Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trawniki deszczowe w Słupsku. Taką nowatorską koncepcję na zatrzymanie wody w mieście mają władze Słupska

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Słupscy urzędnicy złożyli w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie projektu "Zarządzanie wodami opadowymi na terenie zlewni rzeki Słupi". W nim kryje się też zupełnie nowa koncepcja, by wodę w mieście zatrzymywały specjalne trawniki deszczowe. Sprawdziliśmy, co kryje się pod tą nazwą i gdzie te nowe trawniki powstaną.

Jak napisali odpowiedzialni za stworzenie tej koncepcji urzędnicy ratusza: "Słupskie Trawniki Deszczowe to pilotażowy, nowatorski program stanowiący punkt wyjścia do stworzenia rozwiązania w postaci połączonego systemu retencji miejskiej, pozwalającego na stopniową redukcję powierzchniowego spływu wód opadowych przede wszystkim z terenów uszczelnionych i poprawę ich jakości.
W praktyce na Słupskie Trawniki Deszczowe najczęściej składać się będą połączone obiekty małej retencji terenowej: ogrody deszczowe, niecki i rowy bioretencyjne, muldy chłonne. Nadrzędnym zadaniem projektowanych deszczowych rabat jest przede wszystkim odciążanie systemów kanalizacji deszczowej w warunkach deszczy nawalnych poprzez skierowanie wód opadowych na obszary biologicznie czynne, co uruchomi procesy jej samooczyszczania i pozwoli na poprawę jakości wody.

Przygotowane miejsca, dokąd kierowana będzie woda opadowa z powierzchni utwardzonych, przyjmą formę specjalnie kształtowanych niecek, których celem jest zarówno zapewnienie infiltracji gromadzącej się wody w głąb gruntu oraz zapewnienie warunków do wegetacji wybranych gatunków roślin. Wybrane rośliny będą działały jak filtr biologiczny, wychwytując zanieczyszczenia i wbudowując je w tkanki roślin, a odparowując wodę z gruntu do atmosfery kształtować korzystny mikroklimat miejski".

W Słupsku rabaty deszczowe powstaną przy ul. Artura Grottgera, Szczecińskiej, Jana III Sobieskiego przy al. 3 Maja i przy Stefana Banacha i Grunwaldzkiej, a na obszarze rewitalizacji na placu Dąbrowskiego i ul. Ignacego Paderewskiego.
- Wykonane na potrzeby projektowe obliczenia wskazują, że w sytuacji lokalizacji rabat deszczowych na gruntach chłonnych ich efektywność jest bardzo wysoka. Umieszczając rabaty we wspomnianych lokalizacjach, możliwe będzie zagospodarowanie nawet ponad 40.000 m. sześc. wody rocznie - uważa Paweł Krzemień ze słupskiego ratusza.

Na trawnikach tych posadzone też będą drzewa, krzewy, byliny i inna roślinność.

Cały projekt „Zarządzanie wodami opadowymi na terenie zlewni rzeki Słupi”. Jest przewidziany do realizacji na lata 2020-2023, o ile miasto dostanie wsparcie w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Obok trawników jest tu mowa o budowie trzech zbiorników retencyjnych na Zatorzu, w tym zbiornik pod boiskiem szkoły Agrotechnicznej przy ul. Szczecińskiej. Do tego dwa otwarte zbiorniki przy ul. Dywizjonu 303 i u zbiegu ul. Zaborowskiej i ul. Legionów Polskich wraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu. Zbiorniki oprócz swojej podstawowej funkcji – retencjonowania wody deszczowej będą pełnić także funkcję rekreacyjną, w związku z planowanym zagospodarowaniem terenu pod zieleń urządzoną.Likwidację zasklepionych terenów parkingów ul. Bora Komorowskiego poprzez wprowadzenie nawierzchni ażurowych, skwerów zieleni, ogrodów deszczowych. I na koniec kompleksowe zadanie tworzenia tzw. trawników deszczowych na ulicach miasta,ze szczególnym uwzględnieniem obszaru rewitalizacji, charakteryzującym się najwyższym udziałem powierzchni nieprzepuszczalnej.

Ma to kosztować 30,7 mln złotych, z czego z własnego budżetu miasto ma wysupłać 11,3 mln. Rada Miejska się na to zgodziła, a pomysł stworzenia trawników chwalą też działające w mieście stowarzyszenia.

Zobacz także: Zobacz postępy prac na budowie ulicy Legionów Polskich oraz przebudowie sąsiedniej ulicy Zaborowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza