Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Trudna historia". Morawiecki i Zełenski rozmawiali o Wołyniu

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Premier Mateusz Morawiecki: Kilkaset polskich firm jest gotowych brać udział w odbudowie Ukrainy; kształtujemy obraz Europy na przyszłość. Nie ma mowy o resecie z Rosją bez rozliczenia zbrodni. Ukraina zdefiniuje akceptowalne dla niej warunki pokoju.
Premier Mateusz Morawiecki: Kilkaset polskich firm jest gotowych brać udział w odbudowie Ukrainy; kształtujemy obraz Europy na przyszłość. Nie ma mowy o resecie z Rosją bez rozliczenia zbrodni. Ukraina zdefiniuje akceptowalne dla niej warunki pokoju. Twitter@PremierRP
– Kreml i Putin, Moskowa chciała końca Ukrainy, ale dzisiaj widzimy, że ta wojna to początek końca Rosji agresywnej, Rosji takiej, jaką znamy i początek zupełnie nowej Europy – mówił podczas wspólnej konferencji z Wołodymyrem Zełenskim premier Mateusz Morawiecki. Podczas spotkania w KPRM szef polskiego rządu i prezydent Ukrainy rozmawiali m.in. tranzycie zboża z Ukrainy, odbudowie po zniszczeniach wojennych, dalszej integracji Ukrainy z Unią Europejską, a także ludobójstwie na Wołyniu. Po spotkaniu politycy podpisali list intencyjny za zakup polskiego sprzętu wojskowego.

Spotkanie Morawiecki - Zełenski w KPRM. Podpisano ważne umowy międzyrządowe

Spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim to kolejny już punkt wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Politycy spotkali się na stołecznym placu Piłsudskiego, gdzie złożyli kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz zapalili znicze przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Następnie udali się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Po spotkaniu w KPRM strony polska i ukraińska podpisały umowy międzyrządowe: memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy i porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kaliber 125 mm.

Morawiecki: Od pierwszego dnia wojny Polska stanęła murem za Ukrainą

Później szef polskiego rządu i prezydent Ukrainy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.

– Bardzo dziękuję za nasze spotkanie, twoją wizytę w Polsce – zwrócił się do Zełenskiego Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślał, że początek rosyjskiej agresji na Ukrainę był szokiem dla opinii publicznej Zachodu i dla przywódców Zachodu, ponieważ Zachód przykładał swoją miarę do Rosji i chciał oswoić Rosję poprzez wspólne interesy. – My wiedzieliśmy do czego zdolny jest Władimir Putin – powiedział, przypominając, że Lech Kaczyński przewidział ten tragiczny rozwój wydarzeń na kilka lat przed atakiem Rosji na Krym i później na całą Ukrainę.

Jak mówił, "Zachód zbywał to wszystko pobłażliwymi uwagami, uśmiechami i proponował kolejne resety".

– Pamiętamy reset, który proponowali politycy w 2008 roku, w 2009 roku i w późniejszych latach również. Nowe otwarcia, nowe gazociągi, które miały być "biznesowymi" projektami, to wszystko prowadziło ku wojnie, wzmacniało Moskwę, osłabiało zdolność Zachodu i zdolność Ukrainy do obrony – podkreślił Morawiecki.

– Kiedy zachodni przywódcy debatowali, czy Ukraina utrzyma się dłużej niż tydzień i namawiali prezydenta Zełenskiego do wyjazdu z Kijowa, to my jako pierwsi przywódcy z zachodu udaliśmy się do Kijowa, aby podtrzymać na duchu naszych ukraińskich przyjaciół i żeby pokazać czym jest solidarność – kontynuował.

Premier przypomniał w swoim wystąpieniu o pomocy, jakiej od początku wojny Polacy udzielili Ukrainie i ukraińskim uchodźcom.

– Od pierwszego dnia wojny Polska stanęła murem za Ukrainą – podkreślił.

Morawiecki i Zełenski rozmawiali o Wołyniu. Co z ekshumacjami ofiar ludobójstwa?

Morawiecki przekazał, że podczas rozmowy w KPRM poruszona została kwestia tragicznych mordach na Wołyniu. Jak podkreśl, Polska i Ukraina miały "trudną historię".

– Dziś jest szansa na to, aby tę historię pisać na nowo i oprzeć ją na prawdzie. O tym również rozmawialiśmy z panem prezydentem Zełenskim, dzisiaj tutaj u mnie w Kancelarii. O tragicznych mordach na Wołyniu i o tym, w jaki sposób powinniśmy dochodzić prawdy, otrzymać zgodę na ekshumację. Bardzo mocno o to zabiegamy – oświadczył premier Morawiecki.

Tranzyt zboża z Ukrainy. "Zaproponowaliśmy rozwiązanie"

– Nie ominęliśmy dzisiaj trudnego dla Polaków tematu, zupełnie nie związanego z tą walką bardzo dramatyczną i bohaterską, mianowicie z problemami, które mamy na rynku polskim z ukraińskim zbożem, z ukraińskimi towarami rolnymi – przekazał Mateusz Morawiecki.

– Zaproponowaliśmy sobie nawzajem pewne rozwiązanie, które szybko muszą być wdrożone, ponieważ jest dzisiaj też ewidentne, że te problemy sprawiają nam dzisiaj bardzo potężny ból głowy – dodał premier.

Szef rządu oświadczył ponadto, że dowodem na polsko-ukraińską współpracę jest otwarcie nowego kolejowego przejścia granicznego między Rawą Ruską a Hrebennem.

Morawiecki: Macki Putina sięgają daleko. Będziemy je odcinać wszędzie

Premier podkreślał po spotkaniu, że wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce to "manifestacja wdzięczności" Polska "okazała się krajem prawdziwie braterskim". – Dorobkiem ostatniego roku jest nie tylko zacieśnianie relacji polsko-ukraińskich, ale także budowa planu pokojowego, planu gospodarczego na przyszłość – powiedział.

– Dzisiaj powiedzieliśmy sobie, że już jest kilkaset firm polskich gotowych brać udział w odbudowie Ukrainy. To one będą miały pierwszeństwo również w tym - co oby jak najszybciej nastąpiło po zwycięstwie Ukrainy - czyli odbudowie tego kraju – dodał Morawiecki.

– Dlatego ta wizyta jest również szalenie ważna, ponieważ my kształtujemy dzisiaj obraz Europy na przyszłość – stwierdził.

Morawiecki mówił, że "Kreml i Putin, Moskowa chciała końca Ukrainy, ale dzisiaj widzimy, że ta wojna to początek końca Rosji agresywnej, Rosji takiej, jaką znamy i początek zupełnie nowej Europy".

Stwierdził, że Polska jako pierwsza ostrzegała przed Rosją i jako pierwsza wsparła Ukrainę. – Teraz Polska jako pierwsza chce brać udział w planie odbudowy Ukrainy i jestem przekonany, że wraz z rozliczeniem rosyjskich zbrodni do tego dojdzie – powiedział.

Morawiecki powiedział też, że "wiemy również, że macki Putina sięgają daleko". – Będziemy je odcinać wszędzie - w biznesie, w sporcie. Nie chcemy, aby rosyjscy sportowcy brali udział w zawodach sportowych. Dlatego będziemy interweniować w MKOl o wycofanie z rywalizacji rosyjskich sportowców – oświadczył.

Stwierdził, że "Warszawa i Kijów to dwie stolice wolności". – I wierzę, że na tej osi możemy zbudować nową architekturę bezpieczeństwa NATO i bezpieczeństwa UE. Polska jest gotowa być liderem Europy, rozmawiamy z naszymi partnerami w Zachodniej Europie, z USA, w jaki sposób tę nowa architekturę bezpieczeństwa budować. A wizyta prezydenta USA Joe Bidena tutaj w Polsce, w Warszawie i wcześniejsza w Kijowie potwierdziła, że Polska jest tym zwornikiem transatlantyckich relacji – zaznaczył Morawiecki.

Wołodymyr Zełenski w Polsce. Pierwsza taka wizyta od wybuchu wojny na Ukrainie

Ukraiński przywódca - wraz z małżonką Ołeną Zełenską - przebywa w środę z oficjalną wizytą w Polsce. To pierwsza taka wizyta prezydenta Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji w lutym ubiegłego roku.

Wolodymyr Zełenski został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. W ramach wizyty w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie par prezydenckich, a także rozmowa prezydentów w cztery oczy oraz w wąskim gronie. Następnie odbyły się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Andrzeja Dudy i Wolodymyra Zełenskiego.

W komentarzu na temat swej wizycie w Polsce, opublikowanym na Twitterze, ukraiński prezydent napisał, że "w przyszłości nie będzie między naszymi narodami granic - politycznych, gospodarczych i - co bardzo ważne - historycznych". Zełenski dodał następnie: "w tym celu najpierw musimy zwyciężyć, ale żeby to zrobić, musimy wciąż podążać ramię w ramię".

od 16 lat

i.pl, PAP

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Trudna historia". Morawiecki i Zełenski rozmawiali o Wołyniu - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza