Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szokujące wyniki badań w USA: Nastolatkowie "przyspawani" do ekranów. To rujnuje ich zdrowie

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Pandemia sprawiła, że dzieci i nastolatkowie coraz więcej czasu spędzali przed ekranami smartfonów, tabletów i telewizorami. Zniesienie blokad nie ograniczyło tego "zwyczaju", który jest zabójczy dla młodych ludzi.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco biją na alarm: młodzi ludzie spędzają prawie osiem godzin dziennie oglądając smartfony, tablety i telewizję, w porównaniu do czterech godzin przed pandemią COVID.

Czas spędzony przed ekranem telewizorów przez dzieci podwoił się podczas pandemii – i według nowych badań od tego czasu nie zmalał. Nie wlicza się w to czasu spędzonego przy komputerach w szkole. Badacze skupili się na zajęciach rekreacyjnych, takich jak gry wideo, czatowanie w mediach społecznościowych, wysyłanie SMS-ów, surfowanie po Internecie oraz oglądanie lub przesyłanie filmów i programów telewizyjnych.

Autorzy badania twierdzą, że wraz z przyczynianiem się do bardziej siedzącego trybu życia, zmiana ta wpływa również na zdrowie psychiczne wielu nastolatków. Wraz z wydłużaniem się czasu spędzanego przy ekranie, rósł stres u nastolatków, podczas gdy ich zdolności radzenia sobie z problemami malały — mówi uczestniczący w badaniach dr Jason Nagata. - Chociaż media społecznościowe i czat wideo mogą wspierać kontakty społeczne, odkryliśmy, że większość korzystania z ekranu przez nastolatków podczas pandemii nie służyła temu celowi - powiedział dr Nagata.

Blokady, nauka online i dystans społeczny doprowadziły w ciągu ostatnich dwóch lat do polegania na mediach cyfrowych w prawie wszystkich aspektach życia nastolatków. Badanie, opublikowane w czasopiśmie JAMA Pediatrics, jako pierwsze wykazało wzrost na podstawie danych z całych Stanów Zjednoczonych. Wyniki pochodzą z ankiet 5 412 uczestników w wieku od 10 do 14 lat, którzy sami zgłaszali swój czas spędzony przed ekranami zarówno przed pandemią, jak i w jej trakcie.

Wyniki pokazują, że nastolatki są przy ekranie w celach rekreacyjnych średnio przez 7,7 godziny dziennie. To więcej, niż szacowano przed pandemią o 3,8 godziny z tej samej grupy wiekowej. Większość tej aktywności koncentruje się na oglądaniu lub przesyłaniu filmów i programów telewizyjnych. Do wzrostu przyczyniły się również gry wideo.

Autorzy badania twierdzą, że pogorszenie zdrowia psychicznego i większy odczuwany stres wskazują na związek z częstszym przebywaniem przed ekranem, który mimo stopniowego odchodzenia od ograniczeń, nadal pozostaje wysoki. Może to być szkodliwe nie tylko dla zdrowia psychicznego, ale także fizycznego. Oznacza to bowiem więcej siedzącego trybu życia, mniejszą aktywność fizyczną oraz... podjadanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szokujące wyniki badań w USA: Nastolatkowie "przyspawani" do ekranów. To rujnuje ich zdrowie - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza