MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa rekrutacja na dobrego sąsiada. Słupscy seniorzy poszukują wsparcia

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
MOPR Słupsk
MOPR Słupsk Archiwum GP24
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku szuka chętnych do świadczenia usług opiekuńczych, z których skorzystają osoby starsze. Do sąsiedzkiej pomocy seniorom zgłosić się może każdy.

Z usług sąsiedzkich realizowanych w ramach ministerialnego programu „Korpus Wsparcia Seniorów” mogą skorzystać słupscy seniorzy powyżej 60. roku życia, którzy są osobami samotnymi i z powodu wieku oraz stanu zdrowia wymagają pomocy innych osób, lub którym rodzina czy bliskie osoby niezamieszkujące z seniorem nie mogą zapewnić wsparcia.

Senior w potrzebie może wskazać osobę zamieszkującą w bliskiej odległości, która świadczyć będzie pomoc. „Sąsiad” musi być pełnoletni, niespokrewniony z seniorem oraz zdolny do pełnienia szeregu obowiązków. Zalicza się do nich robienie zakupów, przygotowywanie i podawanie posiłków, sprzątanie, pranie, zmywanie naczyń, palenie w piecu, wykupowanie leków z apteki.
To wszystko nie za darmo – „sąsiad”, który zdecyduje się wziąć udział w akcji pomocowej, z tytułu świadczenia usług otrzyma umowę zlecenie i wynagrodzenie. Senior ponosi odpłatność, która zależeć będzie od posiadanych dochodów, zakresu czynności i przyznanego pakietu godzin. Jednak seniorzy o najniższych dochodach za pomoc nie zapłacą ani złotówki.

- Usługi sąsiedzkie to usługi „prostej opieki”, mające charakter podstawowy i wspomagający, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i kompetencji naszych opiekunek. Będzie to ważne wsparcie przede wszystkim dla osób starszych, które nie potrzebują jeszcze specjalistycznej pomocy, ale trudno im np. zrobić większe zakupy czy samodzielnie posprzątać mieszkanie - mówi Magdalena Krauze z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku.

Dodatkowo, osoby, które zdecydują się wesprzeć seniorów w codziennych obowiązkach przejdą obowiązkowy kurs z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej opłacony przez MOPR.

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia od seniorów i osób chętnych do pomocy przyjmowane są w dni powszednie, w godzinach pracy Ośrodka, tj. 7.30-15.30 u pracowników socjalnych z Zespołu Pracy Socjalnej nr 4 pod numerem telefonu: 59-814-28-64 lub u Koordynatora usług sąsiedzkich: 59-814-28-15. Pracownik socjalny przeprowadza w miejscu zamieszkania wywiad środowiskowy i kwestionariusz kwalifikacyjny. MOPR zachęca do zgłaszania się „par”, czyli seniora wraz ze wskazanym sąsiadem.

- Usługi sąsiedzkie są elastyczną formą wsparcia, dostosowaną do potrzeb seniora i uzgodnioną z sąsiadem oferującym wsparcie - mogą być realizowane przez wszystkie dni w dowolnych godzinach, także w weekendy i święta – zachęca dyrekcja MOPR.

Realizacja usług sąsiedzkich będzie możliwa dzięki środkom, które będą pozyskane w 80 proc. z programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów”. Sąsiedzkie wsparcie otrzymać ma ośmiu seniorów z terenu Słupska. Akcja potrwa do końca grudnia.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza