Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie będą emerytury w Polsce. ZUS przyjął trzy scenariusze: optymistyczny, pośredni i negatywny. Co oznaczają?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Co roku liczba emerytów będzie rosła. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń każdego z nas?
Co roku liczba emerytów będzie rosła. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń każdego z nas? 123rf.com/vivoo
Kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych powinna interesować każdego z nas. W końcu to on odpowiada za finansowanie naszych emerytur. Jak to wygląda obecnie? Każdy z trzech wariantów rozpisanych przez ZUS przewiduje, że liczba emerytów będzie rosnąć, a z nią także ilość problemów.

Spis treści

ZUS o kondycji FUS i emeryturach

Raz na jakiś czas ZUS opracowuje prognozy kondycji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, odpowiedzialnego za finansowanie emerytur w Polsce. Portal money.pl dotarł do treści dokumentu pt.: „Prognoza wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2024-2028”.

Trzy scenariusze ZUS wyznaczył na podstawie prognoz demograficznych i makroekonomicznych w naszym kraju. Każdy z wariantów przewiduje, że roczny deficyt FUS w 2028 roku będzie większy niż obecnie.

Niezależnie od wariantu prognozy saldo roczne Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) cały czas maleje, co oznacza pogarszanie się sytuacji finansowej funduszu - głosi najnowszy raport ZUS.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur 2024. ZUS podaje, o ile wzrosną świadczenia. Sprawdź, ile zyskasz na drugiej waloryzacji emerytur w tym roku!

Raport ZUS to trzy scenariusze. Wszystkie gorsze niż obecny

Trzy scenariusze podzielono na: negatywny, pośredni i optymistyczny. W każdym z nich przewidziano inny deficyt:

  • w wariancie negatywnym: 124,8 mld zł w 2028 roku (wzrost o ponad 44 mld zł w porównaniu z 2024 rokiem);
  • w wariancie pośrednim: 101,2 mld zł w 2028 roku (wzrost o 30 mld zł w porównaniu z 2024 rokiem);
  • w wariancie optymistycznym: 82,6 mld zł w 2028 roku (wzrost o 19 mld zł w porównaniu z 2024 rokiem).

ZUS tłumaczy, że najistotniej na rosnący deficyt Funduszu wpływa wzrost liczby osób pobierających emeryturę przy jednoczesnym spadku liczby osób ubezpieczonych, które odkładałyby składki do FUS.

Jedynie wariant optymistyczny zakłada, że do 2026 roku liczba ubezpieczonych wzrośnie, jednak nawet tutaj ma ona już tylko maleć w latach 2027-2028. Dwa pozostałe warianty zakładają już wyłącznie coraz mniejszą liczbę osób pracujących na emerytury wszystkich nas. A jak wzrośnie liczba emerytów? Wyraźnie lub bardzo wyraźnie:

  • w wariancie negatywnym: o 3,2 proc. (256 tys.)
  • w wariancie pośrednim: o 2,4 proc. (196 tys.)
  • w wariancie optymistycznym: o 2,3 proc. (181 tys.)

ZUS uspokaja: emerytury nie są zagrożone

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pytany przez money.pl o ocenę prognoz zapewnia, że kondycja FUS jest obecnie bardzo dobra. Stopień pokrycia wydatków na świadczenia ze składek wynosił rekordowe 85 proc. w 2022 roku i ok. 84 proc. w 2023.

Niewielki spadek w pokryciu wynika przede wszystkim z faktu, że wkraczamy w okres, w którym urodzeni w powojennym wyżu demograficznym będą osiągali wiek emerytalny - tłumaczy Paweł Jaroszek, członek zarządu ZUS cytowany przez money.pl.

Podkreśla on także, że system emerytalny w Polsce nie jest aż tak zagrożony, jak w innych krajach Europy ze względu na reformę, która w naszym kraju sprawiła, że wysokość emerytury zależy zarówno od ilości odprowadzanych składek, jak i prognozowanej długości pobierania świadczenia.

Stary system emerytalny zakładał naliczanie kapitału początkowego w reakcji na brak możliwości określenia kto i ile pracował. W tym systemie budżet państwa bardzo dużo dopłacał do emerytur. Stąd też są one obecnie wyższe od emerytur naliczanych według nowego systemu. ZUS zapowiada jednak, że ich liczba do 2040 roku spadnie do minimalnego poziomu.

Jaroszek dodaje, że prognozy nie zakładają istotnego zwiększenia finansowania systemu emerytalno-rentowego ze środków publicznych. Prognozy Komisji Europejskiej zapowiadają jasno. W 2060 roku nasze emerytury będą stanowić zaledwie 25 proc. obecnej pensji. Obecnie jest 54 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie będą emerytury w Polsce. ZUS przyjął trzy scenariusze: optymistyczny, pośredni i negatywny. Co oznaczają? - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza