MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szybki i prosty montaż

Piotr Jasina
Panele laminowane mają szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i publicznym. Dlaczego? Bo są trwałe, odporne na uderzenia i zarysowania, łatwe w montażu. Jednak przez większość klientów nadal traktowane są jedynie jako gorsza alternatywa podłogi drewnianej.

Na pierwszy rzut oka podłoga z paneli wygląda jak z prawdziwego drewna. I rzeczywiście panel laminowany to produkt drewnopochodny, w blisko 80 proc. składający się z drewna, ale o jego wyglądzie i trwałości decyduje zastosowanie sztucznych komponentów.
Podłogę laminowaną łatwo utrzymać w czystości. Nie wymaga szczególnych zabiegów, czy konserwacji. Wystarczy zetrzeć miękką szczotką, a zabrudzenia usunąć wilgotną ścierką z dodatkiem delikatnego płynu czyszczącego. Dobre jakościowo panele idealnie pasują do siebie, nie tworząc szczelin, w których mógłby gromadzić się brud i kurz.

Szybki i prosty montaż

Panele laminowane to gotowa podłoga, która po ułożeniu nie wymaga cyklinowania, czy lakierowania. Można ją samodzielnie zainstalować, bez pomocy fachowca, bez użycia specjalistycznych maszyn, w ciągu jednego dnia. Jeszcze szybciej i prościej układa się panele bezklejowe.
Dzięki trwałej warstwie wierzchniej, panele laminowane są odporne na uderzenia, wgniatanie, ścieranie, działanie światła, plamy, czy żar papierosa. Dlatego użytkowane przez wiele lat nie tracą swojego pierwotnego wyglądu.

Wzornictwo i kolorystyka

Panele laminowane do złudzenia przypominają naturalne materiały i czasami aż trudno odróżnić, czy jest to oryginał, czy laminowana imitacja.
Są zdecydowanie tańsze od materiałów, które imitują. Za podłogę z naturalnego drewna musielibyśmy zapłacić dużo więcej.

Wady: akustyczne

Chodzeniu po panelach laminowanych towarzyszy charakterystyczny, nienaturalny, głuchy dźwięk, który dodatkowo odbijając się w pomieszczeniu przenoszony jest do niżej położonych pomieszczeń, co jest uciążliwe, zarówno dla domowników, jak i sąsiadów. Dźwięki w niewielkim stopniu redukuje zastosowana jako podkład elastyczna pianka, która niwelując drobne nierówności dodatkowo wyrównuje powierzchnie oraz stanowi dobrą ochronę przed wilgocią.

Dobre rady

- Ślady gumy lub plastiku usuwamy na przykład przez pocieranie suchą szmatą, jeśli zabrudzenie jest szczególnie trudne do usunięcia należy użyć acetonu.
-- By usunąć z paneli plamy z soku, krwi itp. podłogę należy wytrzeć wilgotną szmatką możliwie jak najszybciej, po wyschnięciu równomiernie pocierać suchą szmatką; jeśli to konieczne użyć skoncentrowanego środka do czyszczenia.
- Lakier do paznokci i pastę do butów usuwamy szmatką zwilżoną w acetonie, zmywaczu do paznokci lub rozpuszczalniku.
- Czekolada, tłuszcz, olej lub środki na bazie oleju najlepiej schodzą przy użyciu skoncentrowanego środka do czyszczenia.

nowinki

Zastosowanie systemu wyciszającego, czyli warstwy tłumiącej odgłosy kroków stanowiącej integralną częścią panela.
W zwykłych panelach dźwięk odbija się w pomieszczeniu i poprzez strop przenoszony jest do pomieszczeń niższych kondygnacji. Tłumienie dźwięków przy zastosowaniu pianki izolacyjnej obywa się na zasadzie zwiększania nośności konstrukcji, a tym samym redukcję drgań, poprzez przyciskanie maty do zagłębień w podłożu.
Natomiast system wyciszający działa na zasadzie przekształcania energii dźwięku w energię cieplną. Zbudowany jest na bazie laminatu ze zmodyfikowaną żywicą sosnową. Jego specjalna struktura molekularna nie tylko redukuje dźwięki, ale w znacznym stopniu je pochłania. Dzięki temu podłoga jest blisko 50 proc. cichsza, a dźwięki są niższe przez co przyjemniejsze i łatwiej akceptowane przez układ słuchowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza