Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła podstawowa w Sycewicach świętowała jubileusz

red
Szkoła podstawowa w Sycewicach świętowała jubileusz.
Szkoła podstawowa w Sycewicach świętowała jubileusz. SP w Sycewicach
70 lat - czy to duży, czy mały przedział czasowy? W życiu jednego człowieka tyle wystarczy, by zamknąć je w jedną całość – od dzieciństwa poprzez snucie młodzieńczych marzeń i budowanie planów, po radości i troski wieku dorosłego, zdobywanie wiedzy i doświadczenia, aż do zebrania owoców pracy i podsumowanie dokonań.

W życiu szkoły – to lata pracy kilkuset pedagogów, kilkadziesiąt roczników uczniów, każdego roku opuszczających jej mury, to codzienność i święta, zmiany i przebudowy, sukcesy i porażki.

8 października w Sycewicach odbyły się obchody jubileuszu 70-lecia Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów. Święto poprzedziły wielotygodniowe przygotowania i praca przy organizacji ceremonii przez nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów, rodziców, przyjaciół i absolwentów.

Obchody 70-lecia rozpoczęły się uroczystą celebracją mszy św. w Kościele pw. Św. Jana Bosko w Sycewicach. Część oficjalna uroczystości miała natomiast miejsce w budynku Zespołu Szkół Samorządowych, który specjalnie na tę okoliczność ozdobiono licznymi dekoracjami a wewnątrz zaprezentowano wystawę składającą się z archiwalnych i aktualnych zdjęć szkoły.

Szkoła to nie tylko mury

W inaugurującym oficjalną część uroczystości przemówieniu dyrektor Mariusz Pawłowski powitał wszystkich zebranych gości oraz przedstawił historię szkoły, a także wspomnienia osób, które na przestrzeni lat tworzyły kadrę. Szef sycewickiej placówki zwrócił też uwagę na istotną rolę, jaką kierowana przez niego szkoła pełni obecnie. Jak podkreślał, nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie ogromne zaangażowanie zarówno nauczycieli jak i mieszkańców. W podobnym tonie wypowiadał się też Wójt Gminy Kobylnica. Leszek Kuliński w swoim wystąpieniu odniósł się do znaczenia szkoły jako ośrodka kształcenia i życia kulturalnego oraz sportowego całej gminy. Mocno komplementował kadrę pedagogiczną, zwracając uwagę na jej zaangażowanie i determinację w osiąganiu celów. Przemówienia wygłosili również zaproszeni goście, którzy zgodnie podkreślali, że 70-letnia historia to powód do dumy, a jubileusz jest okazją do wyrażenia słów uznania wszystkim zaangażowanym na przestrzeni lat w proces kształcenia młodzieży. Pod adresem społeczności szkolnej płynęły kolejne serdeczne życzenia - samych sukcesów w następnych latach działalności.

Na zakończenie części oficjalnej zgromadzeni goście obejrzeli program artystyczny, przygotowany przez nauczycieli oraz uczniów. Widzowie mogli zobaczyć multimedialną projekcję na temat życia szkoły, jak również profesjonalny program słowno - muzyczny spotkały się z entuzjastycznym odbiorem uczestników. W ciekawy sposób powiązano losy placówki z wydarzeniami na całym świecie. Skonfrontowano je z powstaniem szkoły i edukacją w Sycewicach. Młodzież w atrakcyjny sposób opowiedziała o historii szkoły, postaniu pierwszych organizacji, o jej patronach i ludziach z nią związanych. Program wzbogaciła piękna scenografia wykonana przez uczniów i nauczycieli. Było ujmująco, wzruszająco i poetycko. Można było dostrzec łezkę wzruszenia w niejednym oku. Zgromadzeni goście chętnie oglądali wystawy tematyczne, szereg unikatowych dokumentów, w tym m.in. przedwojenne świadectwa szkolne, oryginalne zdjęcia, zwiedzali sale lekcyjne. Oczywiście, nie mogło zabraknąć smacznego, okolicznościowego tortu, który został pokrojony przez byłych i obecnych dyrektorów szkoły i dodatkowo osłodził obchody Jubileuszu.

Dwa początki jednej szkoły

Zespół Szkół Samorządowych w Sycewicach to nowoczesna placówka oświatowo – kulturalna o bogatej tradycji i dorobku. Pierwsze wzmianki o szkole datuje się już na rok 1798, kiedy - według zapisków z kronik- funkcjonowała ona pod patronatem właściciela majątku rodziny von Zitzewitz. Pierwszy budynek szkoły powstał w latach 1818-1819. Początkowo do szkoły uczęszczało 16 uczniów, w związku ze wzrostem ich liczby rozpoczęto przebudowę. Jubileusz szkoły liczony jest jednak od jej powstania po II wojnie światowej. 1 września 1946 roku za sprawą nauczycielki Janiny Wojtun oraz ówczesnego sołtysa Mariana Wołczko rozpoczęto organizację pierwszej

polskiej szkoły w Sycewicach. Dyrektor podkreślił, że nie byłoby tylu sukcesów, gdyby nie ogromne zaangażowanie zarówno nauczycieli jak i mieszkańców. Nie można zapomnieć, że sporo prac przy nowym budynku szkoły, oddanym do użytku 19 listopada 1991 roku, wykonali mieszkańcy, w czynie społecznym. Nadanie placówce imienia Polskich Noblistów w Sycewicach nastąpiło 3 maja 1998. Od 1999 funkcjonuje gimnazjum, a 4 lutego 2003 powołano do życia Zespół Szkół Samorządowych w Sycewicach. Na przestrzeni lat szkołą zarządzało 9 dyrektorów - Janina Wojtun, Halina Łuńska, Wacław Łuński, Jadwiga Jeziorowska, Bronisław Jeziorowski, Stefan Dąbrowski, Józef Broda, Mariusz Pawłowski, Danuta Steć.

Liczy się innowacyjność

Placówka bierze udział w licznych programach i projektach unijnych (m.in. : Comenius, Dobry kurs na edukację, Zapamiętaj to co chcesz, Rozwój przez kompetencje, Przez zabawę do wiedzy, Szkoła – nasze kulturowe dziedzictwo, Początek przyjaźni- partnerstwo dwóch szkół i wielu uczniów. Interkulturowe spotkanie polskiej i niemieckiej młodzieży, Od motywacji do inspiracji). Zaangażowanie w nich młodzieży stwarza jej możliwość spełniania się na różnych polach aktywności i odkrywania własnych talentów. Od roku szkolnego 2015/2016 prowadzone są zajęcia dla podtrzymania tożsamości etnicznej kaszubskiej, dzięki czemu uczniowie doskonalą swoje predyspozycje językowe, podróżują szlakiem pięknych Kaszub, odkrywając kryjące się w nich tajemnice. Szkoła w Sycewicach od lat wspiera akcje o charakterze dobroczynnym, uczniowie chętnie niosą pomoc potrzebującym i często bywają inicjatorami różnego rodzaju przedsięwzięć.

W uroczystości wzięli udział znamienici goście: Leszek Kuliński – wójt Gminy Kobylnica, Sławomir Ziemianowicz – sekretarz Gminy Kobylnica, Izabela Hubert – skarbnik Gminy Kobylnica, Marian Chachaj – starszy wizytator Delegatury Gdańskiego Kuratorium Oświaty w Słupsku, Leon Kiziukiewicz – przewodniczący Rady Gminy Kobylnica, Mieczysław Stępniewski – radny Gminy Kobylnica, Alicja Poddębniak – sołtys wsi Sycewice, Danuta Steć i Józef Broda – byli dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Sycewicach, E. Hejger – dyrektor Szkoły Podstawowej w Słonowicach, Grażyna Pioterek – dyrektor Szkoły Podstawowej w Kończewie, Jan Wild – dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy, Barbara Jęchorek - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylnicy, Izabela Jaromij – dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, Witold Stech – dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjno - Gospodarczego Szkół w Kobylnicy, Eugeniusz Modrzejewski – przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kobylnicy, Barbara Aziukiewicz – prezez Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Oddział w Słupsku, ks. Arkadiusz Oslislok – proboszcz parafii pw. Św. Jana Bosko w Sycewicach, ks. dziekan Lucjan Huszczonek – proboszcz parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku. Wśród przedstawicieli służb mundurowych znaleźli się: nadkom. Paweł Molis - komendant Komisariatu II Policji w Słupsku, Katarzyna Jasiak – komendant Straży Gminnej w Kobylnicy oraz Robert Smysło – wiceprezes i komendant Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Kobylnicy. Gościliśmy również jednego z najstarszych absolwentów Szkoły Podstawowej w Sycewicach – Tadeusza Wocha.

Przy okazji jubileuszu wręczono Nagrody Wójta zasłużonym nauczycielom Gminy Kobylnica. Wśród nagrodzonej "czternastki" znaleźli się: Irena Moraczyńska, Anna Kleczkowska, Mariusz Pawłowski, Ryszard Hendryk, Żaneta Miąstkowska-Dusza, Edyta Dwornik, Tymoteusz Stasiło, Jan Wild, Katarzyna Czysz-Jęchorek, Anna Kamińska, Ewa Hejger, Andrzej Wojtaszek, Krzysztof Müller i Róża Skrzyps.

ZOBACZ TAKŻE: 35 lecie Szkoły Podstawowej nr 4 w Słupsku

Przeczytaj także: 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza