Trwa nabór do szkół ponadpodstawowych. Jego ostateczne wyniki zainteresowani poznają 19 sierpnia

Zbigniew Marecki
W Słupsku i powiecie słupskim w tym roku w placówkach, które uczestniczą w naborze elektronicznym, czeka na absolwentów klas ósmych 3450 miejsc w klasach I szkół ponadpodstawowych. Dopiero 19 sierpnia zainteresowani dowiedzą się ostatecznie, czy dostali się do wybranych szkół.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa nabór do szkół średnich odbywa się nieco inaczej niż w minionych latach, bo nie było targów edukacyjnych i nie odbywały się spotkania przedstawicieli szkół średnich z uczniami kończącymi ósme klasy. Jnformacje o ofercie szkół były dostępne na stronach internetowych placówek oraz w elektronicznym systemie NABO, do którego swoje preferencje wpisują absolwenci podstawówek.

- Do tej pory te wpisy były dokonywane przy pomocy pracowników szkól podstawowych. W tym roku częściej absolwenci szkół podstawowych musieli korzystać z pomocy rodziców, którzy często po raz pierwszy stykają się z systemem NABO. To powoduje, że komisje rekrutacyjne w szkołach średnich mają więcej pracy związanej z weryfikacją danych - ocenia Mariusz Domański, dyr. II LO w Słupsku.

Nareszcie wakacje! Zakończenie roku szkolnego. Bez uścisków ...

W piątek minął termin na złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i uzupełnienie go o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. W tym roku w całym kraju obowiązuje bowiem jednolity harmonogram rekrutacji do tych szkół.
Tym razem ogłosił go minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Wcześniej w poszczególnych województwach ustalali go kuratorzy oświaty.

Ósmoklasiści, którzy ubiegają się o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe oraz szkół i oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, już poznali wyniki dodatkowych sprawdzianów i prób.

- W poniedziałek, 13 lipca, podczas konferencji prasowej prezydent Słupska, przedstawimy szczegółowe informacje o tym, jakim zainteresowaniem cieszą szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez słupski samorząd - zapowiada Bogna Winiarczyk, zastępca dyr. Wydziału Edukacji w słupskim ratuszu.

Na razie wiadomo, że w słupskich liceach na nowych uczniów czeka 496 miejsc, w technikach -663, w szkołach branżowych (dawniej: zawodowych) - 242, a w liceum sztuk plastycznych, które działa w "drzewniku", przygotowano 20 miejsc. Swoją ofertę przedstawiają także szkoły niepubliczne, z których tylko część uczestniczy w naborze elektronicznym.

Jeszcze kilka dni absolwenci klas ósmych muszą poczekać na wyniki swoich egzaminów, bo dopiero 31 lipca otrzymają zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty. Od 31 lipca do 4 sierpnia uczniowie będą mieli czas na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na ewentualną zmianę wniosków o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować. Zaświadczenie także będzie można złożyć w wersji elektronicznej.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia 2020 r. Tradycyjnie zostaną wywieszone na budynku szkoły, ale ze względu na stan epidemiczny będą mogły być zawieszone także na stronie internetowej szkoły.Od 13 do 18 sierpnia w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, należy potwierdzić wolę przyjęcia w postaci złożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego.

Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe chodzi również o zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem. W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia rodzic kandydata lub pełnoletni kandydat informują o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia, do godz. 15.00. Należy wtedy wskazać przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września. Nieprzedłożenie do 25 września zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontynuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.

Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół ponadpodstawowych ogłoszone będą 19 sierpnia.

Powrót do szkół w reżimie sanitarnym

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie