Terytorialsi będą walczyć z koronowirusem. Żołnierze na...

  Terytorialsi będą walczyć z koronowirusem. Żołnierze na lotniskach

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Pomorza

  Terytorialsi będą walczyć z koronowirusem. Żołnierze na lotniskach
  Ograniczenie działalności szkoleniowej i zmiana modelu pracy oraz służby. Do tego wdrożenie rozwiązań profilaktycznych, które mają ograniczyć ryzyko transmisji wirusa. Wojska Obrony Terytorialnej w starciu z COVID-19.
  Terytorialsi będą walczyć z koronowirusem. Żołnierze na lotniskach
  Cały WOT w stanie gotowości do działania. Terytorialsi od teraz mają wspomóc służby specjalistyczne, odciążać cywilną służbę zdrowia czy pomagać osobom starszym. Żołnierze zostaną oddelegowani przede wszytskim do wspierania działań policji, Straży Granicznej, wojewodów i władz samorządowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Mają być też wysłani do opieki nad osobami zakażonymi i przebywającymi w kwarantannie.

  Do wsparcia służb lotniskowych zostanie skierowanych ponad 300 żołnierzy WOT.
  Do ich zadań należy wykonywanie pomiaru temperatury oraz gromadzenie i segregowanie kart lokalizacyjnych wszystkich pasażerów przylatujących do Polski. OT obecne będzie m.in. na lotnisku w Gdańsku.  Z powodu kornowirusja na nogi postawiono też tych terytorialsów, którzy mają kompetencje ratowników medycznych, pielęgniarek i farmaceutów. Wykorzystani zostaną również kierowcy, logistycy, personel obsługujący agregaty prądotwórcze, psycholodzy, a nawet informatycy. Co więcej, ratownicy medyczni OT oraz żołnierze posiadający odpowiednie kursy otrzymają do dyspozycji wyposażenie medyczne do wykorzystania w miejscu zamieszkania i w pracy. Wszystko to w myśl zasady, że „tylko zdrowi, możemy wspierać lokalne społeczności”. W tym celu zmieniony zostanie model toku pracy i służby.  - Do końca kwietnia 2020 r. żołnierze OT będą zwolnieni ze szkoleń rotacyjnych realizowanych w jednostkach wojskowych – informuje ppłk Marek Pietrzak rzecznik prasowy WOT. - W tym samym czasie nie będą realizowane szkolenia zintegrowane oraz podstawowe i wyrównawcze żołnierzy. Oznacza to, że planowane na najbliższy weekend wcielenia na terenie województw: świętokrzyskiego, warmińsko – mazurskiego, małopolskiego oraz kujawsko – pomorskiego nie odbędą się.

  W ramach szeroko stosowanej profilaktyki odwołany został udział żołnierzy WOT we wszystkich służbowych przedsięwzięciach zagranicznych. Dowódca WOT zalecił również ograniczenia prywatnych podróży zagranicznych przez żołnierzy i pracowników. Części personelu cywilnego została umożliwiona praca zdalna.  Na chwilę obecną WOT wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej na punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Wsparcie realizowane jest poprzez wystawienie namiotów, środków transportu oraz masztów oświetleniowych. Na wniosek wojewody dolnośląskiego realizowane jest wsparcie transportowe. Na terenie całego kraju żołnierze WOT objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb jak zakupy, czy transport.


  Zobacz także: Manerwy Anakonda w Ustce

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (10) forum.gp24.pl

  Warto zobaczyć

  Podwyżka opłat za śmieci w Słupsku

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  #zostańwdomu i czytaj gazetę online TAŃSZĄ O POŁOWĘ!

  #zostańwdomu i czytaj gazetę online TAŃSZĄ O POŁOWĘ!

  POKAŻ TALENT! - zagłosuj w naszej akcji

  POKAŻ TALENT! - zagłosuj w naszej akcji

  KOBIECA TWARZ POMORZA - trwa głosowanie

  KOBIECA TWARZ POMORZA - trwa głosowanie