Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenia bez barier

Ilona Siec, [email protected], Fot. sxc.hu
Niepełnosprawni nie muszą być skazani na izolację.
Niepełnosprawni nie muszą być skazani na izolację.
Jesteś osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności ruchowej? Chcesz być aktywny zawodowo? Znajdź pracę z nami! - zachęca Caritas.

W ramach programu "Praca bez barier" Caritas proponuje konsultacje zawodowe, psychologiczne i prawne, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, szkolenia i staże zawodowe, wsparcie w podjęciu i kontynuowaniu nauki, pomoc w zakupie sprzętu ułatwiającego naukę lub pracę. Program, w którym uczestniczy także Caritas Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej, ma zachęcić osoby niepełnosprawne do aktywności zawodowej, pomóc im w znalezieniu zajęcia. Adresowany jest do osób niepełnosprawnych ruchowo w stopniu znacznym.

- Do tych, które w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności mają wpisany symbol "05R" - precyzuje Agnieszka Filipczuk koordynatorka programu w koszalińskim Caritasie. - Mogą do niego przystąpić osoby w wieku od 16 do 64 lat, czyli będące w okresie aktywności zawodowej, ale nie pracujące, nigdzie nie zatrudnione.

Szkolenia, konsultacje, pomoc finansowa

Projekt "Praca bez barier" oferuje ludziom niepełnosprawnym zainteresowanym podjęciem pracy wiele różnych możliwości - warsztaty, szkolenia zawodowe i podwyższające kwalifikacje - jak choćby kursy małej księgowości czy kursy komputerowe. Mogą oni liczyć na wsparcie w kontynuacji nauki - np. w formie dopłat do czesnego lub do zakupu podręczników, na sfinansowanie kosztów dojazdów do szkoły. Mogą też liczyć na pomoc w zakupie sprzętu umożliwiającego podjęcie pracy - np. specjalistycznej klawiatury albo odpowiedniej myszki do komputera, przenośnego podjazdu dla osób poruszających się na wózkach.

W ramach programu prowadzone są indywidualne konsultacje z psychologiem, doradcą zawodowym, prawnikiem, a także z innymi specjalistami - np. rehabilitantem. Psycholog motywuje, wspiera. Prawnik i doradca zawodowy pomagają wyjaśnić kwestie prawne związane z ubezpieczeniem społecznym , zawieszeniem renty na czas pracy, informują, jakie korzyści z zatrudnienia osób niepełnosprawnych mają pracodawcy. Rehabilitant podpowiada, jak dobrać odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny.

Można się zgłaszać

- W czerwcu planujemy rozpocząć szkolenia komputerowe w pięcioosobowych grupach. Zakwalifikowało się do nich już ponad 20 osób, ale rekrutacja wciąż trwa. Zapraszamy kolejnych chętnych - mówi Agnieszka Filipczuk. Wciąż można także kontaktować się w sprawie innych form pomocy. - Udział w zajęciach jest bezpłatny , dowóz zapewniamy również. Warto skorzystać z tych możliwości. Nawet, jeśli nie uda się komuś od razu podjąć pracy - i tak dużo skorzysta. Dowie się, jak jej szukać, gdzie - taka wiedza może przydać się w przyszłości. Jeśli ktoś nauczy się obsługiwać komputer, łatwiej będzie mu kontaktować się ze światem zewnętrznym - zachęca Agnieszka Filipczuk. Często, jak twierdzi, przeszkodą w aktywizacji osób niepełnosprawnych jest postawa ich najbliższych. - Obawiają się, że ta osoba sobie nie poradzi, starają się ją chronić. Trzymają pod kloszem. Niesłusznie.

W sprawie udziału w programie można kontaktować się po numerem tel.

094 042 36 90

. A oto adres: Caritas Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej ul. Ks. biskupa Cz. Domina 8, 75 - 061 Koszalin, e -mail: [email protected]

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza