MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła wita zmianami

Monika [email protected](wsp. reporterzy DB)
Robert Biedroń w ZSO nr 3, w szkole, w której dzisiaj odbędzie miejska inauguracja roku szkolnego, przywitał uczniów przy nowej tablicy, którą jest ściana wymalowana farbą.
Robert Biedroń w ZSO nr 3, w szkole, w której dzisiaj odbędzie miejska inauguracja roku szkolnego, przywitał uczniów przy nowej tablicy, którą jest ściana wymalowana farbą. Łukasz capar
Dziś w miejskich szkołach w Słupsku naukę rozpocznie ponad 13 tys. dzieci i młodzieży. W 541 oddziałach będzie ich uczyło ponad 1400 nauczycieli

Już dzisiaj w szkołach znów zabrzmi dzwonek, a w ławkach zasiądzie ponad 310 tysięcy uczniów z Pomorza. Co ich tam czeka? Zdaniem nauczycieli klas I-III, chaos. Zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków sprawiło, że teraz w jednej klasie zasiądą 6-latki i 7-latki, które pierwszy raz idą do podstawówki, oraz 7-latki, które powtarzają klasę. Zamieszanie może być też w zerówkach czy klasach drugich, gdzie mogą znaleźć się uczniowie, którzy także drugi raz realizują ten sam materiał.

Od ponad pół roku wszyscy liczyli się z tym, że klas pierwszych w związku z reformą tym razem będzie o wiele mniej. Samorządy na całym Pomorzu jeszcze przed wakacjami prowadziły akcje, by nakłonić rodziców 6-latków, aby jednak posłali dzieci do szkoły. Zapewniali, że i dzieci, i szkoły są na to gotowe.

W Słupsku udało się stworzyć pierwsze klasy we wszystkich miejskich podstawówkach, a w czterech nawet po dwie. W gminie Słupsk klasy dla pierwszaków też są w każdej samorządowej szkole, i jak zapewniają urzędnicy, są całkiem liczne.

Jednak nie wszędzie w województwie się to powiodło, a na przykład władze gminy Koczała, bojąc się małej klasy, zaproponowały nawet wsparcie finansowe dla sześciolatków, które pójdą do pierwszej klasy. Ostatecznie udało się utworzyć klasę pierwszą liczącą 14 uczniów.

W Słupsku więc klas pierwszych będzie w tym roku 14, podczas gdy w czerwcu trzecioklasiści skończyli naukę w 31 oddziałach. W tym roku w słupskich szkołach samorządowych naukę rozpocznie łącznie 13 040 uczniów. Najwięcej ich będzie podstawówkach - 4534 i w szkołach ponadgimnazjalnych - 4012. Przedszkolaków jest 2299, a gimnazjalistów 1890. 233 uczniów będzie się uczyło w Szkolnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Dla nauczycieli, którzy będą uczyli słupską młodzież i dzieci, miasto przygotowało 1418,36 etatu.

Podniesienie obowiązkowego wieku szkolnego to niejedyne zmiany, jakie czekają szkoły w tym roku. Znikają tzw. godziny karciane, czyli dwie dodatkowe godziny pracy nauczyciela. W wielu szkołach znikają one jednak tylko teoretycznie. Sławomir Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego wskazuje, że już ma sygnały, iż zamiast dwóch godzin nauczyciele są zmuszani przez dyrektorów, by pracować dodatkowo nawet kilkanaście godzin.

Pozytywne emocje budzi w szkołach za to wprowadzona od 2017 roku możliwość odwoływania się od wyniku matury. - Powstanie niezależne Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Uczeń weryfikujący uzyskaną sumę punktów będzie miał gwarancję, że weryfikacji dokona osoba inna niż ta, która sprawdzała i oceniała jego pracę - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. - Dajemy także możliwość sfotografowania pracy egzaminacyjnej podczas wglądu w nią.

Pochlebnie oceniana jest też przez uczniów zmiana rozporządzenia dotyczącego sklepików szkolnych, która oznacza powrót drożdżówek i kanapek z różnego pieczywa. Tegoroczni szóstoklasiści cieszą się natomiast z likwidacji sprawdzianu kompetencji.

Zgodnie z zapowiedziami MEN, obecni szóstoklasiści nie pójdą do gimnazjum, ale do klasy siódmej. Jak zapowiada MEN, szczegóły reformy, która ma zrewolucjonizować szkołę, poznamy w połowie września.

Uczniowie wszystkich klas objętych dotacją otrzymają komplet książek do nauki w poszczególnych klasach, w tym podręcznik i ćwiczenia oraz podręcznik do nauki języka obcego. Uczniowie klas I, II, IV szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum otrzymają podręczniki wieloletnie (z poprzedniego rocznika), w tym Elementarz MEN oraz pod-ręcznik do języka obcego. W tym roku nowe będą tylko ćwiczenia, które, tak jak w roku poprzednim, będą własnością ucznia. Jedyny koszt, który obciąży rodziców, będzie dotyczył zakupu podręczników do nauki przedmiotów nieobowiązkowych (np. etyka, religia, dodatkowy język obcy).

ZOBACZ TAKŻE: Poniedziałkowa konferencja prezydenta. Remont w III LO

Przeczytaj także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza