Takie będą Czternaste Emerytury 2021 - wyliczenia netto. Dostaniesz całe świadczenie?

Michał Sierek
Michał Sierek
Wypłata 14. emerytury odbędzie się na zasadach podobnych jak corocznie wypłacane dodatkowe świadczenie pieniężne, czyli tzw. 13. emerytura, jednak z ograniczeniem liczby uprawnionych. "Czternastka" zostanie wypłacona w listopadzie 2021 roku. Kto będzie mógł liczyć na pełne świadczenia, a komu zostanie ono pomniejszone? Zobacz wyliczenia netto w galerii. ▶▶
Wypłata 14. emerytury odbędzie się na zasadach podobnych jak corocznie wypłacane dodatkowe świadczenie pieniężne, czyli tzw. 13. emerytura, jednak z ograniczeniem liczby uprawnionych. "Czternastka" zostanie wypłacona w listopadzie 2021 roku. Kto będzie mógł liczyć na pełne świadczenia, a komu zostanie ono pomniejszone? Zobacz wyliczenia netto w galerii. ▶▶ Archiwum Polska Press
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Jesienią2021 roku zostanie wypłacona czternasta emerytura. W przeciwieństwie do "trzynastki" nie wszyscy będą mogli liczyć na świadczenie w pełnym wymiarze (choć zdecydowana większość emerytów takie właśnie dostanie). Jaki jest próg, od którego "czternastka" będzie pomniejszana? Ile dostaniesz netto? Zobacz wyliczenia w galerii powyżej.

Zobacz wideo: Ile zarabiają komendanci policji?

Czternasta emerytura zostanie wypłacona w listopadzie 2021 roku. - To wielka sprawa, że w tym trudnym czasie pandemii znaleźliśmy pieniądze, które są potrzebne tak ważnej dla nas grupie społecznej, dla ludzi, którzy całe swoje życie przepracowali, którzy pracując zawodowo poświęcali się dla Rzeczypospolitej – powiedział prezydent Andrzej Duda podpisując ustawę.

Ile pieniędzy dostaną emeryci w ramach "czternastki"? Zobacz w galerii.

Czternasta emerytura - jaka kwota?

Wysokość czternastej emerytury to 1250,88 zł brutto (tyle wynosi najniższa emerytura od 1 marca 2021 r.). Na rękę to 1066,24 zł.

Wypłatą zostanie objętych 9,1 mln świadczeniobiorców (93,76 proc. ogółu), w tym ok. 7,9 mln świadczeniobiorców otrzyma wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a ok. 1,2 mln świadczeniobiorców w wysokości niższej, ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie. Koszt wypłaty tzw. 14. emerytury szacuje się na 11,4 mld zł.

Kto nie otrzyma pełnej czternastej emerytury?

Wypłata 14. emerytury odbędzie się na zasadach podobnych jak corocznie wypłacane dodatkowe świadczenie pieniężne, czyli tzw. 13. emerytura, jednak z ograniczeniem liczby uprawnionych – do świadczeniobiorców pobierających świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, a więc tzw. 14 emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł

– To przykład spełnionej obietnicy i przejaw troski o sytuację materialną polskich emerytów i rencistów – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Waloryzacja emerytur 2021

W marcu przeprowadzono waloryzację rent i emerytur. Podwyżki są wyższe, niż wstępnie zakładał rząd - wskaźnik waloryzacji w 2021 roku wynosi ostatecznie 104,24 proc. Od 1 marca najniższa emerytura oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniesie 1250,88 zł brutto (wzrośnie o 50,88 zł). Jakie będą podwyżki dla przykładowych emerytur? Sprawdź wyliczenia w galerii.

104,24 proc. - tyle wynosi wskaźnik waloryzacji w 2021 roku. Zostanie ona przeprowadzona w marcu. O ile wzrosną emerytury? Wyliczenia dla przykładowych kwot podajemy w galerii.  Przejdź do kolejnego zdjęcia, by je zobaczyć.

Waloryzacja emerytur 2021. Przeliczyliśmy kwoty - takie są podwyżki

Dlaczego emerytury i renty wzrosły dokładnie o 104,24 proc.? Jak wspomnieliśmy, wskaźnik waloryzacji jest obliczany na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego.

  • Ogłoszone przez prezesa GUS 15.01.2021 r., dane dotyczące średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem oraz dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2020 r. (inflacja) wyniosły odpowiednio: 103,4 i 103,9. Do ustalenia wskaźnika waloryzacji w 2021 r. został zatem przyjęty średnioroczny wskaźnik inflacji dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2020 r. na poziomie 103,9 proc. (do większej waloryzacji w 2021 roku przyczyniła się zatem po prostu wysoka inflacja, co w ogólnym rozrachunku nie jest dobrą informacją - przyp. red.)
  • Ogłoszony przez Prezesa GUS w dniu 9 lutego 2021 r. realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r. wyniósł z kolei 1,7 proc. (20 proc. realnego wzrostu cen – 0,34 proc.).

To właśnie z powyższych danych obliczany jest wskaźnik waloryzacji.

Wideo

Materiał oryginalny: Takie będą Czternaste Emerytury 2021 - wyliczenia netto. Dostaniesz całe świadczenie? - Express Bydgoski

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

"CZY CI JE OBNIŻĄ?" - co za prymitywna manipulacja, a bardziej dosadnie 'chamówa'

Można obniżyć coś, co już jest czy było. A było? 13-tka i 14-tka za SLD, PO-PSL?

PIS daje, a tytuł sugeruje (szczuje), że zabiera, i to "CI",tj. każdemu indywidualnie, twoje, coś co masz i CI się należy. Bądż zły Polaku na demokratycznie wybrany rząd, bądź, jak to mówią celebryci, "FFFqurrrwiony", tak żeby PIS się przestraszył i "wyppppierrrr*****!".

Wstydzę się, Panie Autorze, że posługujemy się tym samym językiem.

W
Willie Ewalt

I am making a good MONEY (50$ to 70$ / hr )online on my Ipad.Last month my pay check of nearly 30 k$.It’s a REAL job.Will be very lucky to refer to BHnj this WEBSITE........

Visit this Site For Full Detail._________P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Dodaj ogłoszenie