Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takiej kolekcji botanicznej na Pomorzu nie ma nigdzie indziej. Warsztaty w Herbarium Akademii Pomorskiej w Słupsku

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Ponad 68 tys. arkuszy zielnikowych, zbiory z różnych stron Polski i Europy, okazy roślin wymarłych. W piątek, 12 maja, każdy mógł podziwiać obszerną kolekcję botaniczną w Herbarium Slupensis.

Odwiedzający Herbarium działające przy Akademii Pomorskiej w Słupsku mogli zapoznać się ze zbiorami zielnikowymi w ramach warsztatów pn. Z przyrodą na „TY”. Goście mogli uczestniczyć także przy procesie digitalizacji, bo wszystkie okazy roślin są skanowane i gromadzone w wersji cyfrowej, na platformie Herbarium Pomeranicum będącej cennym źródłem wiedzy dla uczniów, studentów, ale też kadry naukowej. Każdy mógł również porozmawiać z pracownikami Herbarium i Kuratorem Zielnika, którzy chętnie opowiadali o całej kolekcji. A było co oglądać!

- Zielnik istnieje od 1969 r., stanowi on zbiór ok. 68 000 arkuszy zielnikowych. Zgromadzono w nim florę naczyniową z terenów Pomorza ze szczególnym uwzględnieniem flory polskich portów morskich. W 1990 roku włączono zbiory porostów. Częścią kolekcji są materiały pochodzące z połowy XIX i początku XX wieku, tzw. zielnik darłowski. 1500 arkuszy pochodzących z lat 1897-1943 jest autorstwa nauczycieli, pastorów, aptekarzy niemieckich, m.in. Ernsta Holzfussa, Hermanna Krausego, Otto Karla, Alfreda Banniera. Większość tych zbiorów pochodzi z Pomorza, ale również z Sudetów, okolic Świdnicy, Świeradowa Zdroju i Wołowa, a także z Macedonii, Capri czy Pompei. Ponadto w zbiorach wyróżnia się zielnik Słowińskiego Parku Narodowego w liczbie 900 alegatów. Stanowi on cenny historyczny dokument o florze naczyniowej tej części Pomorza. Integralną część zbiorów stanowi również zielnik dawnego Ogrodu Botanicznego w Sławnie z przełomu XIX i XX wieku w liczbie 78 kart roślin naczyniowych. Kolekcja botaniczna Herbarium posiada w swych zbiorach szereg roślin wymarłych i zagrożonych wyginięciem w skali całego kraju, jak również w skali Pomorza – zbiory Karla Friedricha Kohlhoffa i Fritza Römera – podają organizatorzy wydarzenia.

Na uwagę zasługuje też sam obiekt Herbarium, bowiem w zeszłym roku okazy roślin przechowywane przez Akademię Pomorską przeniesiono do nowych, klimatyzowanych, zabezpieczonych pomieszczeń zlokalizowanych przy ul. Arciszewskiego. To właśnie tam są archiwizowane, ale również skanowane i katalogowane w wersji cyfrowej. Sam projekt Herbarium Pomeranicum słupska uczelnia realizuje wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Szczecińskim. Jest to jedno z największych przedsięwzięć w historii Akademii Pomorskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza