Te pytania są często zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jak na nie dobrze odpowiedzieć?

Justyna Madan
Justyna Madan
Te pytania mogą paść na rozmowie o pracę. Jak na nie odpowiedzieć, żeby zrobić wrażenie?
Te pytania mogą paść na rozmowie o pracę. Jak na nie odpowiedzieć, żeby zrobić wrażenie? Unsplash.com/Cowomen
Zacznij od zaktualizowania CV i dopracowania listu motywacyjnego. Im lepiej to zrobisz, tym większa szansa, że wyróżnisz się z tłumu kandydatów. A to pierwszy krok do zdobycia wymarzonej pracy. Poza odpowiednim przygotowaniem się do pracy i zrobieniem researchu na temat potencjalnego pracodawcy sprawdź też, jak odpowiadać na najbardziej popularne pytania zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To pomoże ci w drodze do celu.

Spis treści

Bardzo prawdopodobne jest, że przynajmniej kilka z tych pytań zostanie zadanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego warto sprawdzić, jak na nie odpowiadać, żeby podkreślać kwalifikacje i umiejętności oraz wyjaśnić, dlaczego jesteśmy idealnym kandydatem na dane stanowisko.

Popularne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Jak na nie odpowiadać?

Co czyni cię wyjątkowym?

To pytanie, które ma na celu sprawdzenie, dlaczego masz lepsze kwalifikacje niż inni kandydaci na to stanowisko. Żeby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, warto przeczytać jeszcze raz opis stanowiska w ogłoszeniu, żeby zrozumieć, które cechy są ważne dla pracodawcy, podkreślić sukcesy w poprzednich firmach i podkreślić cechy, które wiemy, że są naszymi mocnymi stronami. Warto wspomnieć o umiejętności dotrzymywania terminów, wyjaśnić, za co chwalił nas poprzedni manager, np. za wysokiej jakości raporty, etc.

Opowiedz o sobie i swoich kwalifikacjach

Odpowiedź powinna być zwięzła i bezpośrednia. Dołącz informacje o swoich kluczowych osiągnięciach i dlaczego uważasz, że nadajesz się na dane stanowisko. Wspomnij, czym konkretnie się zajmujesz, jak długo, jakie sukcesy udało się osiągnąć podczas wykonywania tej pracy. Przykład: Od trzech lat zajmuję się księgowością, prowadzę księgi zobowiązań i należności, nadzoruję płace. Udało mi się znaleźć i wyeliminować rozbieżności pomiędzy kwotami należnymi i otrzymanymi, co ostatecznie pozwoliło naszej firmie zaoszczędzić pieniądze.

Dlaczego chcesz pracować w tej firmie?

Najlepszym sposobem na przygotowanie się do tego pytania jest odrobienie pracy domowej i poznanie produktów, usług, wartości, historii i kultury potencjalnego pracodawcy. W swojej odpowiedzi wspomnij o konkretnych aspektach firmy, które są zgodne z twoimi wartościami i celami zawodowymi.

Jakie są twoje największe atuty?

Chwalenie samego siebie może być niekomfortowe, ale jednocześnie jest to szansa, aby pokazać rekruterowi nasze dobre strony, bez zbędnego chwalenia się, ale w sposób rzeczowy. Podziel się jedną lub dwiema pozytywnymi cechami osobistymi, poprzyj je przykładami, odnieś się do stanowiska, o które się ubiegasz.

Jakie są twoje największe słabości?

Dyskusja na temat swoich słabych stron w środowisku, w którym oczekuje się od ciebie skupienia na osiągnięciach, jest prawdopodobnie jeszcze trudniejsza niż mówienie o swoich zaletach. Jeśli jednak odpowiesz poprawnie, podzielenie się swoimi słabościami pokaże, że masz samoświadomość i jesteś zainteresowany ciągłym rozwojem i nauką. Wybierz jedną, prawdziwą słabość, np. jestem z natury introwertykiem. Dodaj do tego kontekst, podaj przykłady już pod pozytywnym kontem – jak nad tą słabością pracujesz, lub wręcz ją przezwyciężyłeś (np. przez konieczność pracy w grupie).

Jak myślisz, gdzie będziesz za pięć lat?

Zrozumienie tego, jak wyobrażasz sobie swoje przyszłe życie, może pomóc pracodawcom zrozumieć, czy trajektoria roli i firmy pasuje do twoich celów rozwoju osobistego. Podaj konkretne cele zawodowe, w tym wymarzone role i projekty.

Jak reagujesz na stres lub zmiany?

Sposób, w jaki radzisz sobie ze stresującymi sytuacjami i dostosowujesz się do zmian, jest wskaźnikiem twojej zdolności do rozwiązywania nieoczekiwanych problemów i uczenia się nowych procesów. Pracodawcy chcą zatrudniać kandydatów, którzy konstruktywnie reagują na stres i chętnie wypróbowują nowe rozwiązania, dlatego ważne jest, aby odpowiedź na to pytanie wskazywała na rozwój osobisty. Podkreślaj umiejętność pracy pod presją, zachowanie spokoju w takich momentach i szybkie dostosowywanie się do zmian.

Jak sobie radzisz z konfliktami w pracy?

Dobra odpowiedź będzie ilustracją sytuacji, w której napotkałeś przeszkodę, zachowałeś spokój i pracowałeś nad produktywnym rozwiązaniem. Opowiedz w prosty sposób o konflikcie, który miał miejsce (jeśli miał) w poprzedniej firmie i jak udało ci się spokojnie i rozsądnie go rozwiązać.

Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?

Wykorzystaj ten czas, aby podkreślić swoje najlepsze cechy i umiejętności oraz wspomnieć o wszystkim, czego do tej pory jeszcze nie udało ci się powiedzieć. Przećwicz odpowiedzi wcześniej, to pomoże ci brzmieć pewnie i podkreśli twoje umiejętności komunikacyjne.

Dlaczego odchodzisz z obecnej pracy?

Istnieje wiele akceptowalnych powodów odejścia z pracy. Przygotuj przemyślaną odpowiedź, która da rozmówcy pewność, że świadomie decydujesz się na zmianę pracy. Zamiast skupiać się na negatywnych aspektach swojej obecnej lub poprzedniej roli, skup się na przyszłości i tym, co masz nadzieję zyskać na kolejnym stanowisku. Czyli: w poprzedniej firmie udało mi się zdobyć doświadczenie i bardzo to cenię, niestety na tym stanowisku nie ma możliwości awansu i rozwoju, na czym mi zależy i mam możliwość osiągnąć to w waszej firmie.

Czy masz jakieś pytania?

Może to być jedno z najważniejszych pytań zadawanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ pozwala zbadać wszelkie tematy, które nie zostały poruszone, i pokazuje osobie przeprowadzającej rozmowę, że poważnie podchodzisz do tej roli. Zapytaj rekrutera o jego doświadczenia w tej firmie, co najbardziej lubi w tej pracy, z jakimi wyzwaniami borykają się ludzie na stanowisku, na które aplikujesz.

Źródło: Indeed

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu