Tegoroczna matura będzie inna niż zwykle. W Słupsku przystąpi do niej 1068 absolwentów szkół średnich

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
zbigniew marecki
zbigniew marecki
Przygotowania do matur w II LO w Słupsku Fot. Krzysztof Piotrkowski
W poniedziałek zacznie się tegoroczna matura. Tylko w miejskich szkołach średnich w Słupsku przystąpi do niej 897 tegorocznych absolwentów i 171 absolwentów z lat ubiegłych. W całym kraju maturę zacznie 350 tysięcy abiturientów.

Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczna matura rozpocznie się o miesiąc później niż zwykle. Pisemne egzaminy maturalne  odbędą się w dniach od 8 do 29 czerwca. Planowany jest także dodatkowy egzamin dla tych uczniów, którzy nie mogli podejść do testu ze względów zdrowotnych. Zrezygnowano natomiast z egzaminów ustnych.

Czytaj także

Poza tym podczas egzaminów maturalnych będzie obowiązywał reżim sanitarny. W trakcie trwania samego egzaminu maturzyści nie mają obowiązku zakrywania ust oraz nosa. Jest to jednak jedyny moment, w którym abiturienci mogą zdjąć maseczkę - przez wszystkie pozostałe etapy powiązane z egzaminem należy przejść, mając na twarzy element zakrywający nos i usta. Dokładnie określają to wyznaczone przez Głównego Inspektora Sanitarnego zasady. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający muszą zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają mieć zakryte usta i nos. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą - w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego. Zdający są także zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy: podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie; wychodzi do toalety; podchodzi do niego egzaminator oraz gdy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.

Jak kiedyś wyglądały egzaminy dojrzałości w Polsce? Matura n...

Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu (np. specjaliści z zakresu niepełnosprawności, nauczyciele wspomagający) podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos. Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą - jeżeli uznają to za właściwe - mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym. Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.

Wiele obaw rodziców i uczniów budziło podejrzenie, że przed wejściem do budynku szkoły maturzyści będą mieli mierzoną temperaturę, a w przypadku nawet lekkiego przeziębienia, egzamin będą musieli napisać w innym terminie. Na szczęście procedury są inne.

- Nie będziemy mierzyć temperatury wszystkim maturzystom i pracownikom szkoły. Termometry mamy przygotowane, ale będziemy ich używać tylko w przypadkach uzasadnionych, kiedy będzie istniało konkretne podejrzenie, że osoba może być chora na Covid-19. Temperatura może być podwyższona z wielu powodów, chociażby stresu czy nieprzespanej nocy, więc przede wszystkim musimy się kierować zdrowym rozsądkiem - mówi Mariusz Domański, dyr. II LO w Słupsku .
W ostatnich dniach w szkołach, gdzie odbędą się matury, trwały przygotowania do odpowiedniego ustawienia miejsc, gdzie zasiądą maturzyści i komisje egzaminacyjne, aby wszystko spełniało wymogi sanitarne. W II LO w tym roku maturzyści nie będą pisać najważniejszych egzaminów w sali gimnastycznej.

- Wykorzystamy do tego celu 12 sal lekcyjnych w budynku głównym szkoły. W każdej razem z maturzystami w sali zasiądzie nauczyciel z naszej placówki oraz nauczyciel z zewnątrz. Poza tym kilku nauczycieli zajmie się przyjmowaniem podpisów maturzystów pod dokumentami i pilnowaniem wejść do szkoły - wyjaśnia dyr. Domański.

Matura 2020 czas start! Egzaminy dojrzałości ruszają w ponie...

Natomiast w "mechaniku" i "ekonomiku" główne egzaminy odbędą się w salach gimnastycznych, bo - mimo wymaganego przez reżim sanitarny dystansu - maturzyści pomieszczą się w jednej sali. - Jednak egzamin z języka obcego będzie odbywał się w mniejszych salach. Postępujemy tak od lat, aby uczniowie mogli bez problemu odsłuchać nagrania, które jest elementem egzaminu. Z powodu konieczności zachowania reżimu sanitarnego w tym roku wykorzystamy do tego celu dwie sale więcej - uściśla dyr. Draszanowska.

Jak informuje słupski magistrat, każda z miejskich szkół, gdzie będzie odbywać się matura, otrzyma od miasta wsparcie w zakresie środków ochrony osobistej, tzw. pakiet „Na Start”: 2 opakowania rękawic (rozmiar M i L), 50 litrów płynu do dezynfekcji, 1 dozownik, maseczki wielokrotnego użytku – łącznie dla wszystkich szkół 600 sztuk.

Zobacz także: Do szkoły dopiero od września.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie