Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz wojsko bliżej domu. Terytorialsi do Słupska

Redakcja
Wkrótce kolejna przysięga WOT w Słupsku. Tym razem na terenie koszar 7 BOW
Wkrótce kolejna przysięga WOT w Słupsku. Tym razem na terenie koszar 7 BOW
Dobiega końca formowanie 73 batalionu lekkiej piechoty w Słupsku. Teraz terytorialsi z regionu będą szkolić się bliżej domu. Słupski batalion jest drugim w strukturach 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Działająca od początku 2018 roku 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mjr. Adama Dedio powiększy się o drugi batalion. Do wchodzącego w skład pomorskiej jednostki 71 batalionu lekkiej piechoty w Malborku dołączy teraz 73 batalion lekkiej piechoty w Słupsku. Jego siedzibą są koszary 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

- Żołnierze 7 PBOT pochodzący z rejonu słupskiego, którzy dotychczas pełnili swoją służbę w batalionie w Malborku, będą mieli możliwość przeniesienia i kontynuowania służby w miejscu swojego zamieszkania - informuje Maciej Szalbierz z 7 POBT. - Wojska Obrony Terytorialnej, kładą nacisk na jak najściślejsze przypisanie żołnierzy do rejonu, z którego się wywodzą. Znajomość terenu ma bowiem istotne znaczenie dla sposobu prowadzenia działań, szczególnie w różnorakich sytuacjach kryzysowych, wymagających szybkich decyzji i bezzwłocznej interwencji.

Kilkudziesięciu nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zakończyło szkolenie. W czwartek terytorialsi przysięgali w Słupsku. W całym kraju jest ich już 20 tysięcy. Ponad 90 ochotników z województwa pomorskiego złożyło wczoraj uroczystą przysięgę wojskową. Dołączyli oni do struktur Wojsk Obrony Terytorialnej i służyć będą pod oliwkowymi barwami terytorialsów. Uroczystości zaprzysiężenia nowych żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio rozpoczęły się kilka dni wcześniej mszą w kościele garnizonowym w Słupsku.Czwartkowa przysięga wojskowa była czwartą w historii pomorskiej brygady, a drugą, która odbywała się w Słupsku. Pierwszą, która miała tak uroczysty charakter. Rotę  wypowiedziano na placu Zwycięstwa i było to zwieńczenie wcielania do służby. Również ukoronowanie 16-dniowego szkolenia podstawowego, czyli tak zwanej szesnastki. Taki kurs kończy się pętlą taktyczną, która jest  egzaminem terytorialsa, weryfikującym nabyte umiejętności.Ochotnicy z regionu wcielani są w struktury 71 batalionu w Malborku, będącego częścią  7 PBOT. Batalion w Słupsku dopiero ma powstać. Na razie terytorialsi z regionu ćwiczą na miejscu w Słupsku, m.in. na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

Przysięga na Placu Zwycięstwa w Słupsku (zdjęcia)

Wraz rozpoczęciem funkcjonowania batalionu w Słupsku planowane są kolejne wcielenia. Najbliższe już 15 listopada, które odbędzie się w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku. Z kolei na 30 listopada, w tym samym miejscu zaplanowano ostatnią w tym roku przysięgę żołnierzy WOT. Poprzedzi ją 16-dniowe szkolenie przyszłych terytorialsów na terenie słupskiego batalionu. Osiem dni w koszarach i strzelnicy spędzą ci, którzy chcą służyć w WOT-cie, ale mieli wcześniej z wojskiem do czynienia. Bez względu czy jest się nowym czy rezerwistą podstawowa „szesnastka” czy wyrównawcza „ósemka” to tylko wstęp do dalszego szkolenia. W sumie, wojskowy tej formacji musi zaliczyć, trzyletni cykl rotacyjnych kursów prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, a więc w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej musi wziąć udział w zmaganiach poligonowych. W sumie w ciągu trzech lat terytorialsi będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie.

Chętni do dołączenia do wyjątkowego grona WOT powinni udać się do właściwej względem miejsca zamieszkania Wojskowej Komendy Uzupełnień. Tam uzyskają szczegółowe informacje o kolejnych krokach, które należy podjąć, by zostać terytorialsem. Istnieje również możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP. 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała na początku 2018 r. Proces formowania słupskiego batalionu rozpoczął się w czerwcu tego roku. Misją terytorialswó jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju mowa o zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

W czasie wojny brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych. Jak na razie w jej skład wchodzi 71 batalion lekkiej piechoty w Malborku oraz sformowany właśnie 73 batalion lekkiej piechoty w Słupsku. W planach jest jeszcze trzeci batalion, który może zostać zlokalizowany na południu województwa, najpewniej w rejonie Czarnego.

Zobacz także: Manerwy Anakonda w Ustce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza