Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze etykiety, czyli co mówią opakowania

Bogna Skarul [email protected]
Tajemnicze etykiety, czyli co mówią opakowania
Tajemnicze etykiety, czyli co mówią opakowania dziennikwschodni.pl
Czy podczas zakupów zdarza Ci się czytać etykiety? Czy wybierając sok, nektar lub napój przyglądasz się opakowaniu? A powinieneś to robić, bo tam znajdziesz bardzo ważne dla ciebie informacje.

Jeśli nie, to zmień ten zwyczaj. Właściwie oznakowane opakowanie jest skarbnicą wiedzy o produkcie. Ale tak­że może pomóc tobie w racjonalnym odżywianiu. Nie mówiąc już o tym, że wiedząc co jesz możesz lepiej dbać o swoje zdrowie.

Nazwa prawdę Ci powie

Nazwa umieszczona na opakowaniu nie tylko określa rodzaj produktu. Często informuje o jego cechach. Nazwa "jogurt" nie budzi wątpliwości. Jednak nie każ­dy ma świadomość różnic istniejących między sokiem, nektarem i napojem.

Sok jest wyciskany bezpośrednio z owoców lub warzyw lub jest otrzymywany z zagęszczonego soku owocowego - koncentratu. Nastę­pnie do koncentratu dodawana jest woda, tak, aby jej ilość odpowiadała zawartości wody w soku świeżo wyciśniętym z owocu. Dodawane są również aromaty naturalne. Niektóre soki sprzedawane w kartonikach nie zawierają dodatku cukru, syntetycznych barwników i aromatów oraz konserwantów (zgodnie z przepisami, jakie obowiązują producentów).
Z kolei nektary zawierają minimum 50 proc. soku owo­­cowego. Nektary, oprócz soku owocowego, zawierają wodę i cukier.

Podobnie jak soki, nie zawierają syntetycznych barwników, aromatów i konserwantów.
Natomiast napoje zawierają minimum 20 proc. soku owocowego, większą ilość wody niż sok i nektar, cukier oraz innych dodatków.

Zwróć uwagę, że...

Kupując "sok porzeczko­wy", prawdopodobnie otrzymasz nektar. Dlaczego? Ponieważ owoc czarnej porzeczki jest zbyt kwaśny. Sam sok, bez dodatku cukru i wody, byłby zbyt kwaśny do bezpośredniego wypicia.

Podobna sytuacja dotyczy owoców aronii, wiśni, brzoskwini, czerwonego grejpfruta czy ananasa, czyli owoców o specyficznych cechach smakowych.

Zasadniczym celem znakowania opakowań żywności jest dostarczenie niezbędnych informacji o danym produkcie, istotnych dla ochrony konsumenta.

- Informacje podane na etykiecie umożliwiają nabywcy dokonanie świadomego wyboru produktu,
zarówno pod względem żywieniowym, jak i handlowym - podkreśla Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia.

Potrzebne informacje

Na prawidłowo oznakowanym produkcie żywnościowym oprócz nazwy produktu, powinny znaleźć się informacje:
- dotyczące wykazu składników
- nazwy producenta
- daty ważności.

Czytając etykiety mamy większą pewność, że kupimy to, co zamierzaliśmy.

- Pamiętajmy też, że niektóre zapisy na opakowaniu mogą mieć bezpośrednie znaczenie dla ochrony naszego zdrowia - podkreśla Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia.
Cenne informacje o soku, nektarze lub napoju znajdziesz na etykiecie w sekcji składniki. Oprócz wymienionych składników takich jak: zagęszczone soki owocowe, woda, znajdziesz też informacje o wartości odżywczej produktu. Możesz sprawdzić jaka jest wartość energetyczna, a także zawartość tłuszczu, białka czy węglowodanów w wybranym soku czy nektarze.

Dowiesz się także, jakie witaminy zawiera. Na wielu produktach znajdziesz przydatną informacje o tym, jakie dzienne zapotrzebowanie na witaminy pokrywa 100 ml soku. Z boku opakowania możesz również przeczytać, jaką rolę poszczególne witaminy pełnią w naszej diecie. Dzięki tym informacjom możesz komponować swoje posiłki ze względu na zawartość poszczególnych składników oraz kontrolować dzienną wartość energety­czną diety.

Jak przechowywać

Ważną informację na sokach jest data minimalnej trwałości. Czasami bardzo istotne są warunki przechowywania produktów. Warto zwrócić na nie na nie uwagę.
Najczęściej soki po otwar­ciu należy przechowywać w chłodnym miejscu i spożyć po upływie 3-4 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza