Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi edukacyjne w hali Gryfia w Słupsku

Monika Zacharzewska [email protected]
Od kilku lat szkoły ponadgimnazjalne coraz bardziej walczą o uczniów m.in. na targach edukacyjnych, bo z powodu niżu demograficznego gimnazjalistów z roku na rok jest coraz mniej.
Od kilku lat szkoły ponadgimnazjalne coraz bardziej walczą o uczniów m.in. na targach edukacyjnych, bo z powodu niżu demograficznego gimnazjalistów z roku na rok jest coraz mniej. Kamil Nagórek
Szkoły ponadgimnazjalne rozpoczynają rywalizację o nowych uczniów. W sobotę w hali Gryfia zaprezentują się wszystkie placówki z miasta. Na 717 absolwentów gimnazjów w miejskich szkołach czeka około 1300 miejsc.

Słupskie szkoły ponadgimnazjalne rywalizują o nowych uczniów, otwierając klasy z coraz to nowszymi profilami. Np. w budowlance od września ma zostać uruchomiany kierunek technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, a w mechaniku - technik mechatronik o profilu lotniczym, którego absolwenci mają mieć możliwość zdobycia kwalifikacji pracownika obsługi naziemnej samolotów oraz zdobyć licencję pilota szybowcowego.

- No cóż, rzeczywistość zmusza szkoły, by coraz bardziej zabiegały o uczniów - przyznaje Alicja Zielińska, wicedyrektor Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku. - My też będziemy promować na targach swoje kierunki, a nasi uczniowie będą prezentować się na scenie.

Jak informuje rzecznik słupskiego ratusza, tegoroczne targi, które organizuje urząd miejski wspólnie z urzędem marszałkowskim w ramach projektu "Pomorskie - dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy", mają promować przede wszystkim kształcenie na kierunkach zawodowych.

- Na targach wystawią się wszystkie szkoły słupskie, również licea ogólnokształcące. Jednak tym razem targi mają na celu promowanie przede wszystkim kierunków zawodowych, bo z realizowanego projektu wynika, że na rynku pracy potrzebna jest przede wszystkim średnia kadra techniczna
- mówi Dawid Zielkowski z urzędu miasta.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach licea ogólnokształcące działające przy słupskich szkołach ponadgimnazjalnych, takich jak ekonomik czy drzewniak, były wygaszane, czyli nie prowadzono w nich już naboru.

- Rzeczywiście sutuacja na rynku pracy jest taka, że rodzice nakłaniają dzieci, by raczej wybierali szkoły dające konkretny zawód, zdobywały fach i ewentualnie po maturze mogły iść do pracy. Jednocześnie skończenie takich szół nie zamyka przecież drogi do dalszego kształcenia, czyli nauki na studiach - przyznaje Alicja Zielińska.

Targi edukacyjne

Targi edukacyjne dla gimnazjalistów odbędą się w sobotę w hali Gryfia przy ul. Szczecińskiej w Słupsku w godzinach 10-15. Podczas targów uczniowie będą mogli poznać ofertę edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych działająych na terenie Słupska oraz ZSOiT w Ustka i Środkowopomorskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego. Będą mogli też zapoznać się z zasadami rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i naboru elektronicznego. Ponadto będą mogli skorzystać z rad doradców zawodowych z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku, którzy pomogą w podjęciu decyzji o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.

Imprezę wzbogacą występy artystyczne uczniów ze słupskich szkół, widowisko sportowe słupskiej sekcji Aikido oraz prezentacja Joannitów o zasadach udzielania pierwszej pomocy.

Plany gimnazjalistów
Słupscy gimnazjaliści wzięli udział w ankiecie, w której deklarowali, jakimi szkołami są zainteresowani. 256 z nich chce iść do elektryka, 152 do I LO, 108 do mechanika, 105 do drzewniaka, 95 do II LO, 93 do rolniczaka.

Sporo młodzieży myśli też o kontynuacji nauki w szkołach zawodowych. Pisali też, czym kierują się, dokonując wyboru. Okazuje się, że najczęściej zainteresowaniami, potem zdolnościami i wysokością zarobków po ukończeniu szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza