Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy seniorów w Małym Ratuszu po Słupską Kartę Mieszkańca. Miasto wydłuża czas na jej zrobienie do końca września

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Kolejki, nerwy i oburzenie seniorów. W poniedziałek rano, 1 sierpnia, pod Małym Ratuszem ustawiła się długa kolejka słupszczan po Słupską Kartę Mieszkańca. Jest im ona potrzebna, aby móc nadal jeździć za darmo miejską komunikacją. Władze miasta wydłużyły czas na jej zrobienie do końca września.

- Proszę zobaczyć, co się tu dzieje! Zawołajcie panią prezydent. Niech zobaczy, jak się tutaj traktuje starszych ludzi – w Małym Ratuszu w Słupsku dzisiaj rano było naprawdę gorąco. I to wcale nie ze względu na brak klimatyzacji.

Po tym, jak w minionym tygodniu seniorzy dowiedzieli się o zmianie dotyczącej uprawnień do darmowych przejazdów, słupszczanie mający powyżej 70 lat, tłumnie ruszyli po Słupską Kartę Mieszkańca do Małego Ratusza, gdzie urzędnik pomaga w jej wyrobieniu.

- Kto to w ogóle wymyślił?! Przecież jak się pokaże dowód osobisty, to po peselu widać ile mamy lat. Po co tak nam życie utrudniać? – denerwowali się seniorzy.

Co prawda zmienione przepisy miały obowiązywać dopiero od 1 września, ale część słupszczan chciała wyrobić nowy dokument jak najszybciej w obawie o restrykcje w autobusie. Sam pomysł w ogóle nie spotkał się z uznaniem.

- Jeździłam autobusami miejskimi w Toruniu, Lublinie i Warszawie i wszędzie wystarczał dokument ze zdjęciem. Teraz wstyd przed turystami z innych miast, że będą musieli płacić –mówi pani Halina, która dzwoniła do naszej redakcji. – Wychodzi na to że Słupsk jest bardzo niegościnnym miastem. Wstyd mi za moje miasto!

Oburzeni są też seniorzy z gminy Słupsk.

- Jeżdżę z niepełnosprawną wnuczką do lekarzy w Słupsku i na rehabilitację. I co? I teraz będę musiała płacić? A wszystko przez polityczne utarczki pani prezydent z panią wójt? Przez ich kłótnie o granice, cierpimy my – mieszkańcy. To teraz niech słupszczanie płacą więcej za chleb z piekarni na terenie gminy. Przecież to absurd! W jakim świecie my żyjemy?! – denerwuje się pani Kazimiera z Bierkowa.

Seniorzy jednak cały czas apelują do nas z prośbą o pomoc. – Jeszcze nie jest za późno aby miasto wycofało się z tego pomysłu – mówi pani Irena. – Interweniowałam nawet u przewodniczącego Słupskiej Rady Seniorów, która nas – seniorów – reprezentuje i nie mogę uwierzyć w to, co usłyszałam. Otóż pan przewodniczący powiedział mi, że cała rada pomysł pani prezydent poparła! To kogo oni reprezentują? Miasto czy nas? – denerwuje się słupszczanka.

Władze miasta z pomysłu nie mają zamiaru się wycofać, ale - widząc, co rano działo się w ratuszu - wydłużają czas, od kiedy zaczną obowiązywać zmiany i otwierają trzeci punkt pomocy w zakładaniu karty.

- Wszyscy wiemy, że przy zmianach, jakie następują w przestrzeni publicznej, zawsze moment przejściowy jest dosyć trudny. My, jako ludzie, chcemy zawsze załatwić szybko sprawę i jest to jak najbardziej zrozumiałe i ma do tego prawo każdy mieszkaniec, jednak czasem rodzi to drobne problemy lub powoduje nerwową atmosferę - mówi Monika Rapacewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Słupsku. - W przypadku Słupskiej Karty Mieszkańca zasada jest jednak prosta i powtarzam - jest to wynik lokalnego prawa. Niezmiennie należy podkreślać, że przejazdy bezpłatne dla osób w wieku 70+ będą przysługiwały osobom, które posiadają Słupską Kartę Mieszkańca, ponieważ jako budującym słupski samorząd przysługuje im taki przywilej. Nie dotyczy to pozostałych osób, które zamieszkują w innych miejscach. Każde miasto ustala zasady komunikacji publicznej samodzielne. Co ważne, a o czym czasami zapominamy - ulgi ustawowe pozostają niezmienne - prawo lokalne jest niższego rzędu niż ustawy, zatem jeśli senior ma ustawową ulgę wynikającą np. z niepełnosprawności w stopniu znacznym - prawo do bezpłatnego przejazdu pozostanie nawet jeśli nie będzie posiadał wspomnianej karty. Podobnie jeśli chodzi o inwalidów wojennych czy specjalne przejazdy ulgowe dla Sybiraków - nic się w tej sprawie nie zmieniło. A sporo osób zwraca się do nas z takimi właśnie pytaniami - wiemy to z doświadczenia już kilkunastu dni obsługi osób zainteresowanych kartą. Pytają - "do tej pory mogłam jeździć za darmo, bo mam I grupę, a teraz nie będę mogła"? I my wyjaśniamy, że nic się nie zmieni, a z kartą taka osoba może uzyskać inne uprawnienia niż tylko komunikacja miejska.

Z uwagi na duże zainteresowanie Kartą ratusz uruchomi trzeci punkt pomocy przy zakładaniu karty mieszkańca.
- Pamiętajmy też, że jest to punkt pomocowy dla osób samotnych lub seniorów, które nie mają rodziny lub przyjaciół, które założyłyby im internetowo konta, a nie punkt papierowego składania wniosków o kartę mieszkańca. Trzeci punkt spowoduje z pewnością rozproszenie kolejki, osoby skierują się do różnych miejsc skracając w ten sposób czas oczekiwania - tłumaczy Rapacewicz. - Dodatkowo, zmienimy termin, od kiedy posiadanie Karty Mieszkańca będzie warunkiem bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską dla osób 70 +, nieposiadających innych ulg - nie będzie to 1 września a 1 października. Dwa miesiące na uporządkowanie spraw związanych z uprawnianiami i przypominanie kwestii i zasad bezpłatnych przejazdów to z pewnością czas, który będzie optymalny dla załatwienia spraw każdego, kto tego oczekuje.

Trzeci punkt czynny będzie od 3 sierpnia przy ul. Niedziałkowskiego 6 w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej. Przypomnijmy, że istniejące dwa znajdują się w Domu Startupów przy ul. Tuwima 34 i w Małym Ratuszu, przy pl. Zwycięstwa 1 (pokój nr 7, na parterze).

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza