Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zaoszczędzisz na zagranicznym urlopie. Czasami warto zrezygnować z all inclusive

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Urlop to ważny moment w roku, na który czekamy co najmniej kilka miesięcy. Do wakacyjnych wydatków zazwyczaj przygotowujemy się dużo wcześniej, jednak nie oznacza to, że nie warto poszukać oszczędności, jednocześnie nie rezygnując z jakości wypoczynku. Sprawdź, z czego czasami warto zrezygnować lub wydłużyć albo skrócić długość pobytu? Ważne jest także lotnisko, z którego wylecimy. Więcej porad w naszym tekście i dedykowanym materiale wideo.

Spis treści

Lokalne lotniska dają spore oszczędności

Sprawdzajmy oferty z wylotem z lokalnych lotnisk, ponieważ dzięki temu już oszczędzamy na kosztach dojazdu. Nie musimy na przykład rezerwować dodatkowego noclegu, jeżeli wylot zaplanowany jest na godziny bardzo wczesne lub bardzo późne – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marzena German, Wakacje.pl. – To na pewno jest jedna z takich podpowiedzi, z których warto skorzystać – dodaje.

Jeśli mamy w planie zwiedzanie, spędzanie czasu poza hotelem wówczas opcja all inclusive niekoniecznie sprawdzi się w naszym przypadku.
Jeśli mamy w planie zwiedzanie, spędzanie czasu poza hotelem wówczas opcja all inclusive niekoniecznie sprawdzi się w naszym przypadku. 123RF

Opcja all inclusive. W tym przypadku nie warto się na nią decydować

Ponadto ekspertka wskazuje na „dopasowanie oferty” do naszych potrzeb. O co chodzi? – Jeżeli zamierzamy wakacje spędzać stacjonarnie, rozważmy zakup oferty all inclusive, żeby nie być zaskoczonym, że ceny w hotelowych barach czy restauracjach są dość wysokie – dodaje.

W przypadku oferty all inclusive posiłki i napoje mamy wliczone w cenę. Dodatkowo, w należności od hotelu, czy oferty pojawia się możliwość korzystania z basenów ze zjeżdżalniami, oferty sportowej, czy wellness.

Natomiast jeśli mamy w planie zwiedzanie, spędzanie czasu poza hotelem wówczas opcja all inclusive niekoniecznie sprawdzi się w naszym przypadku. – Tak czy inaczej i tak będziemy się żywili poza hotelem, chyba że planujemy 1-2 wycieczki, wtedy w ramach pakietu all inclusive możemy sobie zamówić lunch box – tłumaczy. – Jednak jeśli jesteśmy osobami, które hotel traktują jako miejsce, w którym się tylko śpi, wtedy możemy zarezerwować pobyt z samymi śniadaniami albo z dwoma posiłkami – dodaje.

Cena całej rezerwacji. Dlaczego jest to ważne?

German w rozmowie z nami podkreśla, żeby przed wyborem konkretnej oferty sprawdzić cenę całej rezerwacji, czy całego pobytu, ponieważ może się zdarzyć, że cena za osobę dorosłą wydaje nam się wyższa, niż w konkurencyjnym hotelu, ale na przykład mamy bardzo dużą zniżkę na dzieci.

– Ta wysoka zniżka na dzieci może spowodować, że łączna cena może okazać się niższa – mówi. – W momencie, kiedy przeglądamy oferty wyjazdów wakacyjnych lub rozmawiamy z doradcą w biurze podróży, od razu zaznaczmy, że interesuje nas łączna cena za wszystkich uczestników, a nie pojedyncze stawki – podpowiada.

Niestandardowa długość pobytu i mniej popularne regiony

Ekspertka zwraca uwagę, że różnica w cenie pojawi się także w momencie, kiedy zdecydujemy się na niestandardową długość pobytu – zamiast na 14 dni pojedziemy na 10 czy 11. – To także pozwoli nam trochę zaoszczędzić.

– Sprawdźmy oferty mniej popularnych regionów, czyli zamiast polecieć do najbardziej znanego kurortu w danej kraju, do którego planujemy się wybrać, spójrzmy na „młodsze siostry”, czyli miejsca, które znajdują się w niewielkiej odległości, ale przez to, że będą trochę oddalone, ceny mogą być wyraźnie niższe – mówi.

Wycieczki fakultatywne. Kiedy kupić?

Ekspertka przyznaje, że część wycieczek fakultatywnych jest dostępna w biurach podróży i można je rezerwować. – Warto o nie pytać i przeglądać, ponieważ szczególnie w okresie przedsprzedaży, może pojawić się jakaś dodatkowa promocja – mówi.

Ponadto przyznaje, że czasami w okresie przedsprzedaży może pojawić się opcja dodatkowej atrakcji. Jednocześnie podkreśla, że Polacy w trakcie wakacyjnych wyjazdów bardzo chętnie zwiedzają.

– Nawet jeżeli w organizowanych wyjazdach dominuje opcja all inclusive, to nie oznacza, że my rzeczywiście tylko siedzimy w hotelu. Bardzo chętnie zwiedzamy, wydajemy sporo pieniędzy na poznanie miejsca, w którym spędzamy urlop – przyznaje.

Co ze spóźnialskimi? Co z dostępnością ofert na wakacyjny wyjazd 2023?

Wachlarz ofert na ten rok jest dość szeroki. Natomiast w momencie, kiedy chcemy trochę zaoszczędzić i kierujemy się przede wszystkim ceną, wówczas powinniśmy przeglądać i rezerwować wyjazdy z większym wyprzedzeniem – zauważa German.

W przypadku kelnerów stawki zaczynają się od 18 zł netto za godzinę, ale często ich są nawet kilkukrotnie wyższe ze względu na zostawiane przez turystów napiwki.

Praca sezonowa 2023. W tych zawodach płacą najwięcej. Zobacz...

Dlaczego? Ponieważ jak wymienia, przy przedsprzedaży możemy liczyć na dodatkowe zniżki, a także mamy większy wybór, dzięki czemu łatwiej znaleźć ofertę odpowiadającą naszym potrzebom.

Oferta na ostatnią chwilę zawsze jest dostępna, natomiast jest fajną opcją dla osób, które są bardziej elastyczne pod względem terminu i kierunku wyjazdu – tłumaczy. – Niekoniecznie zależy im na tym kurorcie, czy hotelu, tylko na przykład na tym, żeby urlop spędzić w basenie Morza Śródziemnego – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak zaoszczędzisz na zagranicznym urlopie. Czasami warto zrezygnować z all inclusive - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza