Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To dopiero początek zachorowań na grypę

Aleksandra Chacińska [email protected]
Grypy typu A powinniśmy się obawiać tak samo jak jej wariantów, czyli AH1N1, tzw. świńskiej grypy
Grypy typu A powinniśmy się obawiać tak samo jak jej wariantów, czyli AH1N1, tzw. świńskiej grypy Krzysztof Piotrkowski
Obawiamy się różnych typów grypy. Każdego dnia śledzimy informacje o nowych zachorowaniach na wariant świński, z obawą zwracając uwagę, czy nie dotarł już do naszej miejscowości.

Wirus grypy, który najczęściej diagnozuje się u zarażonych, to typ A. Nie powinniśmy go lekceważyć, tak samo jak jego wariantów - jak określają lekarze - bardziej medialnych.

W miejskich przedszkolach jest wiele nieobecnych dzieci, a w szkołach trwa prawdziwa plaga nieobecności. Dwa dni temu grupa maluchów nie stawiła się na coroczną Przedszkoliadę z powodu choroby. W ostatnim tygodniu stycznia na Pomorzu odnotowano 30 tys. przypadków podejrzeń lub rozpoznań zachorowań na grypę. To ponad 5 tysięcy więcej niż przed rokiem.

Sanepid uprzedza jednak, że prawdziwa fala zachorowań dopiero przed nami. Uspokaja też, że to jeszcze nie epidemia.

- Miesiące od września do kwietnia to czas wyjątkowo dogodny dla rozwijania się wirusa grypy i grypopodobnych. Mylimy go najczęściej z infekcjami górnych dróg oddechowych. By zidentyfikować wirusa grypy, należy wykonać specjalistyczne badania laboratoryjne. Prowadzimy ewidencję chorych, w tym roku w samym Słupsku jest około pół tysiąca zachorowań więcej w stosunku do ubiegłego roku - mówi Henryka Kisiel, rzecznik słupskiego sanepidu.

Objawy grypy są typowe i nasilone: bolące mięśnie i stawy, dreszcze, a do tego wysoka temperatura ciała. Gorączce, jednemu z podstawowych objawów grypy, często towarzyszą tzw. zimne poty. Jak radzić sobie z często bagatelizowaną chorobą?

- Szczepienia przeciwko grypie są w grupie rekomendowanej do cyklicznego powtarzania przez WHO. Szczep wirusa grypy najczęściej występujący u ludzi to typ A i B, które mają tendencje do ewoluowania - mówi lek. med. Agnieszka Nowak, po czym dodaje: - Szczepienie zaleca się szczególnie małym dzieciom do 5. roku życia oraz osobom powyżej 60. roku. Jedynym przeciwwskazaniem jest reakcja uczuleniowa na szczepionkę.

Wiele osób nagminnie każdą infekcję nazywa grypą. O wiele częściej chorych dotyka przeziębienie, czyli ostre zapalenie górnych dróg oddechowych Tymczasem sposoby leczenia takich infekcji są odmienne.

- Objawy grypopodobne wywołuje wiele rodzajów wirusów, ponad połowa przypadków jest wynikiem infekcji rhinowirusem, wyróżniamy koronawirusy i adenowirusy.

Największa ilość infekcji dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Słupskie przychodnie pękają w szwach.

Chorują również lekarze. W przychodni polikliniki tylko wczoraj nieobecnych z powodu choroby było dwóch lekarzy. O dziwo, niska liczba zachorowań odnotowana została w miejskich żłobkach. - Liczba naszych podopiecznych nie zmniejszyła się z powodu przeziębień - informuje nauczycielka ze żłobka nr 2 w Słupsku.

Dr Agnieszka Nowak zaleca, by w tym trudnym dla organizmu okresie przede wszystkim przeciwdziałać nowym zachorowaniom. - Zarażamy drogą kropelkową na odległość 1,5-2 m. Unikajmy dużych zbiorowisk, myjmy często ręce. Ta prosta czynność zmniejsza ryzyko zachorowania o kilkanaście procent - podkreśla.

Zarażamy nawet dzień przed rozwinięciem się objawów. - Witamina C i rutozyd nie mają udowodnionego działania na grypę. Jeśli mamy bóle kostno-stawowe, katar, kaszel, powinniśmy się odizolować. Leki właściwe dla grypy nie leczą samej choroby, a jej objawy. Przede wszystkim musimy odpoczywać i nawadniać organizm - zaleca lekarz.

Powikłania po źle wyleczonej grypie są niebezpieczne dla organizmu. Sanepid uspokaja, że bardziej medialna wersja wirusa m.in. AH1N1 spowodowana jest także sezonowymi wirusami. - Przebieg, drogi przenoszenia, możliwe powikłania oraz sposoby zapobiegania (w tym szczepienia) są takie same jak w przypadku grypy - uspokaja Henryka Kisiel, rzecznik sanepidu.

Najczęściej czytane na gp24.pl:

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza