Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tańsze ciepło popłynie z nowoczesnej elektrociepłowni w Lęborku

Sylwia Lis [email protected]
Tańsze ciepło popłynie z nowoczesnej elektrociepłowni w Lęborku. Zdjęcie poglądowe.
Tańsze ciepło popłynie z nowoczesnej elektrociepłowni w Lęborku. Zdjęcie poglądowe. sxc.hu
Urząd Miejski w Lęborku ogłosił przetarg na budowę elektrociepłowni opalanej biomasą. To najdroższa inwestycja w mieście w ostatnich latach. Jej skutek to tańsze ciepło dla mieszkańców.

Urząd Miejski w Lęborku szuka firmy, która zajmie się budową nowoczesnej elektrociepłowni opalanej biomasą. Oferty można składać do początku kwietnia. Projekt będzie realizowany w formule zaprojektuj i wybuduj. To przedsięwzięcie ma sprawić, że mieszkańcy będą mniej płacić za ciepło. Nowoczesna elektrociepłownia pochłonie blisko czterdzieści milionów złotych.

- Większość pieniędzy pochodzić będzie z polsko-szwajcarskiego programu współpracy - mówi Witold Namyślak, burmistrz Lęborka. - Szwajcarzy sfinansują osiemdziesiąt pięć procent inwestycji. W tym roku w budżecie miasta na ten cel przeznaczyliśmy półtora miliona złotych, w przeciągu kolejnych lat wydamy osiem milionów złotych.

Według samorządowców i mieszkańców budowa nowoczesnej elektrociepłowni jest jak najbardziej wskazana, bo już od lat ludzie narzekają na zbyt wysokie rachunki za ciepło. Na czym ma polegać modernizacja?

W uproszczeniu chodzi o zmianę lęborskiej ciepłowni, która wykorzystuje kotły na węgiel, w nowatorski i ekologiczny zakład. Zamiast jednego z kotłów węglowych pojawić się ma kocioł na biomasę, czyli m.in. odpady drewniane. Ten kocioł ma też być częścią instalacji, która oprócz ciepła pozwoli także produkować prąd. To będzie pewnego rodzaju nowość w przypadku lęborskiego obiektu, bo dotychczas produkował on tylko ciepło.

Wybudowanie kotła na biomasę na pewno będzie znaczącym krokiem w unowocześnienie zakładu. Jego użytkowanie powinno pozwolić na zaoszczędzenie, które duże ciepłownie, oparte wyłącznie na kotłach węglowych, muszą wydawać na wykup uprawnień do emisji CO2.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. fundusz szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i dziewięciu innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej pierwszego maja 2004 roku. Do dziesięciu nowych państw członkowskich ma trafić ponad jeden miliard franków szwajcarskich. Dla Polski program szwajcarski przewiduje niemal połowę tej kwoty (ok. 489 mln franków).

Kiedy rozpocznie się lęborska inwestycja?
- Mamy małe opóźnienie - mówi Witold Namyślak. - Inwestycja musi zakończyć się w 2015 roku. W tym roku ogłosiliśmy przetarg, pewnie zakończona zostanie wszelka dokumentacja związana z budową elektrociepłowni, przygotowaliśmy już wstępny harmonogram prac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza