Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupskie ulice, które tworzyły historię naszego miasta. Wojska Polskiego, Wolności, Jana Pawła II

Ireneusz Wojtkiewicz
Te słupskie ulice tworzyły historię miasta. Wojska Polskiego, Wolności, Jana Pawła II i rynek na starych zdjęciach
Te słupskie ulice tworzyły historię miasta. Wojska Polskiego, Wolności, Jana Pawła II i rynek na starych zdjęciach Ireneusz Wojtkiewicz
Aleja Wojska Polskiego to bez wątpienia jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Słupska. Ale to nie jedyna ulica, która miała charakter miastotwórczy i miała bardzo duży wpływ na życie mieszkańców naszego miasta. Do grona tych ulic zaliczyć można również inne. Które? Zapraszamy do naszego materiału.

Słupska ulica Wolności czyli dawniej Pastwiskowa. Tak tam było

To niedługa, niespełna 700-metrowa ulica o wąskich chodnikach i niezbyt szerokiej jezdni, ale będąca wciąż ważnym traktem w układzie komunikacyjnym Słupska. Łączy śródmiejskie ulice oraz podmiejskie tereny, rozciągnięte w północno – zachodniej strefie przymorskiej.

Te słupskie ulice tworzyły historię miasta. Wojska Polskiego, Wolności, Jana Pawła II i rynek na starych zdjęciach

Słupskie ulice, które tworzyły historię naszego miasta. Wojs...

Ulica Wolności jest od dawna starym traktem prowadzącym w stronę Bruskowa i Bierkowa. Przed wojną nazywana ulicą Pastwiskową, gdyż zanim wybudowano okazałe kamienice i wybudowano linię kolejową, wypasano tu krowy. W części ulicy do dzisiejszego targowiska dominowała niska zabudowa z gospodarstwami ogrodniczymi. Na tyłach znajdował się spichlerz, gdzie obecnie jest dom interwencji kryzysowej. Wcześniej na rogu z ulicą Kopernika stał stary spichlerz Richtera, przeniesiony na Rynek Rybacki.

Słupsk: Jagiełły i Jana Pawła II. Spacer po przedwojennym mieście

Dzisiejsza ulica Jagiełły wraz z równoległą do niej ul. Jana Pawła II (Wallstrasse) i dzielącym ją parkiem Waldorffa ma identyczny układ jak przedwojenna ulica, która wtedy nosiła nazwę Ringstrasse. Ulice przed wojną dzielił różany ogród, a zabudowania, w miejscu których dziś stoi filharmonia i budynek przychodni zostały kompletnie zniszczone. Wojenna zawierucha ominęła jedynie kilka kamienic przy ul. Jagiełły.

Aleja Wojska Polskiego w starej fotografii. To tu tętniło życie miejskie

Dzisiejsza Al. Wojska Polskiego przed wojną nosiła nazwę Bahnhofstrasse. Była jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Słupska.Według Stanisława Szpilewskiego, autora publikacji o zabytkowym Słupsku, budowle z tamtego okresu reprezentują kierunki architektoniczne jakie obowiązywały w ówczesnej Europie. Są w stylach neogotyckich, neorenesansowych i neobarokowych. Wiele z nich ma znamiona eklektyzmu, niektóre mają secesyjną dekorację.

Po transformacji ustrojowej innego charakteru nabrał początek al. Wojska Polskiego przy Rondzie Solidarności. Upatrzyli go sobie organizatorzy spotkań z mieszkańcami, wieców, akcji społecznych itp. Bo to dobre miejsce do kontaktów społecznych na ruchliwej trasie pomiędzy al. Sienkiewicza i ul. Starzyńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza