na nie osoba dorosła będzie miała okazję omówić sytuację i trudności emocjonalne doświadczane przez dziecko lub nastolatka.

- Każdy z nas jest w stanie zobaczyć, że z dzieckiem coś się dzieje nie tak pod warunkiem, że dziecko nam to pokaże. Często jest tak, że dziecko się uśmiecha w szkole i jest zadowolone, a myśli samobójcze i autodestruktywne przejawiają się w domu, czy poza szkołą. Nauczyciel nie jest specjalistą i psychologiem, żeby wszystko wyłapać. Program wzmocni ich kompetencje i będą wiedzieć jakie zachowania mogą świadczyć o kryzysie u ucznia – tłumaczy dyrektor SP9. - Wszystkie fobie szkolne, depresje – od tego się zaczyna. Jeśli nie zareagujemy dostatecznie wcześnie, nie podejmiemy próby rozpoznania dziecka, które jest w kryzysie, możemy doprowadzić do tego, czego byśmy nie chcieli, czyli próby samobójczej – dodaje.

Z inicjatywą udziału w programie wyszli nauczyciele placówki. Wartość przedsięwzięcia opiewa na kwotę 30 tys. złotych. Program realizowany będzie do końca bieżącego roku i zakończy się przyznaniem szkole certyfikatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza