Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza 5.0. dla przedsiębiorców z branży turystycznej. Nie prowadziłeś działalności w ubiegłym roku? Nie możesz liczyć na dodatkową pomoc!

OPRAC.:
Kamila Kubik
Kamila Kubik
Na wsparcie mogą liczyć m.in. przewodnicy turystyczni
Na wsparcie mogą liczyć m.in. przewodnicy turystyczni 123rf
Od połowy października przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą wystąpić z wnioskiem do ZUS o świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. W składanych wnioskach pojawiają się jednak błędy, na które trzeba uważać.

Dla kogo tarcza antykryzysowa 5.0.

Świadczenie postojowe
Jednym z warunków otrzymania świadczenia postojowego jest prowadzenie na dzień złożenia wniosku, jako przeważającej, działalności gospodarczej oznaczonej kodami PKD 79.11A lub 79.90A. Chodzi o:

  • pilotów wycieczek
  • przewodników turystycznych
  • agentów turystycznych

Mogą oni liczyć na świadczenie postojowe do trzech razy, jeżeli wcześniej nie skorzystali z tej formy pomocy. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy już trzykrotnie pobrali świadczenie w wysokości 2080 zł, wyczerpali limit. Nie powinni wnioskować o kolejne postojowe.

Aby otrzymać świadczenie postojowe, na PUE ZUS trzeba złożyć wniosek o symbolu RSP-DB.

Dodatkowe świadczenie postojowe
Prawo do dodatkowego świadczenia mają przedsiębiorcy, dla których przeważającym rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej jest np.:

  • przewóz wycieczkowy i turystyczny
  • wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych, operowych, baletowych, cyrkowych
  • prowadzenie pokojów zagadek, domów strachu, dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków

Na dodatkowe świadczenie postojowe mogą liczyć ci, którzy otrzymali co najmniej jedno świadczenie postojowe (to jeden z warunków). Mogą z niego skorzystać maksymalnie trzy razy, w wysokości wcześniej wypłaconego świadczenia postojowego (2 080 zł albo 1 300 zł).
Aby otrzymać dodatkowe świadczenie postojowe, na PUE ZUS trzeba złożyć wniosek o symbolu RSP-DD.

Zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.
Przysługuje płatnikom:

  • sektora turystycznego
  • hotelarskiego
  • organizacji i obsługi targów
  • konferencji, wystaw (na podstawie kodu przeważającej działalności)

We wniosku powinni podać kod przeważającej działalności (na dzień złożenia tego dokumentu) oraz spełnić pozostałe warunki wskazane w przepisach. Aby uzyskać zwolnienie z opłacania składek, na PUE ZUS trzeba złożyć wniosek o symbolu RDZ-B.

Tak w przypadku dodatkowego świadczenia postojowego, jak i zwolnienia ze składek należy wykazać m.in. co najmniej 75-procentowy spadek przychodów z miesięcy 2020 r. w porównaniu z analogicznymi miesiącami z 2019 r. Przedsiębiorca, który w ubiegłym roku nie prowadził działalności, nie spełni warunku spadku przychodów.

- Do ZUS docierają sygnały, że niektórzy przedsiębiorcy - tuż przed złożeniem wniosku o pomoc z tarczy - zmieniają kod PKD na taki, który obejmuje tarcza. Z wyjaśnień Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że przy weryfikacji uprawnień do pomocy należy brać pod uwagę, czy obecnie prowadzona, jako przeważająca, działalność wskazana we wniosku była również prowadzona w roku ubiegłym. Część firm, które zmieniły ostatnio kod PKD, nie spełni więc warunków do otrzymania pomocy z tarczy. Nie będą w stanie udowodnić spadku przychodów we wskazanym miesiącu z 2020 r. w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Pomoc przyznawana w ramach tarczy antykryzysowej opiera się na zaufaniu. Składając wniosek, przedsiębiorca wypełnia oświadczenie, dzięki czemu otrzymuje wsparcie o wiele szybciej, bez zbędnych formalności. To nie oznacza jednak, że ZUS nie będzie weryfikował podanych we wnioskach informacji.

Osoby starające się o pomoc, zobowiązane są do złożenia oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza