MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten liliowiec zakwita już w maju. Jest piękny i uda się każdemu. Sprawdź, co wystarczy mu zapewnić

Katarzyna Laszczak
Liliowce kwitną głównie latem, ale niektóre zakwitają już w maju.
Liliowce kwitną głównie latem, ale niektóre zakwitają już w maju. Katarzyna Laszczak
Liliowce to piękne kwiaty, które kwitną głównie latem. Ale są wyjątki. Liliowiec Middendorffa kwitnie już w maju, a potem również latem. Sprawdź, jak wygląda ten kwiat, czy jest wieloletni, gdzie go posadzić i jak o niego zadbać.

Spis treści

Ten liliowiec wcześnie kwitnie

Liliowce to jedne z najwspanialszych ogrodowych bylin. Pięknie kwitną, mają niewielkie wymagania i naprawdę trudno je nazwać kapryśnymi. Kwitną głównie latem, choć dokładny termin zależy od gatunku i odmiany – a tych jest naprawdę mnóstwo. W Arboretum w Wojsławicach, gdzie znajduje się Narodowa Kolekcja tych kwiatów, rośnie niemal 4 tysiące odmian! Różnią się też kolorami, wielkością i formą kwiatów. Właściwie wybór każdego liliowca będzie równie dobry, ale warto zwrócić uwagę na gatunek, który zakwita bardzo wcześnie, bo już w maju. To liliowiec Middendorffa. Nazwa może nie jest najłatwiejsza, ale uprawa już tak.

Jak wygląda liliowiec Middendorffa?

Ten liliowiec ma żółte kwiaty. Są one duże i wyrastają po kilka na każdej łodydze. Mają też przyjemny zapach. Jak u wszystkich liliowców każdy kwiat jest rozwinięty przez jeden dzień (ich botaniczna nazwa oznacza „piękność dnia”), jednak co dzień rozwijają się nowe. Niemal nagie łodygi kwiatowe wyrastają spośród kępy wąskich liści, które ładnie się wyginają (gdy nie ma kwiatów, wyglądają trochę jak trawa ozdobna).

Uwaga: nie każdy liliowiec kwitnący na żółto należy do tego gatunku, jest też np. liliowiec żółty (to jego oficjalna nazwa) oraz wiele odmian liliowców ogrodowych o żółtych kwiatach.

Kiedy kwitnie liliowiec Middendorffa?

Liliowiec Middendorffa zakwita w maju i często powtórnie latem.

Czy liliowiec Middendorffa jest wieloletni?

Tak, jest to bylina, czyli roślina wieloletnia. W dodatku liliowce są naprawdę długowieczne – to kwiaty na lata. Ten gatunek jest odporny na mróz (pochodzi z Azji i rośnie dość daleko na północy; po angielsku bywa nazywany liliowcem amurskim).

Gdzie posadzić ten liliowiec?

Liliowce najlepiej rosną i kwitną w miejscach słonecznych, ale znoszą też lekki cień. Z tym że im mniej słońca, tym mniej kwiatów. Poza tym te rośliny lubią żyzną i lekki wilgotną ziemię. Idealny jest dodatek kompostu lub suszonego obornika, bo za nawozami mineralnymi nie przepadają. Ale zaletą liliowców jest to, że łatwo się przystosowują i urosną w każdej w miarę typowej ziemi ogrodowej, byle nie była zbyt kwaśna. Zniosą też przejściową suszę i nie trzeba ich ciągle podlewać (choć przesuszone mogą słabiej kwitnąć). Z drugiej strony mogą też rosnąć nawet na lekko podmokłym podłożu, np. w pobliżu oczka wodnego.

Pielęgnacja liliowców

To praktycznie bezobsługowe rośliny. Warto jedynie usuwać przekwitłe kwiaty (łatwo je wyłamać u nasady), żeby nie zawiązywały owoców. Dzięki temu będą dłużej kwitnąć i będą mocniejsze. Kiedy przekwitną wszystkie kwiaty na danej łodydze, zacznie ona zasychać – wtedy możesz ją wyciąć, bo będzie brzydko wyglądać. Wiosną możesz im podrzucić kompost lub granulowany suszony obornik. A latem podlać, jeśli naprawdę długo nie pada. I to wszystko. Nie wymagają okrycia na zimę.

Liliowce, w tym liliowiec Middendorffa, to rośliny niemal bez wad. Za jedyną można uznać to, że nie nadają się do wazonów (pojedyncze kwiaty są nietrwałe).

Wybrane źródła

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza