MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trening zwykłego życia w Słupsku. Projekt, który jest szansą dla dorosłych niepełnosprawnych

Grzegorz Hilarecki
Krok ku samodzielnemu życiu przez pionierski trening w Słupsku
Krok ku samodzielnemu życiu przez pionierski trening w Słupsku Łukasz Capar
- Chciałabym tu mieszkać sama - mówi Magda. - Jak to sama, a ja? - ripostuje Przemek i dodaje: - Sami gotowaliśmy i byliśmy w kinie. Tak pierwsi lokatorzy mieszkania treningowego w Słupsku mówią o samodzielnym życiu.

- Nie do końca samodzielnym, bo jednak z terapeutką - zaznacza Iwona Grota z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Słupsku. - To jednak dla nich bardzo ważne, bo w końcu jest w naszym mieście lokal, w którym mogą trenować podstawowe umiejętności społeczne. To mieszkanie dla osób z niepełnosprawnościami poza środowiskiem rodzinnym, przy wsparciu osoby wspomagającej.

To pierwsze takie mieszkanie w Słupsku. Mieszkanie a w zasadzie placówka powstała w miejskiej kamienicy przy ul. Tuwima 34. Samorząd przekazał je słupskiemu PSONI. Stowarzyszenie wyremontowało i zdobyło finansowanie z PEFRON-u na projekt. Ten trwa do końca roku, ale stowarzyszenie stara się o dofinansowanie, by go przedłużyć, najlepiej o kolejne lata.

- Wcześniej w Słupsku brakowało tego typu placówki, w której "trenowano by" podstawowe umiejętności społeczne osób z niepełnosprawnościami poza środowiskiem rodzinnym, przy wsparciu osoby wspomagającej. Dlatego też w mieszkaniu, którym dysponuje Stowarzyszenie trenować będzie cały czas do pięciu osób dorosłych z niepełnosprawnościami. Osoby te uczyć się będą, jak samodzielnie dbać o zdrowie, gospodarować pieniędzmi, spędzać wolny czas, załatwiać sprawy w urzędach, przygotowywać posiłki, robić zakupy, prać i sprzątać. Słowem żyć jak inni. Terapeuta będzie osobą wspomagającą - tłumaczy pani Iwona.

W związku z tym, że jest to projekt pionierski osoby z niepełnosprawnością będą przebywać w mieszkaniu dwa tygodnie, tak by jak najwięcej osób mogło z projektu skorzystać.

W mieszkaniu trenowała już pierwsza czwórka podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Diament w Słupsku. Magda powiedziała nam, że najbardziej podobało jej się, że sami robili posiłki. Przemek że byli w kinie na polskiej komedii. Leszek, że chciałby tam się przeprowadzić na stałe. Przemek zaś ma problem: - Było fajnie, ale w domu u mamy nie trzeba jednak robić jedzenia.

Cała czwórka przez dwa tygodnie mieszkała razem, razem chodzili na spacery, na zajęcia. Razem spędzali wolny czas. Pomagała im terapeutka.

- Planujemy pozyskać środki z innych źródeł na to przedsięwzięcie i wprowadzić dłuższy okres przebywania w mieszkaniu. Usamodzielnienie będzie prowadzone metodą treningów i będzie miało na celu dokładne poznanie osoby w warunkach życia codziennego poza miejscem rodzinnym. Celem projektu jest zwiększenie samodzielności życiowej osób z niepełnosprawnością intelektualną i innymi niepełnosprawnościami - tłumaczy Iwona Grota.

Średniomiesięcznie projektem objętych będzie 5 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i innymi niepełnosprawnościami ze Słupska. W ramach projektu prowadzone będą grupowe i indywidualne zajęcia terapeutyczne uwzględniające: trening umiejętności dotyczący życia codziennego w tym: samoobsługę w zakresie jedzenia, toalety, mycia, ubierania, planowanie i realizacja zakupów, wykonywanie prac porządkowych, trening umiejętności społecznych i interpersonalnych oraz nawiązywanie kontaktów z ludźmi.

Miejscem mieszkania treningowego jest mieszkanie na ulicy Tuwima 34 w Słupsku. Adresatami są dorosłe osoby z niepełnosprawnościami z miasta Słupska (np. podopieczni WTZ, ŚDS,SOSW, osoby pracujące). Mieszkanie w kamienicy ma windę i mogą tam samodzielnie też przebywać osoby z niepełnosprawnością ruchową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sportowcy dla powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza