Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak smutno, że nie chce się żyć

(ka)
Depresja jest chorobą, którą powinno się leczyć i którą można wyleczyć - podkreślają specjaliści
Depresja jest chorobą, którą powinno się leczyć i którą można wyleczyć - podkreślają specjaliści Fot. Radosław Koleśnik
Depresja dopada osoby w różnym wieku. Zdecydowanie częściej kobiety niż mężczyzn. Pojawia się wiosną i jesienią. Marzec ogłoszono miesiącem leczenia depresji

Człowiek budzi się z myślą, że zaczął się kolejny przeklęty dzień. Nie istnieje dla niego ani przeszłość, ani przyszłość. Jest tylko tu i teraz. W niczym nie dostrzega żadnego sensu. Czuje się przygnębiony. Zaczyna dzień z uczuciem ogromnego zmęczenia. Jeśli może iść do pracy, to robi to z wielkim trudem. Najczęściej w ogóle nie chce mu się wyjść z domu. Unika znajomych. Nic mu nie sprawia przyjemności.
Kobiety, u których stwierdzono depresję, mówią: - Mam dobrego męża, dzieci, świetnie układa mi się w pracy, ale wciąż jestem smutna i nie wiem dlaczego.
Towarzyszą temu dolegliwości fizyczne. Pojawiają się przewlekłe bóle (np. karku, głowy, stawów, pleców), brak apetytu, chudnięcie, dolegliwości ze strony układu krążenia, pokarmowego, zaburzenia cyklu miesiączkowego i snu: bezsenność lub nadmierna senność.
Jeżeli taki stan (psychiczny i fizyczny) utrzymuje się ponad 2 tygodnie, możemy mówić o depresji.
Co robić w takich chwilach? Nie bagatelizować objawów. Statystyki dowodzą, że przyczyną śmierci u około 25 proc. pacjentów z depresją jest samobójstwo. - Najlepiej skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Nawet jeżeli nie będzie to depresja, lepiej pojawić się u specjalisty o jeden raz za dużo niż jeden za mało - radzi doktor Izabela Ciuńczyk, ordynator oddziału psychiatrycznego, który działa przy ul. Słonecznej w Koszalinie.
Depresja jest chorobą, którą powinno się leczyć i którą można wyleczyć - podkreślają lekarze. Fazy ostrej depresji trwają 2-3 miesiące, ale mogą się utrzymywać przez kilka miesięcy. Leczenie depresji polega przede wszystkim na przyjmowaniu leków. Współczesne środki antydepresyjne są bardzo skuteczne, nie uzależniają, są bezpieczne w stosowaniu i mają mało działań niepożądanych. Leczeniem uzupełniającym jest psychoterapia, polegająca na stosowaniu różnych psychologicznych sposobów oddziaływania. Jedną z form jest indywidualna rozmowa z przeszkolonym terapeutą.
Skuteczność leczenia zależy nie tylko od dobrej współpracy miedzy pacjentem a lekarzem. Choremu może pomóc także rodzina. Jest bardzo ważne, aby krewni rozumieli, że depresja to nie fanaberie dotkniętej nią osoby. - Należy unikać rad "weź się w garść", "głowa do góry", bo pacjent z depresją nie może ani jednego, ani drugiego, i ten fakt jeszcze bardziej go przygnębia - wyjaśnia pani doktor Ciuńczyk.
* * *
Depresja to najczęstsze zaburzenie psychiczne. W świetle danych Światowej Organizacji Zdrowia stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie.
Szacuje się, że depresja dopada co roku prawie 2 miliony Polaków. Coraz więcej chorych pokonuje w sobie niechęć do leczenia i zgłasza się do psychiatrów. Około 70 proc. przebywających na oddziale psychiatrycznym w Koszalinie leczy się właśnie z powodu depresji.

Gdzie szukać pomocy, gdy jesteśmy w depresji?

Pacjenci ubezpieczeni w Zachodniopomorskiej Regionalnej Kasie Chorych:
- w Poradni Zdrowia Psychicznego w Koszalinie, ul. Niepodległości 44-48 (w budynku szpitala przeciwgruźliczego), wejście C, tel. 348-90-06, poniedziałek w godz. 8-17, wtorek-piątek 8-15.
- w Psychiatrycznym Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Koszalinie, ul. Monte Cassino 13 (IV piętro), tel. 342-53-15, rejestracja w godz. 7.30-13 (w środę w godz. 7.30-16).
Pacjenci ubezpieczeni w Branżowej Kasie Chorych:
- w Poradni Zdrowia Psychicznego w Poliklinice przy ul. Szpitalnej 2, rejestracja od poniedziałku do piątku w godz. 7-15, tel. 347-16-06.
Uwaga! Do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza