Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja cyfrowa za darmo w naszym regionie

Andrzej Gurba [email protected]
Zasięg telewizji cyfrowej w powiatach: bytowskim, lęborskim oraz słupskim.
Zasięg telewizji cyfrowej w powiatach: bytowskim, lęborskim oraz słupskim. Wojciech Stefaniec
Mieszkańcy naszego regionu mogą odbierać obecnie 15 bezpłatnych programów naziemnej telewizji cyfrowej. Będzie ich jeszcze więcej. Nie wszędzie odbiór jest dobrej jakości, ale ma się to zmienić.

Naziemna telewizja cyfrowa to prawdziwa rewolucja. Nie dość, że idealna jest jakość obrazu i dźwięku, to jeszcze programy telewizyjne są za darmo. Mieszkańcy naszego regionu mogą korzystać z trzech nadajników: Gołogóra k. Polanowa, Skórowo Nowe k. Lęborka oraz Chwaszczyno k. Gdańska. Nadajniki mają różną moc, a więc i różny zasięg. Aktualnie najwięcej programów naziemnej telewizji cyfrowej jest nadawanych z gdańskiego nadajnika. Ale to się zmieni.

Jako pierwszy - od października 2010 roku - zaczął działać Multipleks 3 (TVP 1, TVP 2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia), ale tylko z nadajnika w Chwaszczynie. Z Gołogóry i Skórowa jeszcze nie można go odbierać. Multipleks 2 (Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls2 - start kanału 19 lipca - Polsat Sport News) uruchomiono z Chwaszczyna w końcu 2010 roku, a z Gołogóry i Skórowa przed rokiem. Natomiast Multipleks 1 (TVP1 HD, TVP2, TVP Info, TTV, Eska TV, Polo TV i ATM Rozrywka) jest dostępny z tych trzech nadajników od maja tego roku.

Co trzeba zrobić, aby odbierać darmowe kanały multipleksów? Telewizor musi być wyposażony w tuner do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej wykorzystujący sygnał kompresji MPEG-4. Jeśli tego nie ma trzeba kupić specjalną przystawkę (dekoder), która pozwoli nam na odbiór sygnału. Do tego trzeba dołożyć antenę.

Dekoder można kupić już za nieco ponad 100 zł. Urządzenia nadawcze z Gołogóry swoim zasięgiem obejmują: powiat bytowski (Borzytuchom, Bytów, Kołczygłowy, Lipnica, Miastko, Parchowo, Studzienice, Trzebielino, Tuchomie), powiat słupski (Słupsk, Ustka, Dębnica Kaszubska, Kępice, Kobylnica). Nadajnik ze Skórowa obejmuje gminy: Czarna Dąbrówka, Łeba, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Damica, Główczyce, Potęgowo i Smołdzino. Nadajnik z Chwaszczyna ma zasięg do Lęborka i Cewic.

Nadajniki w Chwaszczynie i Gołogórze mają moc 100 kW, urządzenia ze Skórowa tylko 10 kW, a więc aż dziesięć razy mniej. Moc oczywiście determinuje nie tylko zasięg nadawczy, ale także jakość odbioru. Im bliżej urządzeń, tym wystarczą słabsze anteny i jakość sygnału jest lepsza.

Wiadomo, że jest wiele miejsc, gdzie sygnał w ogóle nie dociera. Winę za to ponosi moc nadajników, ukształtowanie terenu (zagłębienia, drzewa, gęsta zabudowa, itd.) i brak stacji przekaźnikowych. Takie problemy występują np. w centrum Słupska. Białe plamy naziemnej cyfrowej telewizji są też w rejonie Bytowa. Chodzi o część centrum miasta, np. ulicę Drzymały.

- Ten rejon jest w niecce i stąd problemy. W Bytowie część anten ustawionych jest na Gołogórę (tak samo jest w Słupsku - dop. autora), ale też i na Chwaszczyno. W wielu miejscach nie wystarczą zwykle anteny siatkowe. Muszą być anteny kierunkowe ze wzmacniaczami i to montowane dosyć wysoko - mówi Zbigniew Płaczkiewicz z Telewizji Bytów.

Sytuację mogłoby poprawić zwiększenie mocy nadajników i budowa stacji przekaźnikowych, ale na razie takich planów nie ma.

- Jesteśmy otwarci na nowe nadajniki, ale zlecenie musi wypływać od nadawców. Zamontowanie nowych urządzeń nie jest skomplikowane i bardzo drogie - mówi Waldemar Sromek, rzecznik spółki Emitel, która jest odpowiedzialna za wprowadzenie naziemnych multipleksów.

Kiedy z nadajników na Gołogórze i w Skórowie będzie dostępny Multipleks 3? Spółka Emitel podaje, że stanie się to do kwietnia 2014 roku.

Jednak mieszkańcy części naszego województwa cały czas nie mogą odbierać regionalnej TVP Gdańsk (analogowej i cyfrowej). Taka sytuacja jest m.in. w Miastku i okolicy. Z nadajnika na Gołogórze można oglądać TVP Szczecin, ale nie TVP Gdańsk, która jest nadawana ze Skórowa i Chwaszczyna. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przewiduje włączenie sygnału TVP Gdańsk dla zachodniej części Pomorza dopiero w 2014 r. Ma to się stać z chwilą uruchomienia dla całego Pomorza Multipleksu 3.

Telewizja analogowa ma zniknąć do końca lipca 2013 roku. Wtedy mieszkańcy, którzy nie będą mogli odbierać naziemnych multipleksów, będą zdani tylko na sieci kablowe lub własne anteny satelitarne.

O tym jak przygotować się do przejścia z sygnału analogowego do telewizji cyfrowej. Jaki jest najlepszy odbiornik do odtwarzania sygnału cyfrowego przeczytasz w czwartkowym (5 lipca) Głosie Pomorza. Zachęcamy do skorzystania z e-wydania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza