Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trawnik według potrzeb i życzenia

(mara)
Wiedza o odpowiedniej pielęgnacji trawy pozwala domownikom cieszyć się wszystkimi jego zaletami.
Wiedza o odpowiedniej pielęgnacji trawy pozwala domownikom cieszyć się wszystkimi jego zaletami. Husqvarna
Pielęgnacja trawnika bywa często wyzwaniem dla właścicieli ogrodów. Jedną z najważniejszych decyzji w tym przypadku jest to, czy murawa ma tylko zdobić, czy też będzie miejscem rekreacji.

Decyzja, jaką funkcję ma pełnić przydomowy trawnik, powinna zapaść już przy wyborze odmian traw. Niezależnie jednak, na jaki typ się zdecydujemy, pamiętajmy, aby wybierać tylko te zestawy, które mają świadectwo kwalifikacji Pań­stwo­wej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Trawy posiadają także krótki okres zdolności do kiełkowania. Zakupiona mieszanka powinna więc być szybko wysiana. Przechowywanie nasion ogranicza ich możliwości wzrostu.

Samo założenie trawnika przebiega w każdym przypadku bardzo podobnie. Wymaga przekopania ziemi, wzmocnienia jej składnikami odżywczymi, wysiania nasion (po około dwóch tygodniach) i regularnym podlewaniu. Za to pielęgnacja no­wej darni różni się w zależności od jej przeznaczenia.

Trawnik ozdobny wymaga pieczołowitej opieki, ale w zamian oferuje piękne efekty. Musi być zdrowy, pozbawio­ny chorób i chwastów, zielony, gęsty i bez śladów uszkodzeń. Najpopularniejszymi gatunkami traw ozdobnych są kostrzewa czerwona kępowa i mietlica pospolita. Świetnie się prezentują, jednak są mniej odporne na uszkodzenia. W celu ich regeneracji po zimie należy przeprowadzać zabiegi napowietrzania gleby za pomocą narzędzi lub maszyn spulchniających (ae-racji) i wertykulacji (pionowe cięcie darni).

- Pierwszego koszenia należy dokonać, gdy źdźbło trawy osiągnie 8-10 centymetrów. W czasie trwania okresu wegetacji murawa powinna mieć długość między 4 a 6 cm. Warto pamiętać, aby nie skracać trawy o więcej niż 1/3 jej długości, ponieważ zmniejsza to jej odporność. W sezonie darń ozdobną należy kosić od 25 do 40 razy. Trudno dostępne fragmenty trawnika, tereny wokół przeszkód czy okolice żywopłotów należy kosić za pomocą wykaszarki do wysokości identycznej jak reszta murawy - radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Ozdobne rabaty dobrze jest oddzielić od trawnika za pomocą krawędziarki. Ogród zyska na atrakcyjności. Krawędziowanie powinno odbywać się trzy razy w roku. Dobrym zwyczajem jest regularne sprzą­tanie trawnika z liści i odpadków.

Trawniki rekreacyjne są często spotykane w parkach czy osiedlach mieszkaniowych. Są idealnym miejscem na odpoczynek i grę piłkę. Trawnik ten kosimy 10 do 20 razy w sezonie. Wysokość darni powinna mieścić się miedzy 5 a 8 cm. W zależ­ności od naszych potrzeb w trawnikach tego typu dopuszczalne są dwie metody koszenia. Jeśli nie chcemy, aby skoszona murawa roznosiła się po domu, najlepiej zdecydować się na sprzęt z funkcją zbierania. Jeżeli zaś trawnik będzie służył jako teren do uprawiania sportu, warto zdecydować się na koszenie z mulczowaniem, czyli mieleniem. Rozdrobnione wtórnie źdźbła trawy trafiają z powrotem na traw­nik jako nawóz, zapewniając mu odpowiednie składniki odżywcze. Opadłe liście należy bezwzględnie zebrać. Warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w dmuchawę z funkcją zasysania i rozdrabniania odpadków. Zmielone liście można wykorzystać jako składnik kompostu.

Trawniki wieloletnie nie pochłaniają dużo czasu i pieniędzy. Najczęściej aranżuje się je przy drogach dojazdowych. Murawę tego typu tworzy się przez skoszenie pasa wysokiej trawy do szerokości 1,5 metra, wzdłuż drogi asfaltowej czy ścieżki żwirowej. Dzięki temu darń nie będzie wrastała w powierzchnię drogi. Najczęściej trawnik długoletni poddaje się zabiegowi koszenia 5-6 razy w ciągu sezonu, zaś pas wzdłuż drogi można skosić do 10 razy.

Częstotliwość ta może ulegać wahaniom w zależności od warunków klimatycznych. Optymalna długość trawy w tym przypadku wynosi nawet 30 cm w części odsuniętej od drogi. Ze względu na mało znaczący charakter murawy, nie zachodzi konieczność zbierania jej. Trawnik wieloletni nie wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Interwencje pielęgnacyjne przeprowadza się, gdy zaczyna wysychać lub pojawiają się na nim choroby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza