Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy słupszczan na pierwszym tegorocznym Garden Party u Karola (wideo, zdjęcia)

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Mariusz Surowiec
Mariusz Surowiec
W niedzielę, 28 czerwca, rozpoczął się w Słupsku cykl koncertów Garden Party u Karola.
W niedzielę, 28 czerwca, rozpoczął się w Słupsku cykl koncertów Garden Party u Karola. Łukasz Capar
Słońce, piękny park i repertuar złożony z hitów muzyki klasycznej. W niedzielę w samo południe prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka oficjalnie otworzyła letni cykl koncertów Garden Party u Karola, dziękując za piątą już edycję Joannie Kubackiej, inicjatorce i organizatorce wydarzenia.

Pierwszy koncert nosił nazwę "Perły Muzyki Symfonicznej". Wypełniły go popularne utwory instrumentalne lub ich fragmenty skomponowane przez kompozytorów epoki romantyzmu i jej prekursora, Ludwiga van Beethovena. Wykonawcą była Orkiestra Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" im. Wojciecha Kilara pod batutą jej dyrektora Rubena Silvy.

W niedzielę, 28 czerwca, rozpoczął się w Słupsku cykl koncertów Garden Party u Karola.

Tłumy słupszczan na pierwszym tegorocznym Garden Party u Kar...

Słupszczanie przybyli do Parku Waldorffa tłumnie. Część zasiadła w odgrodzonej taśmami części z krzesełkami, gdzie obowiązywały wejściówki, część porozsiadała się na parkowych ławkach, dużo osób stanęło pod drzewami. Prezydent Danilecka-Wojewódzka przypomniała o konieczności utrzymania dystansu, a tuż przed koncertem przeniosła kilka krzesełek z pełnego słońca w zacienione miejsca.

Słupska orkiestra Sinfonia Baltica, jedyny wykonawca koncertu, skryta była pod drzewami. Dyrygował nią żywiołowo jej szef Ruben Silva, bez partytur na pulpicie, a więc z pamięci. W sposób widoczny rozradowany, że muzycy znowu mogą zagrać na żywo, często odwracał się roześmiany do publiczności. Usłyszeliśmy utwory Beethovena, Griega, Czajkowskiego, Bizeta, Brahmsa, melodie popularne i lubiane przez słuchaczy. Publiczność brawami przyjęła nie tylko występ orkiestry, ale i taneczne popisy członków grupy tanecznej Kadryl, prowadzonej przez bibliotekarkę Annę Białek, którzy w strojach z XIX wieku przechadzali się po parku. Koncert prowadził Marek Rogala.

Następny koncert z cyklu Garden Party u Karola odbędzie się w niedzielę, 5 lipca, także o godzinie 12. Wystąpi słupski poeta i bard Grzegorz Chwieduk z zespołem. Usłyszymy autorskie kompozycje do tekstów Grzegorza Chwieduka w aranżacjach zespołu występującego w następującym składzie: Józef Budrewicz (banjo), Grzegorz Chwieduk (śpiew, gitara), Jan Gołecki (perkusja), Piotr Pendzich (skrzypce), Piotr Staszewski (akordeon, fletnia Pana, harmonijka ustna), Andrzej Strzykowski (gitara basowa), Roman Krężołek ( gitara prowadząca). Zespół zaprezentuje muzykę różnorodną gatunkowo - od bluesa po tango - okraszoną wysmakowaną poezją.
Wejściówki do odebrania w portierni filharmonii.

Wcześniej natomiast (w czwartek, 2 lipca, godzina 19.30) na koncert do kościoła Mariackiego zaprasza Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
Usłyszymy:
A

  • dagio g-moll na smyczki i organy Tomasa Albinoniego
  • IX Symfonię organową op. 45, cz. III Finale Feliksa Nowowiejskiego
  • I Symfonia d-moll op. 42 Alexandre'a Guilmanta

Wykonawcy:
Bartosz Jakubczak i Jerzy Kukla - organy, Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. W. Kilara w Słupsku pod batutą Rubena Silvy.
Słowo o muzyce wygłosi Andrzej Zborowski.
I na ten koncert obowiązują darmowe wejściówki, do odebrania w portierni filharmonii przy ul. Jana Pawła II 29 lipca (poniedziałek) w godz. 12-16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza