Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak, tak panowie andropauza naprawdę was dotyczy

(ek)
sxc.hu
Andropauza przypada najczęściej na okres po 50 urodzinach. To czas, który dla panów może okazać się bardzo trudny.

- W szóstej dekadzie życia często po raz pierwszy dają o sobie znać różne dolegliwości. Z kolei spadek poziomu hormonów płciowych sprawia, że obniża się libido, mogą wystąpić problemy z erekcją - tłumaczy dr n. med. Jan Gawełko, specjalista radioterapeuta.

Przebieg andropauzy może być bardzo różny. Do najbardziej typowych objawów należą zaburzenia snu, ogólne osłabienie,kłopoty z pamięcią i koncentracją, gorszy nastrój, wzmożona potliwość, kołatania serca i uderzenia gorąca.

- Jeszcze do niedawna andropauza była tematem wstydliwym, unikanym. Teraz to się zmienia - dodaje nasz specjalista.

Dlaczego? Zdaniem doktora Gawełki, ma to związek z faktem, że mężczyźni żyją coraz dłużej i tego typu problemy stają się udziałem coraz większej rzeszy przedstawicieli "płci brzydkiej".

- Na to, jak okres andropauzy będzie przebiegać, wpływa wiele czynników. Nie można pominąć spraw związanych z genetyką, ale niezwykle ważny jest także tryb życia, jaki prowadzimy od najmłodszych lat - podkreśla doktor Gawełko.

Warto pamiętać, że w latach dojrzałości będą procentować godziny poświęcone na sport, rezygnacja z palenia i nadmiaru alkoholu, jedzenie zdrowych rzeczy i unikanie stresu. Efekty?

- Mężczyzna po 50 czy 60 roku życia, który prowadzi zdrowy styl życia, może być bardziej sprawny seksualnie niż 30-latek, który spędza wolny czas na kanapie przed telewizorem z puszką piwa w ręce - argumentuje dr Jan Gawełko.

Poza tym spadek testosteronu, który następuje stopniowo już po 30 roku życia, można uzupełniać lekami. Ale uwaga! To nie jest terapia dla każdego!

- Problem leży w tym, że opinie na temat normy w tym zakresie są bardzo podzielone. Jeżeli pacjentowi mimo niskiego poziomu testosteronu nie towarzyszą związane z tym dolegliwości, to suplementację hormonalną lepiej sobie odpuścić - podkreśla doktor Gawełko.

Przy diagnozowaniu andropauzy, zwanej inaczej wiropauzą, należy wziąć pod uwagę szereg czynników.
Ważny jest nie tylko poziom hormonów płciowych i pojawiające się dolegliwości.

Lekarze, korzystając ze specjalnych ankiet, starają się także precyzyjnie określić samopoczucie pacjenta. Dopiero gdy następuje kumulacja kilku czynników jednocześnie, można podejrzewać, że w życiu mężczyzny rozpoczął się okres andropauzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza