Spis treści
Czytelnik skierował do Strefy Agro pytanie o emeryturę KRUS w imieniu swojego ojca:
„Tata osiągnął w tym roku wiek emerytalny i spełnia wszystkie wymagania potrzebne do otrzymania emerytury rolniczej. Na razie jednak z tego nie chce skorzystać, gdyż ma kredyty i obawia się, że sama emerytura nie pozwoli mu na spłatę zobowiązań i godne życie.
W młodości pracował jeszcze poza sektorem rolniczym, przez wiele lat był strażakiem w OSP oraz konserwatorem wodociągu gminnego. Czy w związku z tym mógłby przysługiwać mu jakiś dodatek do emerytury?”.
Czy warto czekać z przejściem na emeryturę rolniczą?
Na wszystkie trzy wątpliwości zawarte w pytaniu czytelnika odpowiada KRUS. Na początek Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że zasady przyznawania i wypłacania rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych regulują przepisy ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2024 r., poz. 90).
Kasa nakreśla podstawowe wymogi – warunki, które trzeba spełniać, by ubezpieczony mógł złożyć wniosek o emeryturę rolniczą. Zgodnie z aktualnymi przepisami ustawy mężczyzna po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (65 lat), nabędzie prawo do emerytury rolniczej, pod warunkiem udokumentowania co najmniej 25-letniego okresu podlegania wyłącznie rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu (art.19 ust. 1 ustawy).
Przeczytaj też: Emerytura KRUS. Ile wyniesie po 25 latach płacenia składek przez rolników?
Z przesłanej do Strefy Agro wiadomości wynika, że przyszły emeryt obawia się spadku dochodów. Czy potrzebnie?
KRUS: Jednocześnie wyjaśniamy, że rolnik, po uzyskaniu prawa do emerytury rolniczej, może kontynuować pracę w posiadanym gospodarstwie rolnym i nie ma to wpływu na wysokość wypłacanego świadczenia oraz może zarobkować bez ograniczeń, bowiem uzyskiwane z tytułu zatrudnienia przychody również nie powodują zawieszenia, ani zmniejszenia pobieranego przez niego świadczenia.
Zatem rolnik po spełnieniu podstawowych warunków może przejść na emeryturę i nadal prowadzić gospodarstwo oraz pracować bez ryzyka potrąceń.
Można jednocześnie pobierać emeryturę z KRUS i ZUS
W kolejnej części odpowiedzi KRUS odnosi się do pytania o pracę konserwatorem wodociągu gminnego:
KRUS: Jeżeli osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r. nabędzie prawo do emerytury rolniczej, a posiada okresy ubezpieczenia przebyte w systemie powszechnym (np. z tytułu zatrudnienia), może ubiegać się w ZUS o przyznanie prawa do emerytury pracowniczej i otrzymywać dwa świadczenia emerytalne, tj. emeryturę rolniczą z KRUS i emeryturę pracowniczą z ZUS.
Co z dodatkiem do emerytury za pracę w OSP?
KRUS dodaje, że prawo do świadczenia ratowniczego z tytułu wysługi lat w ochotniczej straży pożarnej – zgodnie z przepisami ustawy z 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 223) – przyznaje komendant powiatowy (miejski) PSP właściwy dla siedziby OSP strażaka ratownika OSP na wniosek tego strażaka lub jego przedstawiciela ustawowego, pełnomocnika albo opiekuna prawnego.
Świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP (tzw. dodatek do emerytury) wprowadziła ustawa z 2021 roku, ustanawiając dodatek w wysokości 200 zł, co roku waloryzowany. Obecnie (od 1 marca 2024) to 258 zł. Dodatek otrzymuje ok. 112 tys. strażaków.
Komu przysługuje prawo do dodatku dla strażaków? Strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) – przez co najmniej przez 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.
Masz pytania? Napisz do nas: [email protected]
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?