Płatność fizyczna i elektroniczna
W Polsce za wszelkie opłaty i zakupy płacimy w złotówkach. Coraz bardziej popularną metodą jest płatność elektroniczna - płatność kartą, przelewem czy tez blikiem. Coraz większa ilość osób wybiera ten sposób ze względu na wygodę i szybsze załatwienie sprawy. Są sytuacje, w których sięgamy jednak po fizyczne banknoty. Możemy tutaj wymienić płatności za rachunki czy też zostawianie napiwków w restauracji.
Tymi banknotami nie zapłacisz w 2024 roku
Nie zwracamy uwagi na to jakimi banknotami się posługujemy. Najczęściej do czynienia mamy z tymi, których wzór został opracowany ponad 10 lat temu. W obiegu są również takie, które zaczęły obowiązywać od 1995 roku. Nie ma znaczenia czy posługujesz się nowszą czy starszą wersją. Najważniejszym aspektem jest to, aby były one nie uszkodzone. Sprzedawca może odmówić przyjęcia zniszczonego banknotu. Pamiętaj, działa to również w drugą stronę. Masz prawo nie przyjąć takiego banknotu!
Trzeba pamiętać, że uszkodzone banknoty tracą wartość nabywczą i przestają być ważnym środkiem płatniczym. Zniszczony banknot nie oznacza, że z automatu tracisz swoje pieniądze. Posiadając go musisz zatroszczyć się o jego wymianę!
Wszystkie informacje i zasady wymiany uszkodzonych lub zniszczonych banknotów i monet znajdziesz w zarządzeniu Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zebraliśmy je w naszej galerii:
Strefa Biznesu: Polska w tym wyścigu wygrywa z Niemcami
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?