Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Test letnich opon ADAC: jakość ogumienia spadła

Źródło: koszykopon.pl
Fot. adac.de
Test ADAC 2010 objął dwa powszechnie stosowane w samochodach klasy średniej i niższej klasy średniej rozmiary. Niemiecki automobilklub zauważył, że opony niektórych producentów pogorszyły swoja jakość. Aż 36 bieżników nie sprawdziło się na mokrej nawierzchni.

Niemiecki automobilklub ADAC przetestował opony w rozmiarach 185/65R15 i 225/45R17.

Test w rozmiarze 185/65R15, stosowanym w samochodach klasy średniej, był przeprowadzany bardzo skrupulatnie. Specjaliści z niemieckiego automobilklubu zauważyli, że niektóre modele opon znacznie obniżyły swoją jakość w stosunku do lat poprzednich.
Najwyższe noty otrzymały opony, które najlepiej spisywały się na mokrej nawierzchni.
I tak zwycięzcą testu okazała się opona Pirelli P6 Cinturato, która udowodniła swoją wszechstronność. Zaraz za nią znalazły się Nokian H, Continental Conti Premium Contact 2, Dunlop SP Sport Fastreponse oraz Uniroyal Rain Expert. Te bieżniki są szczególnie polecane przez ADAC.

Opony Michelin Energy Saver, Fulda Carat Progresso oraz Semperit Comfort Life nie mogły liczyć na miejsce na podium. Bieżniki okazały się zbyt słabe podczas testów na mokrej nawierzchni.
ADAC warunkowo polecił też trzy bieżniki, których producentami są: Goodyear, Ceat i Lassa. Natomiast dwie opony azjatyckich produkcji, Interstate Touring i Goodride SO6, w ogóle nie sprawdziły się podczas testów i otrzymały od ADAC adnotację ,, nie polecane".

W tym roku aż 5 bieżników w rozmiarze 225/45R17 okazało się ,,godne polecenia", a kolejnych 7 opon dostało status ,,polecane". Natomiast 5 modeli ADAC szczególnie odradza, ponieważ testy wykazały, że w ogóle nie sprawdzają się na mokrej nawierzchni.
Specjaliści z ADAC przetestowali17 bieżników w autach: Audi A3, Ford Focus, Mercedes Klasy C, Opel Astra i VW.
Najwyższe noty zebrała opona Pirelli P7 Cinturato. Wśród wyróżnionych znalazły się także Dunlop SP Sport Maxx TT, Continental Conti Sport Contact 3, Bridgestone Potenza RE050 oraz nowość Michelin Pilot Sport PS3.

Kolejną grupę opon ,,polecanych" otwiera Goodyear Eagle F1 Asymmetric, który mimo dobrych właściwości jezdnych, powoduje zbyt duże zużycie paliwa. Tuż za Goodyearem znalazły się Vredestein, Hankook, Kumho, Uniroyal, Firestone i Maloya.
W grupie opon ,,nie zalecanych" znalazły się: Noble Nankang Sport, Sava Intensa, Goodride Neza, Sunny Wanli S i SN. Cztery bieżniki z pięciu są produktami pochodzącymi z krajów Dalekiego wschodu. ADAC kolejny raz wyraził swoją opinię na temat opon produkcji chińskiej, które charakteryzują bardzo niską jakością surowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza