Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tańszy bilet PKS dla rodzica, gdy jedzie do szkoły lub lekarza

Sylwia Lis [email protected]
Bytowski PKS dowozi dzieci do szkół. Uczeń niepełnosprawny jeździ za darmo, a opiekun otrzymuje zniżkę. Nie można z niej dowolnie korzystać. Jadąc po chore dziecko do krewnych, nie można korzystać z ulg PKS.
Bytowski PKS dowozi dzieci do szkół. Uczeń niepełnosprawny jeździ za darmo, a opiekun otrzymuje zniżkę. Nie można z niej dowolnie korzystać. Jadąc po chore dziecko do krewnych, nie można korzystać z ulg PKS.
- Kierowca odmówił mi sprzedaży ulgowego biletu, bo nie było przy mnie niepełnosprawnego dziecka . To jak jest z ulgami? - pyta czytelnik.

- Mam niepełnosprawne dziecko - mówi pan Jan (nazwisko do wiadomości redakcji). - Proszę o wyjaśnienie kwestii zniżkowych przejazdów opiekuna chorego malucha. Jeśli chodzi o przejazd z dzieckiem, nie ma większego problemu, bo jeśli nie ukończyło 16. roku życia, to rodzic jeździ z dzieckiem jako opiekun z ulgą w wysokości 78 procent. Problem następuje, gdy dziecko zostaje w domu, a rodzic sam musi jechać, czy to po leki, czy też zarejestrować je do lekarza. Osobiście dzwoniłem do informacji PKS w Bytowie oraz Słupsku i odpowiedzi pań z informacji brzmiały podobnie, że mogę korzystać z tej ulgi.

Problem pojawia się w autobusie, jeden kierowca twierdzi, że taka ulga się należy, inny zaś nie chce sprzedać biletu, jeśli dziecka nie ma z opiekunem. Sprawa niby jasna i prosta, pytanie, skąd takie rozbieżności między infolinią a kierowcą autobusu, czyżby każdy miał inne wytyczne? A co, jeśli rewizor sprawdzi bilety i przyjdzie zapłacić karę za przejazd z nienależną ulgą? Jakby rodzice takich dzieci nie mieli na co pieniędzy tracić, tylko na kary za zapewne nieumyślne wprowadzenie w błąd pasażera przez panie z infolinii.

Mirosław Grzanka, kierownik działu przewozów w bytowskim PKS, wyjaśnia, że samodzielny, tańszy przejazd opiekuna jest możliwy, ale dokładnie na takich zasadach, jak to określają przepisy. - Do ulgi 78 procent jest uprawniony jeden z rodziców lub opiekun dzieci i młodzieży dotkniętych niepełnosprawnością - wyjaśnia Mirosław Grzanka. - Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo--wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego umożliwiającego spełnianie obowiązku szkolnego, a także dojazdu do ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego. Przy zakupie biletu niezbędne są dokumenty: legitymacja przedszkolna, szkolna czy legitymacja osoby niepełnosprawnej, a także zaświadczenie, zawiadomienie lub skierowanie określające termin i miejsce badania, konsultacji i zajęć.

- Ale gdy opiekun zamierza jechać autobusem bez dziecka, na przykład po to, żeby je skądś zabrać, potrzebne jest zaświadczenie wydane przez przedszkole, szkołę, ośrodek lub placówkę, do której trafiła osoba niepełnosprawna - mówi pan Mirosław.
Mówiąc wprost, oznacza to, że opiekun może korzystać z ulgi samodzielnie, ale musi udowodnić, że przejazd związany był na przykład z zabraniem dziecka z ośrodka. - Taka ulga nie przysługuje, gdy rodzic jedzie po dziecko choćby do babci - mówi kierownik.

Ulgi dla rodziców

Na jakie ulgi mogą liczyć rodzice

Rodzice czy opiekunowie dzieci niepełnosprawnych często mają tyle domowych obowiązków, że nie sąw stanie pracować zawodowo. W takim wypadku skorzystać mogą z pewnych udogodnień i pomocy finansowej:

Szybciej załatwią sprawy w urzędzie

Osoba niepełnosprawna lub z dzieckiem niepełnosprawnym może na przykład załatwiać sprawy urzędowe poza kolejnością we wszelkich instytucjach i urzędach publicznych oraz w sklepach.

Zgłoś się po zasiłek

Świadczenie przysługuje osobie zdolnej do pracy, ale niepracującej ze względu na konieczność opiekowania się dzieckiem wymagającym stałej opieki, uniemożliwiającej podjęcie zatrudnienia. Warunki uzyskania zasiłku stałego: dochód rodziny nie przekracza kwoty 1,5-krotnego kryterium dochodowego, dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność wraz ze wskazaniem konieczności: stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby.Wysokość zasiłku wynosi obecnie ponad 400 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza