Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już oficjalne. Rolnik nie będzie musiał fotografować obornika na polu. Co zamiast zdjęcia geotagowanego?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zdjęcie geotagowane nie będzie jedyną możliwością na potwierdzenie realizacji praktyki, do której zobowiązał się rolnik.
Zdjęcie geotagowane nie będzie jedyną możliwością na potwierdzenie realizacji praktyki, do której zobowiązał się rolnik. pixabay.com, AGW
Pierwotne założenia dotyczące niektórych praktyk w ekoschemacie Rolnictwo węglowe mówiły o konieczności zrobienia przez rolnika na polu zdjęcia geotagowanego. Taka fotografia przesłana w aplikacji ARiMR miała potwierdzać wykonanie praktyki. Wymóg budził niechęć rolników, którzy spodziewali się trudności, gdy np. aplikacja agencji odmówi współpracy. Ministerstwo rolnictwa dodaje inną możliwość.

Spis treści

Rolnicy, którzy zdecydują się na stosowanie nawozów naturalnych w ekoschemacie Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi nie będą skazani na zdjęcia geotagowane, które budziły tak wiele wątpliwości. Zamiast zdjęcia gospodarz może złożyć oświadczenie.

Obornik na polu. Oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego

Za przyorywanie obornika i stosowanie nawozów naturalnych płynnych można od 2023 roku dostać dodatkową dopłatę. Praktyki w ramach ekoschematu, które wymagają potwierdzenia realizacji praktyk noszą nazwy:

  • Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji
  • Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo

Przeczytaj też: Ekoschemat Rolnictwo węglowe. Na co można dostać dopłaty? Poznaj wymogi i listę punktów za praktyki

Jak poinformowało 27 marca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na swojej oficjalnej stronie, zamiast zdjęcia geotagowanego, wykonanego i przesłanego, przy użyciu udostępnionej przez ARiMR aplikacji, dopuszczono możliwość złożenia oświadczenia o wykonaniu praktyki do kierownika biura powiatowego ARiMR.

Ile czasu na potwierdzenie przyorania obornika?

Kiedy je złożyć? Oświadczenie powinno trafić do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie później niż:

  • 14 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli praktyka była zrealizowana w tym roku przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca 2023 r. lub
  • 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu złożenia wniosku, nie później jednak niż do 7 listopada 2023 r.

Jeśli rolnik zdecyduje się na złożenie oświadczenia zamiast wykonania zdjęcia geotagowanego, powinien prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR.

Źródło: ARiMR

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To już oficjalne. Rolnik nie będzie musiał fotografować obornika na polu. Co zamiast zdjęcia geotagowanego? - Strefa Agro

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza