MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Targi Pracy w słupskim Mechaniku. Firmy szukają specjalistów, a młodzi dobrych zarobków

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Krzysztof Piotrkowski
Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych zorganizował w środę, 30 marca, Targi Pracy, gdzie swoje oferty dla młodych ludzi przedstawili pracodawcy z regionu. Zainteresowanie, jak zawsze, było spore.

- Targi stworzyliśmy z myślą o naszych uczniach, ale drzwi otwarte są dla wszystkich zainteresowanych młodych ludzi. Na organizowane przez nas targi przychodzi również dużo absolwentów zarówno naszej szkoły, jak i z innych placówek – mówi Barbara Zakrzewska, dyrektor słupskiego Mechanika.

W małej sali gimnastycznej swoje stoiska przygotowało 22 pracodawców. Oczywiście w latach poprzednich stoisk było więcej, ale należy pamiętać, że były to pierwsze od dwóch lat stacjonarne Targi Pracy, które Mechanik zorganizował.

- Wśród tych 22 stoisk są przedstawiciele firm, dla których absolwenci naszej szkoły są atrakcyjnymi pracownikami, są przez te firmy poszukiwaniu na rynku. Mechanicy, logistycy, technicy pojazdów czy mechatronicy, oni wszyscy mogą znaleźć tutaj coś dla siebie. Zarówno ci uczniowie, którzy pracę chcieliby podjąć od razu po zakończeniu szkoły, jak i ci, którzy chcieliby pójść na studia, bo są pracodawcy, którzy te studia mogliby przy okazji finansować – zwraca uwagę Justyna Surmacz z Biura Karier Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku.

Firmy szukają specjalistów

Wśród 22 stoisk były nie tylko stoiska firm z regionu, ale także służb mundurowych, np. policji i wojska.

- Bierzemy udział w Targach Pracy, ponieważ zależy nam na promocji naszej firmy na terenie Słupska i okolic. Chcemy pokazać młodym ludziom, że mamy do zaoferowania ciekawą pracę i możliwości rozwoju – mówi Marzena Bednarczuk, koordynator ds. informacji w Scania Production Słupsk. - W tej chwili szukamy specjalistów: spawaczy, lakierników, a deficyt tego typu pracowników jest odczuwalny na rynku pracy. Szukamy też inżynierów procesowych i produktowych oraz automatyków.

Mająca obok swoje stoisko firma Plasmet Czechowicz, produkująca wyroby metalowe dla przemysłu motoryzacyjnego, wśród swoich przedstawicieli ma absolwenta Mechanika – Marcina Uganowskiego .

- Marcin jest przykładem, że w naszym regionie są kształceni ludzie, którzy dysponują odpowiednimi umiejętnościami, aby móc pracować w lokalnej firmie, odnosić sukcesy i budować swoją karierę. Nasza firma organizuje praktyki dla uczniów Mechanika, a to pozwala tworzyć powiązania systemu edukacji z rynkiem pracy, które przynoszą realne efekty – mówi Katarzyna Mudryk-Praszczak, specjalista ds. marketingu i logistyki Plasmet Czechowicz.

- Moja kariera zaczęła się od pracy na produkcji, ale po roku dostałem możliwość pracy w dziale technologii i rozwoju. Firma równolegle sfinansowała moje studia, więc jeżeli ktoś ma chęci do pracy, ale chce się też dalej kształcić, to jest to możliwe – dodaje Marcin Uganowski, technolog w Plasmet.

Jak zostało wspomniane, w Targach Pracy wzięli udział także przedstawiciele służb mundurowych – nie zabrakło np. policji i wojska.

- Dzięki spotkaniom z młodymi ludźmi możemy opowiedzieć o tym, jak wygląda służba w policji, bo nie jest to zwykła praca, a służba właśnie. Jest to też szansa, aby odpowiedzieć na pytania uczniów i pokazanie im, że ubierając policyjny mundur mogą liczyć na stabilne zatrudnienie, satysfakcję ze służby i atrakcyjne wynagrodzenie – mówi sierż. szt. Jakub Bagiński ze słupskiej policji. - Wygrodzenie netto policjanta do 26. roku życia, który ukończy szkolenie podstawowym to około 4500 zł – precyzuje.

Młodzi chcą dobrze zarabiać, ale pieniądze to nie wszystko

Nie tylko wychowankowie Mechanika brali udział w Targach Pracy. Byli tam także uczniowie innych szkół, m.in. Magdalena, Wiktoria, Julia i Paulina, uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Dziewczęta zgodnie stwierdziły, że organizowanie takich wydarzeń jest bardzo potrzebne, tym bardziej dla osób, które zamierzałyby najpierw podjąć pracę, a później skupić się ewentualnie na studiach.

- Oczywiście my, jako że skończymy liceum, chcemy iść dalej na studia, ale i tak chciałyśmy zobaczyć, czy na dzisiejszych targach będzie coś interesującego – mówią.

Korzystając z okazji zapytaliśmy co chcą studiować, a także o to, jakie zarobki byłyby według nich satysfakcjonujące.

Wiktoria i Julia chcą studiować prawo. Dzięki temu chciałyby nie tylko spełnić swoje marzenia, ale przy okazji dobrze zarabiać. Około 6-7 tysięcy zł na rękę.

- Mamy wysokie wymagania, wiemy, ale może się uda. Będąc prawnikiem albo notariuszem takie zarobki są możliwe do osiągnięcia – mówią.

Niedaleko stoi grupa kolegów, uczniów Mechanika. Adam swoją przyszłość wiąże z marynarką wojenną lub logistyką, której uczy się teraz. Łukasz rozgląda się za studiami, ale pod uwagę bierze także zostanie kierowcą zawodowym. Damian z kolei bierze pod uwagę studiowanie archeologii, ale dużo zależy od wyniku matury. Planem „B” jest kontynuowanie pracy w zawodzie – jako logistyk lub spedytor.

Wśród młodych jest duże zainteresowanie służbami mundurowymi. Stoiska policji i wojska systematycznie odwiedzały grupki uczniów. W jednej z nich był Krystian, który w tej chwili uczy się mechaniki samochodowej, ale marzy o karierze żołnierza zawodowego.

- W wojsku są dobre zarobki i szeroki pakiet świadczeń. Uważam, że w dzisiejszych czasach pieniądze są bardzo ważne, a służba wojskowa je gwarantuje - argumentuje. - Z drugiej strony, czasami warto robić, to co się lubi, nawet za mniejsze pieniądze, ale czerpać z tego przyjemność – dodaje Bartek.

Nad mundurem zastanawia się także Dagmara, również uczennica Mechanika, którą interesuje praca w policji.

- Praca w policji interesuje mnie od dawna. Dużo o tym czytałam, kręci mnie to. Po szkole planuję studiować kryminologię lub socjologię ze specjalizacją kryminalistyka – mówi. Zapytana o to, czy przy wyborze ścieżki zawodowej kierowałaby się zarobkami odpowiada: Uważam, że warto robić coś, co się lubi, bez względu na pieniądze. Co z tego, że będziemy mieli większe zarobki, jeżeli będziemy musieli zapłacić za to swoim zdrowiem, np. psychicznym, bo będziemy żyli w stresie? - dodaje na koniec.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza