Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terrorysta w szkole? Co robić? Radzi słupski urząd

Redakcja
Instrukcje otrzymały straże, przedsiębiorstwa i szkoły  - mówi Jerzy Janiak, kierownik referatu bezpieczeństwa UM Słupsk.
Instrukcje otrzymały straże, przedsiębiorstwa i szkoły - mówi Jerzy Janiak, kierownik referatu bezpieczeństwa UM Słupsk. Łukasz Capar
Zachowaj spokój i nie zgrywaj bohatera. Jak zachować się na wypadek ataku terrorystycznego, podpowiada ratusz.

Co zrobić w sytuacji zagrożenia i co może być sygnałem ostrzegawczym? Również jak się zachować w przypadku otrzymania informacji o podłożeniu bomby czy skażeń biologicznych lub chemicznych. Kilkustronicowa broszura poświęcona zagrożeniom terrorystycznym trafiła do 120 różnych instytucji w Słupsku. Rozesłali ją urzędnicy z Wydziału Spraw Obywatelskich i Bezpieczeństwa Urzędu Miejskiego.

- Instrukcja jest przedrukiem informacji przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - przyznaje Jerzy Janiak, kierownik referatu bezpieczeństwa ratusza. - Otrzymały ją miejscowe inspekcje, straże i przedsiębiorstwa. Również wszystkie placówki oświatowe w mieście.

Mariusz Domański, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 2, mówi, że w jego szkole instrukcję przekazano nauczycielom. Ma być omawiana na najbliższych lekcjach wychowawczych. Podobnie postąpiono w innych placówkach. Za pomocą dziennika elektronicznego trafiła też do rodziców.

Co omawia się na lekcjach wychowawczych? Jak postępować w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy, ale nie tylko. Młodzież przeczyta także, że jeśli znajdzie się w grupie zakładników, to należy wykonywać polecenia zamachowców, nie grać bohatera i nie stawiać oporu. „Dyskutowanie z napastnikami lub bunt mogą tylko pogorszyć sytuację. Twoim zadaniem powinno być przetrwanie. Czekaj na akcję wyspecjalizowanej jednostki ratowniczej” - czytamy.

Jak się okazuje, w przypadku działań antyterrorystycznych powinniśmy położyć się na podłodze. Nie trzeć też oczu w przypadku ataku gazem.

Wydział spraw obywatelskich i bezpieczeństwa ratusza zapewnia, że celem tej broszury informacyjnej nie jest szerzenie paniki. Urzędnicy nie ukrywają jednak, że ta inicjatywa ma ścisły związek z tragicznymi wydarzeniami z 13 listopada w Paryżu.

Przypomnijmy, że w wyniku krwawych zamachów terrorystycznych zginęło tam 129 osób, a około 350 zostało rannych. Do ich zorganizowania i przeprowadzenia przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

W czwartek Mariusz Błaszczak, szef MSWiA, powiedział w Sejmie, że po zamachach w stolicy Francji służby monitorują sytuację w kraju. Do tej pory nie odnotowano sygnałów, które wskazywałyby na wzrost zagrożenia, ale rząd jest świadomy niebezpieczeństwa. Zapowiedział również prace nad ustawą antyterrorystyczną i podkreślił, że kluczowym pozostaje podnoszenie świadomości społecznej na temat postępowania w trakcie ataku terrorystycznego.

Pomóc mają działania profilaktyczne, jak przygotowane szkolenia dydaktyczne dla kadry szkół oraz rozpoczęte już szkolenia dla zarządców centrów handlowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza