Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy Fale na tropie oszczędności energii. Klienci tego nie odczują, z jednym wyjątkiem

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Tak mają wyglądać nowe zjeżdżalnie po przebudowie
Tak mają wyglądać nowe zjeżdżalnie po przebudowie Trzy Fale
Oszczędności w słupskim Akwaparku? To też planowana przebudowa zjeżdżalni. Polityka oszczędności nie odbije się na klientach, z jednym wyjątkiem. Wzrosły ceny wstępu do saun.

Dzisiaj szefostwo spółki Trzy Fale jest na konferencji w Krakowie, gdzie przedstawiciele polskich akwaparków rozmawiają o możliwych rozwiązaniach proekologicznych i oszczędnościowych. Ale Park Wodny Trzy Fale w Słupsku prowadzi politykę oszczędności energii cieplnej i elektrycznej już od kilku miesięcy. To teraz procentuje, bowiem rachunki wzrosły, ale nie na tyle by odbić się na cenach wstępu, z jednym wyjątkiem. Nie będzie też wzorem innych skrócenia godzin otwarcia lub obniżania temperatury.

Tym wyjątkiem jest wzrost cen za wstęp do saun. - Są ogrzewane elektrycznie, mieliśmy więc wybór, albo spadek temperatury, co odczuli by klienci, albo ta sama temperatura, ale klient zapłaci o 15 procent więcej - tłumaczy Anna Żołądek, prezes spółki Trzy Fale. - Nie przewidujemy wzrostu cen za wstęp na baseny. Nie będziemy też obniżać temperatury wody czy powietrza na obiekcie. Oszczędności wprowadziliśmy tak, by nie odczuli ich klienci.

Tak naprawdę spółka zaczęła przygotowywać się do spodziewanego wzrostu cen energii już dawno temu.Wprowadzono audyt cieplny. Sprawdzono dokładnie, gdzie ucieka ciepło i ile go ucieka. To co można było poprawić zrobiono. To, czego prostymi środkami się nie dało, planowane jest do zmiany. Stąd Trzy Fale czeka przebudowa wież i zjeżdżalni.

Chcąc nie chcąc musimy cofnąć się do kłopotów z budową Akwaparku i wstrzymaniem za rządów Macieja Kobylińskiego na lata zaczętej budowy. Teraz, po latach wyszły kolejne tego konsekwencje. Okazało się, że zbudowane jako jedne z pierwszych wieże ze zjeżdżalniami stały i niszczały przez lata wstrzymania budowy. Podczas audytu cieplnego okazało się, że ucieka tam tyle ciepła, a zjeżdżalnie są w takim stanie, że Trzy Fale tracą rocznie setki tysięcy złotych. Teraz więc muszą wydać na poprawę ok. 7 milionów złotych!

Trzy Fale czeka więc rozbudowa. Właśnie projektowana jest modernizacja zjeżdżalni. Dotychczasowe rury zjeżdżalni zostaną zdemontowane – przynoszą zbyt duże straty energii cieplnej i zastąpione nowymi oraz czwartą, dodatkową.Przebudowane też będą wieże. Mają być zjeżdżalnie na pontonach!Zdaniem władz spółki możliwe jest 80-procentowe dofinansowanie ze środków UE na ten projekt. Reszta będzie pochodzić z nisko oprocentowanej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Audyt cieplny i energii elektrycznej przyniosły to, że już w porównaniu z ubiegłym rokiem zużycie energii w Trzech Falach spadło o ponad 30 procent. Część oszczędności widoczna jest gołym okiem, np. pali się mniej lamp na parkingu, a w samym obiekcie też ograniczono oświetlenia, na tyle, na ile pozwalają normy. Zrezygnowano też z iluminacji świetlnej oraz z pracy nocnej.

Zdaniem pani prezes to wszystko pozwoli na działanie Akwaparku bez podnoszenia cen dla klientów czy skracania czasu pracy, bo choć rachunki za energię wzrosły, to dzięki oszczędnością są dla spółki do udźwignięcia. - Udało nam się obniżyć koszty działalności, a całość tych reorganizacji i już dokonanych modernizacji jest już widoczna na rachunkach w tym roku – mówi prezes spółki.

Przypomnijmy, też o projekcie Wodociągów i Parku Wodnego Trzy Fale o wykorzystaniu ciepła odpadowego. Krótko mówiąc: ciepło uzyskiwane przez Wodociągi z odpadów z oczyszczalni ścieków płynie rurą ciepłowniczą, dzięki firmie Engie EC Słupsk, do akwaparku.To innowacyjny projekt i w takim kształcie pierwszy w kraju. Jest to przetarcie szlaków także biznesowych, prawnych, do przesyłania energii przy wykorzystaniu potencjalnych jej źródeł. W tym wypadku odpadów. Akurat słupska oczyszczalnia ma największy w Europie potencjał jeśli chodzi o kompostowanie odpadów. Od lat prezes Wodociągów wraz z pracownikami próbował tę potencjalną energię cieplną, jaka tu powstaje wykorzystać. Tak narodził się projekt, by połączyć oczyszczalnię z Parkiem Wodnym rurą ciepłowniczą.Realizacja kosztowała ponad 11 milionów złotych, z czego ponad 4 miliony stanowiło dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Za tę kwotę powstały urządzenia i rurociąg do Trzech Fal. W tym zrobiono 362-metrowy przewiert pod rzeką Słupią.Podpisana 24 czerwca tego roku umowa na ciepło z oczyszczalni do akwaparku da Trzem Falom 250 tys. zł oszczędności rocznie. Wodociągi unikną wydawania ok. 300 tys. zł rocznie na odpady, a docelowo cały projekt pozwoli na oszczędności w miejskich spółkach miliona złotych rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza