Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trybunał Konstytucyjny: przedsiębiorcy nie mogą uwolnić się od opłat za wieczyste użytkowanie

Jakub Roszkowski
Trybunał Konstytucyjny: przedsiębiorcy nie mogą uwolnić się od opłat za wieczyste użytkowanie Trybunał Konstytucyjny: przedsiębiorcy nie mogą uwolnić się od opłat za wieczyste użytkowanie
Trybunał Konstytucyjny: przedsiębiorcy nie mogą uwolnić się od opłat za wieczyste użytkowanie Trybunał Konstytucyjny: przedsiębiorcy nie mogą uwolnić się od opłat za wieczyste użytkowanie archiwum
Z wtorkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przepis ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jest niezgodny z Konstytucją, cieszą się samorządowcy. Biznes ma jednak zupełnie inne nastroje. Ale po kolei. Jerzy Kołakowski, wójt Ustronia Morskiego, nie kryje zadowolenia. Wyjaśnijmy, to właśnie jego gmina, wraz ze Szczecinem i Poznaniem, złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności przepisu z Konstytucją.

- Nam chodziło jedynie o firmę, która ponad 10 lat temu miała na 44-hektarowym terenie wybudować lotnisko - tłumaczy wójt. - Niestety, prócz kilku flag niewiele tu już zrobili. Ale chcieli przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Poszliśmy do sądu, domagamy się, by oddali nam ten teren. Sprawa została jednak zawieszona do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał czy należy przekształcać czy nie. Teraz już wiemy, że nie. Z tego orzeczenia jestem więc bardzo zadowolony.  

- To tylko sprawa jednostkowa, a moim zdaniem nie wzięto jednak pod rozwagę problemu całościowo - uważa Jan Zasadziński, szef firmy Inwest Nieruchomości, a zarazem członek komisji ds. użytkowania wieczystego w Północnej Izbie Gospodarczej, zrzeszającej ponad 1500 przedsiębiorców w województwie zachodniopomorskim. - Wysłuchałem tego orzeczenia, ale muszę się z nim jeszcze zapoznać na piśmie. Problem jest skomplikowany i w dwóch zdaniach nie można go przedstawić. Sprowadza się do tego, że jeśli chcemy ściągnąć strategicznego partnera z zagranicy, to on, widząc użytkowanie wieczyste, nie chce podjąć się współpracy. I wtedy pojawia się problem. To nie wszystko. Opłata za użytkowanie wieczyste jest dość wysoka. Dla przedsiębiorcy to 3 procent wartości nieruchomości płacone rocznie. Co trzy lata samorząd może tę opłatę wypowiedzieć, wyliczyć nową wartość i kazać płacić więcej. Dla firm to zabójstwo. Mówimy tu o kwotach rzędu 100 - 200 tysięcy złotych, które z czasem mogą urosnąć do nawet pół miliona.

Orzeczenie TK jest jednak ostateczne. Biznes może wprawdzie wciąż składać wnioski o przekształcenie wieczystego we własność, ale samorządy, zgodnie z prawem, będą mogły odmówić tej operacji.

Przepis w szczegółach

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją art. 1 ust. 1 i 3 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania  wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Art. 1 ust. 1 tej ustawy przewidywał obowiązek przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na żądanie osób fizycznych i  prawnych, będących użytkownikami wieczystymi nieruchomości w dniu 13 października 2005 roku.

Natomiast art. 1 ust. 3 tej samej ustawy, wskazany obowiązek nakładał na właścicieli nieruchomości gruntowych w razie żądania przekształcenia, które przedstawią następcy prawni osób uprawnionych do przekształcenia.

Prawo to zachowały jednak spółdzielnie mieszkaniowe, właściciele domów i mieszkań

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza