Szukają pracowników z Ukrainy. W regionie chętnych brak

Jakub Roszkowski
To nie żart, firmy z Polski, także z naszego regionu, nie mogą znaleźć ludzi do pracy.

Koszalińskie Centrum Biznesu przygotowało serię szkoleń na temat zatrudniania w Polsce mieszkańców krajów spoza Unii Europejskiej. I nie był to pomysł, który ktoś gdzieś wypalił na poczekaniu, ale odpowiedź na pilne zapytania przedsiębiorców z regionu koszalińskiego, którzy nie mogą znaleźć u nas ludzi do pracy.

- To prawda, takich zapytań mieliśmy bardzo dużo, z firm w zasadzie każdej branży - mówi Magdalena Skrzypek - Terlecka z CB. - Dlatego przygotowaliśmy serię spotkań, na których przedstawiliśmy w zasadzie całą dostępną wiedzę w tym zakresie. Nieoceniona pod tym względem była też pomoc pracowników wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców koszalińskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego - dodaje nasza rozmówczyni.

Spotkania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Przedstawiamy najważniejsze kwestie, jakie zostały poruszone.

Co więc trzeba wiedzieć? Pracodawcy, zatrudniający w Polsce cudzoziemców, muszą pamiętać o tym, że proces ten jest bardziej skomplikowany niż zatrudnienie obywatela RP. Najważniejsze: należy spełnić trzy podstawowe warunki, by w ogóle móc legalnie pracować w Polsce: - pracodawca uzyska zezwolenie na pracę dla danego cudzoziemca; cudzoziemiec legalnie przebywa na terytorium Polski, posiada odpowiednie dokumenty pobytowe; podstawa pobytu na obszarze Polski pozwala mu na wykonywanie pracy.

- Bo ważne jest, że legalnej pracy nie może podjąć cudzoziemiec, który przebywa w Polsce na podstawie wizy, której cel wydania został oznaczony symbolem „01”, czyli cel turystyczny, „20”, czyli korzysta z ochrony czasowej lub „21” - przyjazd ze względów humanitarnych - uzupełnia Magdalena Skrzypek - Terlecka. Ważne jest także, że cudzoziemiec musi sam uzyskać zezwolenie na pracę. Na podstawie takiego zezwolenia lub oświadczenia, w polskim konsulacie, właściwym dla kraju stałego zamieszkania, cudzoziemiec powinien postarać się o wizę w celu wykonywania pracy, która umożliwi mu legalny wjazd i pobyt na terytorium Polski oraz legalną pracę. Wizy przeznaczone typowo do wykonywania pracy na terytorium Polski to wizy, w których cel wydania został oznaczony jako „05” lub „06”.

Istnieją trzy procedury zatrudniania obcokrajowców. Najprostszą opisaliśmy w ramce poniżej. Druga to wystąpienie o zezwolenie na pracę (decyzję administracyjną wydaje w tym wypadku wojewoda), a trzecia procedura, pozwalającą na legalne zatrudnienie cudzoziemca, to zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Głównym wnioskodawcą jest cudzoziemiec, ale też w procesie ubiegania się o ten rodzaj zezwolenia na pracę udział bierze pracodawca. Ten rodzaj zezwolenia może być udzielony do nawet 3 lat. O taki okres może wnioskować pracodawca. Należy jednak pamiętać, że pracodawca musi dodatkowo przedłożyć umowę o pracę na wnioskowany okres.

Cudzoziemiec posiadający zezwolenie na pobyt i pracę może przemieszczać się po terytorium UE do 90 dni. Należy jednak pamiętać o tym, że zezwolenie na pracę nie obejmuje innych krajów UE - udzielane jest tylko na pracę na terytorium Polski. By takie zezwolenie otrzymać, należy okazać kopię paszportu, akt urodzenia z tłumaczeniem na język polski (dokonanym przez tłumacza przysięgłego), aktualne potwierdzenie zameldowania, informacja starosty powiatu o braku kandydatów na dane stanowisko i dodatkowo oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy. Jest tego sporo, ale wielu pracodawców z regionu koszalińskiego już się z tymi procedurami uporało. - To ludzie branży budowlanej, usługowej, handlowej, ale także osoby, które zatrudniły prywatnie osoby do opieki nad dzieckiem - zdradza Magdalena Skrzypek - Terlecka. A

Coraz więcej przedsiębiorców szuka więc ludzi za granicą. Chcą zatrudniać legalnie. Czyli jak?

Bez zezwolenia można zatrudniać cudzoziemców z krajów UE oraz Europejskiego obszaru gospodarczego (Islandia, Norwegia, Lichtenstein i dodatkowo Szwajcaria), ale także cudzoziemców posiadających w Polsce status uchodźcy. To jednak nie jedyne odstępstwa. Pracować w Polsce może także osoba spoza UE, która ma zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (niebieska karta).

b Inne sytuacje, w których cudzoziemcy są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, obejmują obcokrajowców będących posiadaczami ważnej Karty Polaka; małżonkami obywatela polskiego; posiadaczami zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium RP, udzielonego w celu podjęcia lub kontynuacji studiów stacjonarnych; studentami studiów stacjonarnych odbywanych w Polsce (praca w miesiącach lipiec, sierpień , wrzesień); absolwentami polskich szkół ponadgimnazjalnych , stacjonarnych studiów wyższych lub doktoranckich na polskich uczelniach, w instytutach naukowych PAN, nauczycielami języków obcych, którzy wykonują pracę w przedszkolach, szkołach, innych placówkach oświatowych.

Zakłady Karne w regionie koszalińskim. Praca dla osadzonych

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 36

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

t
tygrysss

Uczciwe podejście mają w biurze Worksol – worksol.pl, wiadomo ile takie pośrednictwo będzie kosztować, mam tutaj pełną jasność. Druga sprawa to dostępność kandydatów do pracy – mają dużo obcokrajowców którzy chcą pracować w Polsce także myślę, że dość szybko uda się domknąć całą rekrutację.

 
g
geratt

Ja bym tutaj Worksol podpowiedział, znają się na prawie pracy przy obcokrajowcach wiedzą jak taki zatrudnienie na dłuższy czas najlepiej załatwić żeby wilk był syty i owca cała. Mamy sporo pracowników z Ukrainy przez nich znalezionych i pracują bez kłopotów.

 
b
betar

O zatrudnianiu ludzi z innych krajów (mowa o wschodzie Europy i też Azji) dużo przydatnych informacji jest na worksol.pl. To jest strona agencji pracy z którą ja od jakiegoś czasu jestem w kontakcie. Potrzebuję czasami dodatkowych ludzi do budowlanki, zwłaszcza w sezonie jak było ciepło tych rąk do pracy potrzebowałem więcej niż mi lokalny rynek był w stanie zapewnić.

 

k
kissssa

Ja rownież polecam Worksol

 

D
Dariusss

W agencji Worksol mam dobre warunki jeśli chodzi o outsourcing. W zasadzie wszystkie obowiązki związane z wyszukiwaniem i zatrudnianiem obcokrajowców są na ich głowie. Ja mogę się skupić na firmie, bieżącej działalności. Polecam takie rozwiązanie bo można zaoszczędzić czas i dużo nerwów.

 

a
artisss

Wiesz co, ja bym radził się skontaktować z jakąś agencją pracy, oni wiedzą jak ludzi zza granicy zdobyć, żeby to było wszystko legalnie, zgodnie z przepisami zrobione. Sam bym się za to nie brał. Mam akurat dobry kontakt od dawna z biurem Worksol (worksol.pl). Głównie u nich można zdobyć pracowników z Ukrainy. Jeśli chodzi o branżę budowlaną to moim zdaniem w dzisiejszych czasach to jest najlepszy pomysł, żeby szukać zasobów ludzkich właśnie na wschodzie.

 

Q
Quartier Lilian

Koszty pracy w naszym kraju są bardzo wysokie więc musiałem zacząć szukać jakiś oszczędności i zatrudniłem ostatnio kilku ludzi z Ukrainy. Pracują dobrze, są dyspozycyjni, jak trzeba przyjść na fuchę w weekend to nie ma żadnego problemu. Ludzi znalazłem przez agencję pośrednictwa Worksol. O tym jak działają jest dużo na ich stronie worksol.pl. Profesjonalne podejście, cały czas jesteśmy w kontakcie telefonicznym.

 

b
bezrobotny zawodowo

Nie ma chętnych, bo ludzie mądrzeją i za marne grosze robić nie chcą!

g
geralt

Profesjonalny outsourcing przy zatrudnianiu ludzi zza wschodniej granicy prowadzi agencja Worksol z serwisu worksol.pl. Ich mogę polecić. Nie obiecują cudów, ale twardo stąpają po ziemi. Jeśli ktoś szuka wysoko wykwalifikowanych np. informatyków z Ukrainy to może być różnie, ale jeśli chodzi o ślusarzy, czy spawaczy to są w stanie pomóc.

 

G
Gość
W dniu 04.04.2017 o 16:06, weraaa napisał:

Spore możliwości jeśli chodzi o zdobywanie pracowników zza wschodniej granicy ma agencja Worksol. Korzystamy z ich usług jako outsourcingu już od paru miesięcy i jest okej. Przede wszystkim jasne warunki współpracy, czyli dokładnie wiem za co płacę. Jakby ktoś był zainteresowany to na stronie worksol.pl dokładnie opisują jak wyglądają formalności przy zatrudnianiu obcokrajowców.

posrałeś się z tym wroksem czy masz zamiar to zrobić? pewnie jesteście tak słabi ,że musicie się reklamowac na gp

w
weraaa

Spore możliwości jeśli chodzi o zdobywanie pracowników zza wschodniej granicy ma agencja Worksol. Korzystamy z ich usług jako outsourcingu już od paru miesięcy i jest okej. Przede wszystkim jasne warunki współpracy, czyli dokładnie wiem za co płacę. Jakby ktoś był zainteresowany to na stronie worksol.pl dokładnie opisują jak wyglądają formalności przy zatrudnianiu obcokrajowców.

 

n
natarrrr

Z takiej kompleksowej obsługi przy zatrudnianiu obcokrajowców można skorzystać u pośredników. Ja mam przekonanie do biura Worksol. Korzystamy z ich oferty już dość długo i jeszcze problemów nam nie robili. Mają duże możliwości jeśli chodzi o rekrutację ludzi ze wschodu – wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych. Jak to wygląda od strony praktycznej to na stronie worksol.pl wyjaśniają.

 

p
pablosss

Ja sobie nie wyobrażam żebym miał sam się rekrutacją i zatrudnianiem pracowników z Ukrainy zajmować. Za dużo czasu i za dużo załatwiania. Od paru miesięcy współpracuję z biurem pośrednictwa Worksol i sobie cenię ich pomoc. Kompleksowo, rzetelnie, każdy pracownik ma porządek w papierach, ja się nie muszę kontrolami stresować. Więcej o tym jak działa agencja jest na ich stronie worksol.pl.

 

M
MAteusz

U mnie w firmie jest już kilku Ukraińców i wszystkich zatrudniałem przez pośrednika. Najlepiej z tych agencji z których korzystałem oceniam Worksol – worksol.pl. Najbardziej rzetelni, jeśli mówią, że będą mieli człowieka o konkretnych umiejętnościach na dany termin, to mają.

 

U
Uniejjwska

Moim zdaniem pracownik z Ukrainy to naprawdę dobry pracownik. Śmiało możecie zatrudniać Ukraińców do pracy, bo na pewno będziecie zadowoleni.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3