Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy na targach ogrodniczych w podsłupskim Strzelinie

Marcin Prusak [email protected] Fot. Krzysztof Tomasik
W ciągu dwóch dni przez targi w Strzelinie przewinęło się około 8 tys. ludzi
W ciągu dwóch dni przez targi w Strzelinie przewinęło się około 8 tys. ludzi
Działkowcy i sadownicy z regionu słupskiego wiedzą już, co jest najmodniejsze w ogrodach. W niedzielę, 5 kwietnia, zakończyły się 33.

Targi Ogrodnicze w Strzelinie - największa tego typu impreza w regionie.

W ciągu dwóch dni przez targi w Strzelinie przewinęło się około 8 tys. ludzi - tak szacują organizatorzy. Przywiezione przez wystawców z całej Polski nowości wśród drzewek i krzewów stają się modne również u nas. Jakie są najmodniejsze rośliny tego roku? Jest ich kilka.

- Przyjechałam kupić czarną malinę, bo widziałam taką roślinę u znajomych - mówi pani Maria z Główczyc, klientka strzelińskich targów. - Smakowały mi jej owoce, a poza tym wytrzymuje niskie temperatury, więc nie trzeba obawiać się, że zmarznie zimą.

Organizatorzy targów wśród najmodniejszych roślin wymieniają jabłka kosztele. - To bardzo stara odmiana, w ostatnich latach zapomniana, ale ludzie znowu nas pytają, bo ma bardzo smaczne owoce - mówi Zdzisław Kołodziejski, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Rolniczego w Strzelinie.

Owoce koszteli są zielono-żółte, słodkie i twarde. Znakomicie się przechowują po zbiorach i swój najlepszy smak (podobnie jak szare renety) osiągają zimą. Dlatego nie ma się co dziwić, że według tradycji ogrodniczej były to ulubione jabłka królowej Marysieńki - żony Jana III Sobieskiego.

Wśród ogrodników z regiony słupskiego coraz modniejsze stają się rośliny egzotyczne. - Szukam wiśni japońskiej, bo to jedno z najładniej kwitnących wiosną drzew - tłumaczy Andrzej Urbaniak ze Słupska, zwiedzający strzelińskie targi. - Jej owoce nie są jadalne, ale bardzo ładnie wygląda. No i rośnie tylko na wysokość kilku metrów, więc nie zajmuje zbyt dużo miejsca w ogrodzie.

Dla tych, którzy swój ogródek traktują rekreacyjnie i chcą żeby ładnie wyglądał, ale nie wymagał dużego nakładu pracy, przeznaczone są rośliny iglaste. Iglaki mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Są zielone cały rok, nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji i osiągają spore rozmiary, a więc znakomicie wypełniają ogród.

- Przydomowe ogrody obsadzone iglakami to już norma na wsiach - mówią pracownicy strzelińskiego ODR. - Tylko kiedyś wiejskie ogrody były pełne kolorowych kwiatów. Teraz niewielu ludzi ma czas na żmudną uprawę roślin kwiatowych, więc zasadzają iglaki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza