Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizyjne nadajniki będą miały lepszy zasięg

Andrzej Gurba
Telewizyjne nadajniki będą miały lepszy zasięg
Telewizyjne nadajniki będą miały lepszy zasięg sxc.hu
Jest szansa, że skończą się problemy części mieszkańców naszego regionu, którzy ciągle nie mogą odbierać bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej.

Jak już informowaliśmy 28 listopada w części województwa pomorskiego nastąpi wyłączenie analogowego sygnału telewizyjnego (nadajnik Gdańsk/Chwaszczyno). Dotyczy to m.in. Cewic, Czarnej Dąbrówki, Lęborka, Łeby, Nowej Wsi Lęborskiej, Parchowa, Potęgowa, Studzienic i Wicka. Kolejne gminy w naszym województwie będą wyłączone z odbioru telewizji analogowej 20 maja 2013 roku (nadajniki Lębork/Skórowo Nowe, Koszalin/Gołogóra).

W zamian jest naziemna bezpłatna telewizja cyfrowa. Jednak nie wszyscy mieszkańcy naszego regionu mogą ją odbierać. Tak jest m.in. w niektórych rejonach Bytowa, w Studzienicach, w centrum Słupska. Odbiór utrudnia albo uniemożliwia nie tylko odległość od nadajników, ale też ukształtowanie terenu. szansa, że to się zmieni.

- Po wyłączeniu naziemnej telewizji analogowej odbiór naziemnej telewizji cyfrowej powinien ulec poprawie ze względu na zastosowanie kanałów o lepszych parametrach emisji. Zgodnie z badaniami pomiarowymi przeprowadzonymi przez UKE na terenach objętych listopadowymi wyłączeniami naziemnej telewizji analogowej, ponad 98 procent zbadanych miejscowości bez problemu odbiera sygnał z cyfrowych multipleksów - twierdzi Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Dodaje, że jedynie w pięciu miejscowościach województwa pomorskiego niezbędne będą dodatkowe działania nadawców i spółki EmiTel (wprowadza cyfrowe telewizyjne multipleksy) mające na celu zapewnienie na ich terenie odbioru sygnału cyfrowego. Z naszego regionu dotyczy to Studzienic, gdzie jest warunkowy odbiór Multipleksu 1 i 2 z nadajnika Bydgoszcz.

- Odbiór warunkowy oznacza, że przy dobrych warunkach propagacji oraz umiejscowieniu anteny odbiorczej na odpowiedniej wysokości odbiór sygnału DVB-T będzie możliwy. Należy liczyć się jednak z możliwością występowania zakłóceń w postaci klatkowania obrazu, przerywania odbioru lub zerwania synchronizacji - wyjaśnia Koziołek.

A co z telewizyjnymi "dziurami" w odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej? - Te problemy wynikają z obecnie słabszych parametrów nadajników. Z chwilą wyłączenia stacji analogowych ulegną znacznej poprawie. Zmienione zostaną: częstotliwość, wysokość zawieszenia anteny nadawczej oraz charakterystyka anteny nadawczej - informuje Koziołek.

Przypomnijmy: mieszkańcy naszego regionu mogą korzystać z trzech nadajników: Gołogóra k. Polanowa, Skórowo Nowe k. Lęborka oraz Chwaszczyno k. Gdańska. Nadajniki mają różną moc, a więc i różny zasięg. Poza tym, za pośrednictwem gdańskiego nadajnika, jest obecnie nadawych więcej programów naziemnej telewizji cyfrowej, niż z Gołogóry i Skórowa Nowego.

Ale to się zmieni. Jako pierwszy zaczął działać Multipleks 3 (TVP 1, TVP 2 (obecnie HD), TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia), ale tylko z nadajnika w Chwaszczynie - od października 2010 roku. Z Gołogóry i Skórowa jeszcze nie można go odbierać. Multipleks 2 (Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls2 , Polsat Sport News) uruchomiono z Chwaszczyna w końcu 2010 roku, a z Gołogóry i Skórowa od lipca 2011 roku.

Multipleks 1 (TVP1 HD, TVP2, TVP Info, TTV, Eska TV, Polo TV i ATM Rozrywka) jest dostępny z tych trzech nadajników od maja tego roku. Kiedy z nadajników w Gołogórze i Skórowie będzie dostępny multipleks 3? Spółka Emitel podaje, że stanie się to do kwietnia 2014 roku. Niezbędne informacje o procesie cyfryzacji telewizji naziemnej można uzyskać dzwoniąc pod nr bezpłatnej infolinii 800 007 788 - działa przez cały tydzień w godz. 8-22 (do 30 listopada).

Dodatkowo 28 listopada konsultanci zaczną pracę już o godz. 6, a w dniach 26-30 listopada będzie można uzyskać informację do godz. 24. - W ramach trwającego drugiego etapu kampanii rozesłano do obywateli zamieszkałych na obszarach objętych listopadowymi wyłączeniami telewizji analogowej list od KRRiT, UKE i MAC przekazujący podstawowe a zarazem najważniejsze informacje o procesie cyfryzacji, jego kosztach i terminach realizacji - mówi rzecznik MAC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza