Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Szwejk" słupskiej "Tęczy" ruszy w trasę po Polsce

Zbigniew Marecki
materiały prasowe
Słupska "Tęcza" zaprezentuje swój spektakl "Szwejk" w 10 miejscowościach, w których nie działa teatr instytucjonalny.

Zrobi to w ramach projektu Teatr Polska 2019, organizowanego od 10 lat przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.

W tym roku o udział w projekcie zabiegało 105 sztuk z całego kraju. W wyniku dwuetapowej kwalifikacji słupski "Szwejk" znalazł się w grupie 18 widowisk, które zostaną zaprezentowane publiczności w dniach od 1 września do 30 listopada 2019 roku.

- Poza tym zaprezentujemy "Szwejka" w Chodzieży, gdzie postanowiono kupić nasz spektakl i rozprowadzać wśród publiczności bilety. Na koniec ze "Szwejkiem" pojedziemy na 26. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu, gdzie w ubiegłym roku odnieśliśmy duży sukces - mówi Piotr Merecki z Teatru Lalki "Tęcza"

Przypomnijmy:

podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu przedszkolaki z toruńskiej placówki BimBamBino z miejsca pokochały Niedźwiedzia z widowiska słupskiej "Tęczy", jedną z najsympatyczniejszych lalek pojawiających się w ostatnich latach na scenach dla dzieci. W rezultacie puszysty bohater „Niedźwiedzia i Maszy” ze słupskiego przedstawienia, animowany przez Macieja Gierłowskiego i Mikołaja Prynkiewicza z miejsca skradł serduszka nie tylko najmłodszych jurorów (nagroda za postać najbliższą sercu dzieci), ale również jury profesjonalnego, które uhonorowało Macieja Gierłowskiego nagrodą dla najlepszego aktora festiwalu. Jak napisał Wiesław Kowalski, jeden z recenzentów, słupski aktor rozbawił wszystkich kreacją nadzwyczajnie charakterystycznej postaci, wykorzystując przy tym wspaniale wschodni „zaśpiew” w słynnej rosyjskiej baśni. Jednocześnie ocenił, że realizacja sceniczna „Niedźwiedzia i Maszy” Marty Guśniowskiej w reżyserii Michała Tramera wyjątkowo celnie wskazuje kierunek powrotu na małe sceny teatru dla dzieci z przesympatycznymi lalkami i dowcipnym mrugnięciem okiem do małego widza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza