MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Truskawkowa Pełnia na czerwcowym niebie. Czy to już? Sprawdź, jaki wpływ ma pełnia Księżyca na człowieka. Podajemy fakty i mity

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Przed nami, na czerwcowym niebie spektakularne zjawisko – Truskawkowa Pełnia Księżyca, która rozpocznie się już niebawem. W tym miesiącu zbiega się ona z letnim przesileniem. Sprawdź, kiedy będzie pełnia Księżyca w czerwcu 2024 i jaki wpływ ma pełnia Księżyca na człowieka.

Spis treści

Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi

Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom Księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.

Określenie Truskawkowa Pełnia Księżyca odnosi się do czasu zbioru truskawek.
Określenie Truskawkowa Pełnia Księżyca odnosi się do czasu zbioru truskawek. Budanatr/Getty Images

Poznaj wpływ pełni Księżyca na człowieka, tu znajdziesz: fakty i mity na ten temat

Pełnię Księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzi, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.

Kiedy będzie pełnia Księżyca w czerwcu 2024?

Określenie Truskawkowa Pełnia Księżyca wywodzi się z tradycyjnego nazewnictwa rdzennych plemion Ameryki Północnej. Nawiązuje oczywiście do okresu zbioru truskawek, które odbywają się w tym czasie w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Truskawkowa Pełnia, to nie jedyna nazwa, jaką możemy spotkać w odniesieniu do czerwcowego księżyca. W różnych rejonach świata mówi się o niej także, jako o Miodowej Pełni, co może odnosić się do czasów, kiedy miód pitny dojrzewał i był wtedy gotowy do spożycia. Inną nazwą funkcjonującą w Europie jest Różana Pełnia Księżyca, która nawiązuje do pory kwitnięcia tych aromatycznych kwiatów.

Czerwcowa pełnia, jak podaje Almanac, jest wyjątkowa, ponieważ zbiega się z przesileniem letnim, czyli dniem, w którym Słońce znajduje się najwyżej w ciągu roku. W związku z tym pełnia Księżyca jest najniższą pełnią jaką widzieliśmy od lat. Będziemy mogli oglądać ją w nocy z piątku na sobotę (noc z 21 na 22 czerwca). Kolejna pojawi się na niebie 21 lipca.

Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na człowieka? Zaskakujące fakty i mity?

Wokół pełni Księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od zaburzeń snu, w tym lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.

Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.

Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią Księżyca.

Poznaj fakty i mity o pełni Księżyca:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Sprawdź, co Cię czeka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Truskawkowa Pełnia na czerwcowym niebie. Czy to już? Sprawdź, jaki wpływ ma pełnia Księżyca na człowieka. Podajemy fakty i mity - Strona Zdrowia

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza