Trwa walka o fotel dyrektora Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Zbigniew Marecki zbigniew.marecki @mediaregionalne.pl
Komisja Solidarności w Muzeum Pomorza Środkowego odmówiła udziału w konkursie, który ma wyłonić nowego dyrektora tej placówki. Konkurs jednak trwa.
Komisja Solidarności w Muzeum Pomorza Środkowego odmówiła udziału w konkursie, który ma wyłonić nowego dyrektora tej placówki. Konkurs jednak trwa. Archiwum
Komisja Solidarności w Muzeum Pomorza Środkowego odmówiła udziału w konkursie, który ma wyłonić nowego dyrektora tej placówki. Konkurs jednak trwa.

Mieczysław Jaroszewicz, długoletni dyrektor słupskiego muzeum, przygotowuje się do przejścia na emeryturę. W związku z tym marszałek województwa pomorskiego, który jest organem założycielskim tej placówki, zaczął poszukiwać jego następcy. Chciał to zrobić poprzez konkurs, który odbył się na początku roku. Uczestniczyło w nim kilku kandydatów, w tym Henryk Soja, szef skansenu wsi słowińskiej w Klukach, który jest jednocześnie szefem Solidarności w Muzeum Pomorza Środkowego. Konkurs nie przyniósł rozstrzygnięcia.

Wówczas także na naszych łamach dyr. Jaroszewicz poinformował, że po uzgodnieniach z marszałkiem województwa będzie realizowana inna droga wyboru jego następcy. Polegać ona miała na utworzeniu przez niego stanowiska zastępcy, który po pewnym czasie miał przejąć jego obowiązki. 1 lipca tę zapowiedź wdrożono w życie, bo wówczas zastępcą dyrektora została Marzanna Mazur, dotychczasowy kierownik skansenu w Swołowie. - Zdecydowałem się wybrać panią Mazur, bo to dobry fachowiec. Ma dobre przygotowanie zawodowe, swoje sukcesy i umie zabiegać o fundusze unijne, a ta umiejętność bardzo się przyda, gdy trzeba będzie się starać o europejskie pieniądze na zagospodarowanie dwóch spichlerzy przy ul. Szarych Szeregów w Słupsku - uzasadniał swój wybór dyr. Jaroszewicz.

Tymczasem Urząd Marszałkowski w Gdańsku postanowił, że jednak przeprowadzi ponowny konkurs na dyrektora słupskiego muzeum. W skład komisji konkursowej mieli wejść także przedstawiciele Solidarności. Ale nie weszli, o czym na początku października przewodniczący Soja w oficjalnym piśmie poinformował marszałka Mieczysława Struka. Jego odpis przesłał także do naszej redakcji. W piśmie czytamy, że w związku z podjętymi wcześniej działaniami ogłaszanie ponownego konkursu, który ma je uwierzytelnić, "jest bezcelowe, a co więcej, wbrew intencjom ustawodawcy, który wskazuje dwie możliwości wyłaniania dyrektora, czyli konkurs lub powołanie przez marszałka w uzgodnieniu z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego".

Ponadto Henryk Soja zwraca uwagę, że ustawa o działalności kulturalnej nie przewiduje udziału dyrektora placówki kultury w wyłanianiu następcy, a w MPŚ ten udział jest oczywisty i narusza zasadę równych szans wszystkich kandydatów. Przekonuje również, że ewentualni kandydaci na dyrektora, którzy wezmą udział w obecnym konkursie, są z góry traktowani nieuczciwie, a ich kandydatury są tylko formalne. Do tego dodaje, że mimo ogłoszonych zasad wyłaniania kandydata, nie kryteria merytoryczne były najważniejsze przy ocenie kandydatów na dyr. MPŚ. Swoje pismo kończy stwierdzeniem, że stanowisko Solidarności nie jest skierowane przeciwko kandydatce dyrektora muzeum, ale przeciw stosowaniu w takiej formie ustawy o działalności kulturalnej.

- To trochę żal po przegranej przewodniczącego w pierwszym konkursie - komentuje stanowisko Solidarności dyrektor Jaroszewicz. Według niego Henryk Soja powinien jeszcze napisać, że w czasie pierwszego konkursu sam zdecydował, kto ma reprezentować związek w komisji konkursowej. - W proteście część niezadowolonych związkowców wystąpiła z Solidarności - dodaje dyr. Jaroszewicz.
Tymczasem konkurs już trwa. 16 października 9-osobowa komisja konkursowa spotkała się na pierwszych obradach w Gdańsku.

- Zostaliśmy poinformowani, że Solidarność zrezygnowała z udziału w pracach Komisji Konkursowej - mówi prof. Zenon Romanow, historyk z Akademii Pomorskiej, który w tym gronie reprezentuje Radę MPŚ. Komisja już przeanalizowała pod względem formalnym dokumenty czworga kandydatów. Do drugiego etapu konkursu, czyli rozmów z kandydatami, dopuściła tylko dwoje z nich: Marzannę Mazur oraz Lucjana Hanaka, także pracownika słupskiego muzeum. - Nic jeszcze nie jest przesądzone. To, że pani Mazur jest zastępcą dyrektora, nie oznacza, że zostanie jego następcą. Możemy też wskazać jej kontrkandydata albo konkurs znowu nie przyniesie rozstrzygnięcia. Drugi konkurs został ogłoszony, bo prawo dopuszcza taką możliwość - kończy rozmowę prof. Romanow.

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 23.10.2013 o 08:00, Paweł napisał:

Niestety najlepszy kandydat ma już chyba niewielkie szanse. Mszczą się wieloletnie złe relacje z obecnym dyrektorem.

Pan H. ma wielkie szanse. Tyle robi dla placówki! Rozwinie ją świetnie. Będzie potrafił współpracować z ludźmi. Fundusze ędą pozyskiwali współpracownicy. Powodzenia!

P
Paweł
W dniu 22.10.2013 o 23:42, Gość napisał:

Do żłobu, do żłobu... "Marzanna Mazur umie zabiegać o fundusze unijne." Panie Jaroszewicz: Jeśli ta "dama" już cokolwiek umie, to na pewno umie zabiegać o uprzywilejowane miejsce przy korycie. Prosimy o konkretne informacje panie Jaroszewicz. Pustymi frazesami na stanowisko dyrektora jej pan nie namaścisz. Na czym niby ta jej umiejętność "zabiegania" miałaby polegać? Czy udało jej się wybiegać jakieś fundusze? W jakiej kwocie? Na jaki cel?

Niestety najlepszy kandydat ma już chyba niewielkie szanse. Mszczą się wieloletnie złe relacje z obecnym dyrektorem.

G
Gość

Do żłobu, do żłobu... "Marzanna Mazur umie zabiegać o fundusze unijne." Panie Jaroszewicz: Jeśli ta "dama" już cokolwiek umie, to na pewno umie zabiegać o uprzywilejowane miejsce przy korycie. Prosimy o konkretne informacje panie Jaroszewicz. Pustymi frazesami na stanowisko dyrektora jej pan nie namaścisz. Na czym niby ta jej umiejętność "zabiegania" miałaby polegać? Czy udało jej się wybiegać jakieś fundusze? W jakiej kwocie? Na jaki cel?

G
Gość
W dniu 21.10.2013 o 19:39, reniferek napisał:

uff, całe szczęście , że znana muzealna piżamiara w denkach od słoika nie startuje w konkursie.Co do meritum: ustawa nie zakazuje aby w komisji konkursowej zasiadał dotychczasowy dyrektor. Od organizatora zależy kto będzie jego przedstawicielem. Równie dobrze może to być pan konserwator i to nie zabytków, ale pan Ziutek co to  pali w kotłowni. Gdyby Pan  Kandydat Soja dostał się do drugiego etapu, nie byłoby sprawy. No cóż, trzeba umieć przegrywać. A Panią Marzenne znam służbowo i wysoko oceniam jej kompetencje. Jest bardzo konkretna, a przy tym ma klasę! Trzymam kciuki.

"Znana muzealna piżamiara w denkach od słoika" - pokazałeś swoją klasę oceniając inną kandydatkę. Po wpisie widać, że masz podobną klasę do swojej protegowanej, Marzanny Mazur. 

k
kal
W dniu 21.10.2013 o 20:25, zim1 napisał:

a ja mysle ,ze powinien zostac  szefem slupszczanin,juz tam pracuje a ponadto nie potrzebny bedzie nowy etat

Pan Hanak!!! Oczywiście! Ma takie sukcesy i predyspopzycje!!!

x
xxx
W dniu 21.10.2013 o 20:25, zim1 napisał:

Wiadomo, tylko pan Hanak!!! ??/  a ja mysle ,ze powinien zostac  szefem slupszczanin,juz tam pracuje a ponadto nie potrzebny bedzie nowy etat

 

ł
łosioł

w oddali slychac tupot do pełnego  złoba

M
Mario87

Dyrektorem powinien zostać obecny zastępca dyrektora i po sprawie! Chyba miał jakiegoś zastępcę wybranego?

S
Stary kustosz

Przy tych wyborach powinno się powołać jakąś specjalną komisję ABWE, albo ONZ, albo UNESCO, albo Bóg wi co... I śmieszno i durno póki co

Ten obecny dyrektor niech już idzie na emeryturę, bo po zachowaniu widać, że pora. Zamiast powołania osoby kompetentnej, mamy walkę o ciepłą posadę. Dno

g
golda meir

Tak czy owak tylko Nowak!

J
Jan B.

Dyrektor Jaroszewicz o swojej zastępczyni, Marzannie Mazur, dotychczasowym kierowniku skansenu w Swołowie:

Zdecydowałem się wybrać panią Mazur, bo to dobry fachowiec. Ma dobre przygotowanie zawodowe, swoje sukcesy i umie zabiegać o fundusze unijne

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Może by tak bardziej konkretnie wskazać na "zalety" tej pani, bo to, o czym tu czytam jest zwykłą socjotechniczną manipulacją. To jest klasyczny przykład dezinformacji. Taki prostacki "pijar" i nic więcej.

Dodam, że także jestem fachowcem, mam dobre przygotowanie zawodowe i swoje sukcesy, ale nie posiadam zdolności do zarządzania. Tak, jak i pani Marzanna Mazur - potrafię zabiegać o fundusze unijne, ale uczciwie przyznam, że do tej pory nie udało mi się pozyskać choćby nawet jednego unijnego eurocenta. Wyjątkowo nieudolny ze mnie gość, ale - w przeciwieństwie do pani Marzanny - uczciwy.

Tak na marginesie: Marzanna, kojarzy mi się z pierwszym dniem wiosny, a więc lepiej teraz odsunąć ją od odpowiedzialnego stanowiska, niż "utopić" na wiosnę za skutki braku kompetencji.

z
zim1

a ja mysle ,ze powinien zostac  szefem slupszczanin,juz tam pracuje a ponadto nie potrzebny bedzie nowy etat

w
w.k.

pozdrawiam serdecznie panią Jadzię!!! :D :D :lol: :D

G
Gość
W dniu 21.10.2013 o 19:47, Gość napisał:

Ale kto to jest?

 

No ta w "sweterze"

G
Gość
W dniu 21.10.2013 o 19:39, reniferek napisał:

uff, całe szczęście , że znana muzealna piżamiara w denkach od słoika :lol:  nie startuje w konkursie.

Ale kto to jest?

Dodaj ogłoszenie