Szpital w Słupsku zatrudni kilkudziesięciu lekarzy i pielęgniarki z Ukrainy

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Pracownicy z zagranicy, którzy pracują w słupskim szpitalu przygotowują się do podejścia do Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego. Jest to test, do którego muszą przystąpić medycy pracujący w Polsce na podstawie warunkowego prawa wykonywania zawodu. Pozytywny wynik pozwoli im rozpocząć polski staż podyplomowy i polską specjalizację.
Pracownicy z zagranicy, którzy pracują w słupskim szpitalu przygotowują się do podejścia do Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego. Jest to test, do którego muszą przystąpić medycy pracujący w Polsce na podstawie warunkowego prawa wykonywania zawodu. Pozytywny wynik pozwoli im rozpocząć polski staż podyplomowy i polską specjalizację. Fot. Szpital Słupsk
Udostępnij:
Pomorskie placówki zdrowia pilnie szukają wykwalifikowanego personelu medycznego. Na zatrudnienie w 13 placówkach marszałkowskich może liczyć 133 lekarzy oraz 267 pielęgniarek i położnych. Oferty pracy dotyczą też ratowników, opiekunów medycznych i osób sprzątających. Uchodźców zatrudniać będzie także szpital w Słupsku i Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku.

W związku z dużą falą uchodźców, którzy w swojej ojczyźnie wykonywali różne zawody medyczne, pomorskie podmioty lecznicze przygotowały bogatą ofertę dla pracowników z terenu objętego wojną.

Pracę oferuje m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku. Placówka chce zatrudnić 30 lekarzy różnych specjalności (m.in.: chirurgów, onkologów, kardiologów, anestezjologów czy radiologów), 50 pielęgniarek (ze specjalnością np.: medycyna ratunkowa, anestezjologia, interna) i 30 ratowników medycznych.

- W tej chwili rozmawiamy z dziesięcioma osobami, które przyjechały do nas już po wybuchu wojny. To lekarze różnych specjalizacji. Na początku zostaną zatrudnieni jako sanitariusze i rejestratorzy medyczni, ponieważ nie nabyli jeszcze uprawnień do wykonywania zawodu lekarza - mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy szpitala w Słupsku. - Chcemy jednak zatrudnić jeszcze 30 lekarzy i 50 pielęgniarek oraz 30 ratowników medycznych. Mamy dobre doświadczenia, ponieważ już u nas pracuje 30 medyków zza wschodniej granicy i doskonale się sprawdzają. Lada moment przystępują do egzaminu, po którym będą już lekarzami z pełnymi uprawnieniami - mówi rzecznik.
- Dla nas stanowią ogromne wsparcie kadrowe. Jednocześnie mamy świadomość jak bardzo potrzebują naszego wsparcia w nowym miejscu. To głównie młodzi ludzie, około 30. roku życia, choć zdarzają się też dojrzali, doświadczeni lekarze, którzy w swoich krajach robili kariery medyczne. Przyjeżdżają do nas często z małżonkami, partnerami, dziećmi, za sobą zostawiając całe dotychczasowe życie. Tutaj zaczynają wszystko na nowo – zauważa wiceprezes szpitala Anetta Barna-Feszak.

Uchodźców zatrudniać będzie także Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku - placówka zamierza zatrudnić 10 psychiatrów i 5 pielęgniarek. Najwięcej ofert dla Ukraińców ma spółka Copernicus. Wolne miejsca dotyczą 36 lekarzy. Chodzi o anestezjologów, internistów, specjalistów medycyny ratunkowej i rodzinnej, psychiatrów, neurologów, specjalistę mikrobiologii lekarskiej, 60 pielęgniarek (np. operacyjnych), dwóch sanitariuszy, 22 pracowników gospodarczych (dział higieny, dział logistyki) oraz pięciu opiekunów.

– Biorąc pod uwagę obecną sytuację prezesi naszych podmiotów medycznych zgłosili zapotrzebowanie na prawie 500 pracowników medycznych i niemedycznych. Są w stanie zatrudnić ich dosłownie od ręki – mówi Kamila Siwak, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Problemem mogą być wymogi formalne Ministerstwa Zdrowia. Jednak jak tłumaczy Kamila Siwak, te kłopoty postarają się rozwiązać przyszli pracodawcy. Zastępczyni dyrektora dodaje też, że zatrudnienie ukraińskich pracowników ma kilka wymiarów.

– Po pierwsze pomoże naszym placówkom, które od lat zmagają się z brakiem personelu. A po drugie i co równie ważne, ułatwi pacjentom pochodzącym z Ukrainy porozumienie się w szpitalach w ojczystym języku, co z pewnością poprawi ich komfort psychiczny – wyjaśnia Siwak.

Szpitale chętne do pomocy
Uchodźców z Ukrainy gotowy jest też zatrudnić m.in.: Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku. Praca czeka na 4 lekarzy – pediatrów i anestezjologów, 20 pielęgniarek i sekretarkę medyczną. Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku zamierza zatrudnić 10 psychiatrów i 5 pielęgniarek, Szpital Specjalistyczny w Prabutach – 4 lekarzy (pulmonolodzy, anestezjolodzy) i 2 pielęgniarki, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim (6 pielęgniarek), Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku (5 pielęgniarek), Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie (1 lekarz specjalista rehabilitacji, 3 pielęgniarki). W sumie na pracę w 13 podmiotach medycznych może liczyć prawie 500 osób. Co ważne, medycy muszą uzyskać decyzję ministra zdrowia o uznaniu prawa wykonywania zawodu. Powinni też mieć dyplomy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie