OPRAC.:
Mateusz Pietras
2-krotny mistrz Australian Open nie wystąpi w turnieju
2-krotny mistrz Australian Open nie wystąpi w turnieju PAP/EPA/JONO SEARLE
22-krotny mistrz Wielkiego Szlema Hiszpan Rafael Nadal poinformował, że nie wystąpi w tenisowym turnieju wielkoszlemowym Australian Open. Powodem - jak napisał w mediach społecznościowych - jest kontuzja mięśni, jakiej doznał kilka dni temu w imprezie ATP w Brisbane, w której przegrał w ćwierćfinale. Australijskie zmagania wygrał Bułgar Grigor Dimitrow.

Legenda tenisa nie zagra w Australian Open

Rafael Nadal w Brisbane w piątek przegrał z Australijczykiem Jordanem Thompsonem 7:5, 6:7 (6-8), 3:6 w ćwierćfinale. Był to pierwszy występ w zawodach ATP hiszpańskiego tenisisty po blisko rocznej przerwie spowodowanej kontuzją.

Walka między byłym liderem światowego rankingu a Australijczykiem była wyrównana w pierwszych dwóch setach. Hiszpan miał nawet trzy piłki meczowe, nie wykorzystał jednak żadnej z nich. Później poprosił o przerwę medyczną, ale nie zdołał już odwrócić losów spotkania. Jedno przełamanie w trzeciej odsłonie dało zwycięstwo 55. na liście ATP Thompsonowi.

Jak się okazuje hiszpański zawodnik, który w tym roku będzie obchodził 37. rok życia nie pojawi się na turnieju wielkoszlemowym w Australii.

– W tej chwili nie jestem gotowy, aby rywalizować na najwyższym poziomie w pięciu setach. Lecę z powrotem do Hiszpanii, aby spotkać się z lekarzem, poddać leczeniu i odpocząć

– oświadczył były lider światowego rankingu i triumfator 22 imprez wielkoszlemowych w singlu.

Wcześniej pokonał Australijczyka Jasona Kublera i Austriaka Dominica Thiema. Po powrocie jego pierwszym starciem był przegrany mecz deblowy z parą z antypodów Purcell/Thompson. Hiszpański mistrz grał w parze ze swoim rodakiem Lopezem.

Poprzednim turniejem Nadala był... Australian Open. 18 stycznia 2023 przegrał z Amerykaninem Mackenzie McDonaldem w drugiej rundzie. Później 37-letni obecnie tenisista z powodu kontuzji biodra pauzował niemal cały rok, wskutek czego spadł na 672. miejsce w rankingu ATP. W najnowszym notowaniu awansuje najprawdopodobniej o co najmniej 221 pozycji - na 451. lokatę.

Dziewiąty tytuł w karierze

Zwycięzcą turnieju został startujący z numerem drugim Bułgar Grigor Dimitrow. Były wicelider rankingu ATP pokonał najwyżej rozstawionego Duńczyka Holgera Rune 7:6 (7-5), 6:4 w finale tenisowego turnieju ATP w australijskim Brisbane.

32-letni Dimitrow, 14. w rankingu WTA, zdobył dziewiąty tytuł w karierze, ale pierwszy od listopada 2017 roku, gdy zwyciężył w ATP Finals w Londynie. Młodszy o 12 lat Rune, ósmy na liście światowej, ma na koncie cztery wygrane turnieje.