Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trybunał Hiszpanii: nakaz pozostawania w domach z powodu pandemii naruszył konstytucję

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Davide Bonaldo/Sipa USA/East News
Hiszpański rząd może czekać fala procesów po wydaniu decyzji przez Trybunał Konstytucyjny, że nakaz pozostawania ludzi w domach z powody koronawirusa był sprzeczny z konstytucją.

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że surowy nakaz pozostawania w domach wydany przez rząd Hiszpanii w ramach stanu wyjątkowego podczas pierwszej fali COVID-19 w zeszłym roku był niezgodny z konstytucją.

Podtrzymując większość warunków stanu wyjątkowego, sąd stwierdził, że przepisy nakazujące ludziom pozostanie w domach, z wyjątkiem niezbędnych zakupów, koniecznych dojazdów do pracy i innych ważnych spraw, naruszają hiszpańską konstytucję.

Sąd nie był w tej sprawie jednomyślny, sześciu sędziów było za, a pięciu przeciw. Ostateczna decyzja zostanie wydana w najbliższych dniach.

Większość sędziów uznała, że ograniczenia w poruszaniu się ludzi naruszają ich podstawowe prawa, a stan wyjątkowy nie jest do tego konstytucyjnie wystarczającym mechanizmem. Zdaniem sześciu sędziów, konieczny byłby stan wyjątkowy, który pozwalałby rządowi na zawieszenie tych podstawowych praw.

Minister sprawiedliwości Pilar Llop mówi, że jego rząd „przyjmuje do wiadomości, ale nie podziela tej decyzji”, która zdaniem rządzących uratowała setki tysięcy istnień ludzkich.

- Nakaz ograniczający poruszanie się ludzi zawarty w przepisach stanu wyjątkowego, wraz ze wzorowym zachowaniem obywateli, pozwolił nam powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa – mówiła minister, dodając, że podobne nakazy wprowadzały inne kraje europejskie.

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w odpowiedzi na pozew wniesiony przez skrajnie prawicową partię Vox. Jej lider Santiago Abascal wezwał niedawno do ustąpienia premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza. - Nie możemy świętować tej decyzji, ponieważ mamy dowód na to, że rząd był skłonny złamać prawo i splamić konstytucję – powiedział Abascal.

Wariant Delta (VoC N.1.617.2) koronawirusa SARS-CoV-2, który po raz pierwszy wykryto w Indiach pod koniec 2020 r., stał się odmianą dominującą na całym świecie, a od sierpnia 2021 r. również w Polsce. Liczba przypadków zakażenia nową wersją patogenu szybko rośnie, ponieważ jest bardziej zaraźliwa od wcześniejszych i mniej podatna na działanie przeciwciał, które zwalczają wirusa w organizmie. W przeciwieństwie do innych wariantów budzących obawy WHO, tzw. VoCs, takich jak Alfa, Beta i Gamma, ten mutant wywołuje ciężkie symptomy i powikłania, nigdy wcześniej nie utożsamiane z COVID-19. Mogą one wystąpić obok typowych dolegliwości związanych z infekcją. Sprawdź, czym koronawirus Delta różni się od wcześniejszych wariantów i jakie są objawy zakażenia tą wersją! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wariant Delta – objawy koronawirusa z Indii. Sprawdź nietypo...

Hiszpański rząd ogłosił stan wyjątkowy 14 marca 2020 roku, trzy dni po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia
poinformowała, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stało się pandemią. Gdy hiszpańskie szpitale się zapełniły, lewicowy rząd koalicyjny Sáncheza zyskał poparcie parlamentu dla swoich działań. Podczas pierwszego sześciotygodniowego lockdownu Hiszpanie nie mogli wychodzić nawet na ćwiczenia z domów, a Vox wycofał poparcie dla blokady.

Blokada pomogła jednak zmniejszyć liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Hiszpański rząd stopniowo łagodził ograniczenia związane z pandemią, gdy minęło najgorsze. Od tego czasu Hiszpania zastosowała dużo środków, które pozwalały kontrolować zakażenia. Do tej pory liczba ofiar pandemii osiągnęła 81 tysięcy.

Eksperci twierdzą, że dopóki nie zostanie wydane uzasadnienie Trybunału Konstytucyjnego, nie będzie jasne, czy jego orzeczenie otworzy obywatelom możliwość wytaczania procesów sądowych hiszpańskiemu rządowi.

Fernando Simón, profesor prawa konstytucyjnego na Uniwersytecie Nawarry, mówi, że Trybunał Konstytucyjny może ograniczyć prawną ochronę państwa, ponieważ tysiące obywateli otrzymało grzywny za naruszenie ograniczeń w poruszaniu się w czasie stanu wyjątkowego. Zdaniem profesora takie decyzje rządu mogły stworzyć chaos prawny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trybunał Hiszpanii: nakaz pozostawania w domach z powodu pandemii naruszył konstytucję - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza